Anksiyete ve Kilo Kaybı

Anksiyete genellikle kilo almanıza yol açan bir hastalık olsa da bazen anksiyetenin bazı semptomlarından ötürü kilo kaybı da yaşayabilirsiniz. Anksiyete genellikle vücudun kortizon salgısını etkileyen bir hastalıktır. Fazla kortizon salgısı da vücudun kilo almasına yol açar. Fakat bazen anksiyete problemi yaşayan kişiler de iştahsızlık görülür. Kişi yemek yemek hiç istemez ve doğal olarak kilo kaybetmeye başlar.

Genellikle bu durum depresyonda olan kişilerde görülmektedir. Depresyon ile anksiyete arasında ilginç bir ilişki vardır ve bir çok semptom benzerlik göstermektedir. Anksiyete hayatınızı ciddi bir şekilde etkiliyorsa iştahsızlık oluşabilir. Genelde bu durumu fark etmezsiniz ve az yemek yemeğe başlarsınız. Siz az yedikçe de vücudunuz kas kaybetmeye başlar ve metabolizmanız iyice yavaşlar. Mideniz küçülmeye devam eder ve gittikçe daha süratli kilo kaybedersiniz.  

Özellikle Panik Atak hastaları dışarıya daha az çıkar ve daha az yemek ve içki tüketirler.  Bu yüzden daha az kalori alırlar. Bir de bunun üzerine iştahsızlık eklenince kilo kaybı kaçınılmaz olur.