Annesiz Kalan Bir Kediye Nasıl Bakılır ?

Genellikle yetişkin kedilerin bakımı ve onlarla yaşamak oldukça kolaydır. Yemeğini verdiğiniz ve tuvalet ihtiyacına yardımcı olduğunuzda, suyunu verdiğinizde genellikle sizden çok fazla şey istemeyeceklerdir. Bir de geleneksel genel bakımlarını yaptığınızda büyük kediler için hayat son derece güzeldir. Ancak yavru kedilerde durum pek de böyle değildir. Yavru kedilerde özellikle annesi olmayan bir kediye bakıyorsanız işiniz biraz da ha zor demektir. Yavru ama annesi olmayan bir kedi edinmek istediğinizde sizi neleri beklediğini biliyor musunuz?

Biberonla Besleyin

Normalde yavru kedilerin annelerinden ayrılmaları için en az 2 aylık bir süre geçmesi gerekir. 2 aylık olduklarında kendi işlerini görebilecek kadar anne eğitimi almış ve büyümüş olurlar. Doğal olarak kendilerini koruyabilme durumları da söz konusu olabilmektedir. Ancak annesiz bir yavru alıyorsanız ve imkanlarınız müsaitse önce mutlaka bir veteriner hekime götürmekte ve neler yapabileceğinizi öğrenmekte fayda vardır. Ancak hayatta kalması zor görünen bir yavru kedi alma durumunuz söz konusu ise yapmanız gerekenler hakkında bilgi almanız en doğrusu olacaktır.

Öncelikle yavru kediyi mutlaka sıcak tutmanız gerekmektedir. Normalde bebek kediler yaklaşık olarak 2 hafta boyunca kendi vücut ısılarını ayarlayamazlar ve bu nedenle ısıtılmaları gerekmektedir. Siz de bu yüzden yavru kedinizi ısıtmak için özen göstermeli ve onun vücut ısısını ayarlamasına yardımcı olmalısınız. Kendi vücut ısınız ile ısıtmak istediğinizde aklınızda bulunması gereken şey ise sizin ısınızın yavru kedi için çok yeterli olmayacağıdır. Evinizde sıcak su torbası varsa işiniz biraz daha kolay olabilir. Yoksa da en yakın eczaneden kolaylıkla bir sıcak su torbası edinebilirsiniz. Bütün bunları yapamıyorsanız iki tane küçük su şişesine ki pet şişe olması gerekir, sıcak su koyarak da aynı işlemi yapabilirsiniz. En azından bir süreliğine bunu kullanabilirsiniz. Kaynar olmayan ama sıcak bir su koyarak ve üzerini mutlaka kalın kumaşlarla ya da bezlerle kapatarak yavrunun alt kısmına ya da çok yakınına bırakmalı ve ısının kedi yavrusuna gelmesini sağlamanız gerekir. Kedinizin üzerini örtmelisiniz ama bunu yaparken de ona nefes alacak boşluk bırakmalısınız. Üzerini asla tamamen örtmemelisiniz.  Sıcak su torbası ya da pet şişelerin suyu soğuduğunda ise mutlaka değiştirmelisiniz.

Sütü Sulandırarak Verin

Beslenme ile ilgili konu annesiz bir yavru için elbette çok önemli ve aynı zamanda hayati bir meseledir. Yavru kedilerin beslenme aralıkları yaklaşık olarak 2 ile 3 saat arasında tekrarlanmalıdır. Kendi başına yemek yeme becerisine sahip olamadığından pet shoplarda bulabileceğiniz bir biberon almanız işinizi görecektir. Küçük biberonlarla da yavru kedinizi beleyebilirsiniz. Bunun dışında ağız kısmı ve içi çok iyi temizlenmiş bir damlalık da aynı da 3 saat işleve sahip olabilir. 

Kedinizi beslemek için veterinerinizden satın alabileceğiniz süt tozlarını kullanabilirsiniz. Ya da laktozu eksiltilmiş süt verebilirsiniz ama sütü asla tek başına vermemelisiniz. Sür vermek istiyorsanız ya da zorunlu kaldıysanız mutlak sulandırarak vermelisiniz. Süt ek başına iyi bir besin kaynağı olmayacağından içine şeker ilave ederek ya da yumurta koyarak da besleyebilirsiniz. Sırt üstü şekilde değil de başını belli bir açıya getirerek biberonla beslemeniz en doğrusu olacaktır. Bu işlemi 2 ya da 3 saat aralıklarla tekrarlamalısınız. 

Yavru kedinizin tuvaletini de tek başına yapamayacağını bilmelisiniz. Ilık suyla ıslattığınız bir pamuğu genital bölgesine ve anı zamanda karnına yuvarlak dairesel hareketlerle sürün. Bu hareket onun kakasını ya da çişini çok daha kolay yapmasına neden olacaktır. Çok fazla süt içirdiyseniz kedinizin kakası ishale benzer olacaktır. Bu durumda süt yerine veterinerden süt tozu almayı tercih etmelisiniz.