Anormal vajinal akıntı neye işaret?

Vajinal akıntının kadın üreme sisteminde önemi büyük. Onu bir temizlikçi gibi düşünebilirsiniz. Üreme sisteminizi temizliyor. Bir salgı bezinden salgılanan bu sıvı, vajinanın ve serviksin içinde bulunuyor. İçerideki ölü hücreleri ve bakterileri dışarı atıyor. Böylece vajina enfeksiyonlardan doğal yolla korunmuş oluyor. 

Vajinal akıntı çoğunlukla gayet normal. Vajinal akıntı miktarını değiştiren bir sürü etken var. Örneğin yumurtlama dönemindeyseniz, emziriyorsanız ya da cinsel yönden uyarılmışsanız vajinal akıntı bir anda fazlalaşıyor. Rengi de zaman zaman başkalaşıyor. Bazen şeffafken bazen süt beyazına dönüyor. Renk değişimi adet döngünüzle alakalı. 

Farklılıklar bu kadarla bitmiyor. Vajinal akıntının kendine has bir kokusu da var. Bunun da zaman zaman değiştiğini görmek sizi şaşırtmasın. Genital bölge hijyenine dikkat etmeyenlerde ve hamilelerde vajinal akıntıda rahatsız edici kokular hissedilebilir. 

Şimdiye kadar saydığımız bu değişimlerin hiçbiri kötü haber alarmı değil. Ama bedeninizi en iyi tanıyan sizsiniz. Vajinal akıntının renginde, kokusunda ya da miktarında anormal farklılıklar hissediyorsanız, bunu kaşınma veya yanma takip ediyorsa büyük ihtimalle iltihap habercisidir. Bu durumda zaman kaybetmeden doktora görünmek sorunun daha da ilerlemesini engelleyebilir. 

Anormal vajinal akıntı neden olur?

Vajinada bulunan bakterilerin dengesi değişirse vajinal akıntının da rengi, kokusu ve dokusu değişebilir. Peki bakterilerin dengesi neden değişiyor?

Antibiyotik veya steroid kullanımı

Bakteriyel vajinozis. Cinsel yolla bulaşmayan bir sorun ama çok eşli kadınlarda daha sık rastlanıyor.

Doğum kontrol hapları

Servikal kanser

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan Klamidya ve Bel soğukluğu

Diyabet

Parfüm içerikli sabun, losyon ya da duş jelleri

Ameliyat sonrası oluşan pelvik enfeksiyonlar

Pelvik enflamasyon hastalığı

Trikomoniyaz. Korunmasız seks sonucunda bulaşan bir parazit sorunu.

Vajinal kuruluk. Menopoz sırasında vajina kurumaya başlar. Bu onu da korunmasız hale getirir.

Vajinit. Vajina etrafında kaşınmaya neden oluyor.

Vajinal mantarlar

Anormal vajinal akıntının türü ve nedenleri

Kanlı veya kahverengi. Çoğunlukla düzensiz adet görmenin sonucu. Ayrıca pelvik acı veya adet dönemi dışında vajinal kanama varsa yine kanlı veya kahverengi vajinal akıntı görülmesi mümkün. Bu durum bazen servikal ve endometriyal kanserin de habercisi. Ama bu kanser türlerine sık rastlanmıyor.

Bulanık veya sarı. Büyük ihtimalle nedeni gonore (bel soğukluğu). Bazen de adet dönemi dışındaki kanamalar ve idrar yollarındaki yanma da bulanık vajinal akıntıya neden oluyor.

Köpüklü, kötü konulu sarımsı veya yeşilimsi. Bu türde vajinal akıntılar trikomoniyaz sonucu oluşuyor. İdrar yaparken acı ve kaşıntı diğer bir neden.

Pembe. Doğum sonrası görülen vajinal akıntı rengi.

Ağır, beyaz, peynir gibi. Nedeni vajinal mantarlar. Vulva çevresindeki şişme, acı ve kaşıntıdan ya da ağrılı cinsel ilişkiden de kaynaklanabilir.

Balık kokulu beyaz, gri ya da sarı. Nedeni bakteriyel vajinozis. Vulva ve vajinada kaşıntı, yanma, kızarıklık ve şişlik de neden olabilir. 

Vajinal akıntının anormalliği nasıl belirlenir?

Anormal vajinal akıntı şikayetiniz yüzünden doktora gittiğinizde şu sorularla karşılaşacaksınız. 

Anormal vajinal akıntı ne zaman başladı?

Ne renk?

Koku var mı?

Vajina çevresinde kaşıntı, acı ya da yanma var mı?

Birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye girdiniz mi?

Vajinal duş yaptınız mı?

Doktorunuz ayrıca vajina, serviks ve idrar yolundan doku örneği alıp inceleyebilir.

Anormal vajinal akıntıdan korunmak için ipuçları

Vajinanızı sürekli temiz tutun. Hafif bir sabun ve ılık su yeterli.

Parfümlü sabun ya da duş jellerinden sakın kullanmayın. Genital bölge temizleme ürünlerini de mecbur kalmadıkça tercih etmeyin. Unutmayın: doğal olan en iyisidir. 

Tuvaletten sonra her zaman önden arkaya doğru silin. Mümkünse sonrasında suyla yıkayın. Böylece anüsteki bakterilerin vajinaya bulaşmasını engelleyebilirsiniz. 

%100 pamuklu iç çamaşırı giyin. Fazla dar giysilerden uzak durmaya çalışın.