Anoreksiya bağımlılık mı?

Sıfır beden Takıntısı ölümcül olabilir.  Enkaza dönmeden önleminizi alın. Bakalım anoreksiya bağımlılık mı.Anoreksiya nervoza bir tür beslenme sorunu. Kişi normal beden ağırlığına rağmen obez olduğunu yanılsamasına kapılıyor. Derhal diyete başlıyor. Daha zayıf olma isteği kaybedilen kilolarla azalacağına artıyor. 

Bu eğilim, bedene kalıcı zarar verme pahasına korunuyor. Gitgide daha az besleniyor. Bunu hiç yememe aşaması izliyor.

anoreksiya 

Anoreksi hastası güçsüz hissetmesine rağmen aşırı egzersiz yapıyor. Zayıflatıcı, iştah kapatıcı diyet ürünlerine yöneliyor. Sakıncalı olduğu bilinen yasadışı ilaçları punduna getirip buluyor. Kimileri çok, daha çok, daha da çok zayıflamak için idrar söktüren ve sindirim sistemini hızlandıran yasadışı reçetelere başvuruyor. Bedensel yıkım iyice hızlanıyor. Anoreksi belirtileri bu yönden bağımlılarda rastlanan davranışları andırıyor.

Neden oluyor?

Araştırmacılar anoreksiya nervoza gelişiminde birden fazla etkenden kuşkulanıyor. Kesin yanıt henüz bilinmese de sorunun özgüven eksikliği, dış görünüme ilişkin kaygı ve genetik özellik ekseninde geliştiği düşünülüyor.

Anoreksiya nervoza özellikle genç kızları etkiliyor. Gelir düzeyi yüksek orta sınıf ve üzerinde daha yaygın. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre ergenlik dönemindeki genç kızların %1’i anoreksik.  Dış görünümlerini akıllarındaki resme yaklaştırmak çoğu için ulaşmaya değer tek hedef.

Belirtileri

Anoreksik olanlarda kompülsif davranma eğilimi yüksek. Hemen tümünde beslenmeyle ilişkili şiddetli takıntılar söz konusu. Anoreksiya nervoza özellikle yeme, içme, kilo alma kaygılarıyla kendini gösteriyor. Hasta kilo almamak uğruna aç kalıyor.    

Erkekte olur mu?

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre erkeklerin %0.3’ü hem anoreksik hem de başka psikolojik sorunlarla boğuşuyor. Estetik kaygıların etkisi kadınlarda biraz daha fazla. Bedenleri mükemmel görünsün istiyorlar. 

Peki ya çocuklar?

Büyüme ve gelişme çağını yaşayan çocukların beslenmesi kritik önemde. Anoreksiya nervoza çocuk gelişimini yavaşlatıyor. Özellikle gelişme çağında olan çocukların yetersiz beslenme alışkanlıkları ölüme yol açabilecek düzeyde etkili olabilir.

Hangi organlara zarar verir?

Kalp düzenli çalışamaz. Ritmi bozulur. Sindirim sisteminde olağandışı komplikasyon gelişebilir. Kemikler zayıflar. Anemi – kansızlık – görülebilir. Hormon ve elektrolit dengesizlikleri ortaya çıkabilir.

Anoreksi eğilimi olanların yakınları ne yapmalı?

Anoreksik olanların çoğu sorunu kabul etmeme eğiliminde. Tanı koyabilmek için hasta yakınlarının izlenimleri büyük önem taşıyor.

Tedavide nelere dikkat edilmeli?

Kaybedilen kiloyu yeniden kazanmak sorunu çözmüyor. Tedavi çok yönlü planlanmalı. Hastalığı bütünüyle atlatmak için beslenme biçimini sağlığa uygun biçimde düzenlemek gerekli ama tek başına yeterli değil.

anoreksiya tedavi 

Hasta yakınlarını da kapsayacak psikoterapi uygulaması şart. Aile terapisi yaklaşımlarından Maudsley tipi terapide hastanın ailesi tedavi sürecinde aktif olarak yer alıyor. Maudsley tipi terapi özellikle ergen anoreksiklerin tedavisinde yaygın.

Anoreksiya nevroza tedavisi bağımlılık davranışları içeren başka hastalıkların tedavisine benziyor. Kesin sonuç almak uzun sürüyor. Hastanın günlük olarak denetlenmesi gerekiyor. Terapilerin işe yaraması için aksatılmaması şart.

Nasıl önlenir?

Medyanın genel geçer estetik ve güzellik tanımına ulaşmak güç. Çoğu zaman olanaksız. Güzelliği aşırı zayıf olmakla ilişkilendirmenin sonuçları ölümcül olabilir.

“İnceyse güzel” yaklaşımıyla hazırlanan tanıtım, reklam, resim vb. içeriğe kuşkuyla yaklaşmak en basit, en etkili önlem.