Anjin ve göğüs ağrısı

Anjin kalp ve damar hastalıklarının önde gelen belirtilerinden. Halk arasında bilinen şekliyle göğüs ağrısı. Anjin kendini kalp hastalıklarından kaynaklanan ağırlık, baskı, ağrı, yanma ya da acı olarak gösterebilir. Çoğunlukla sindirim problemleriyle karıştırılabilir.Anjin çoğunlukla göğüste hissedilir. Ancak omuzlarda, kollarda, boyunda, boğazda, çenede ya da sırtta da hissedilmesi mümkün.

Bu belirtilerden birini yaşıyorsanız dikkatli olun. Daha önce kalp hastalıklarıyla hiç tanışmadıysanız acil bir şekilde tıbbi yardım almanız gerekebilir. Daha önce anjin yaşadıysanız doktorunuzun gözetiminde anjin ilaçlarınızı tekrar almaya başlayabilirsiniz. Böylece anjininiz sadece tekrarlıyor mu yoksa belirtileriniz daha mı kötüye gidiyor anlamış olursunuz.

Anjin nedenleri

Anjin kalbe gelen kanın bir bölgede azalması sonucu oluşur. Bu durum kalp kaslarına kan yoluyla taşınan oksijen ve diğer besinlerin ulaşmasını engeller. Böylece kalp kasları beslenmek için başka bir yol bulmak zorunda kalır. Bulduğu yeni kaynak her şekilde yetersiz kalır ancak bu yolla işlevine devam edebilir. Kanla beslenemeyen kalp, kasları oluşturan laktik asit isimli maddeden faydalanır. Ağrı da bu yüzden oluşur. Bazı anjin ilaçları kaynak olarak bu maddenin kullanılmasını engeller.

Anjin türleri

Anjinin 3 türü var. Bunları sıralayalım:

Stabil anjin. Ağrının zamanı tahmin edilebilir. Sadece güç harcanacak aktivitelerde ve duygusal baskı altındayken ortaya çıkar. Dinlenince geçer.

Unstabil anjin. İşte bu Kalp krizinin habercisi olabilir. Düzenli olarak görülen ya da dinlenirken yaşadığınız ağrıdan farklı. Anjin daha sık görülmeye başlar, dinlenirken de ortaya çıkabilir, daha şiddetlidir ve daha uzun sürer. Bu türden anjinin iyileşmesi için ilaca ihtiyaç duyulabilir. Ancak zamanı tahmin edilemediği için kalp krizine de neden olabilir. Genellikle daha yoğun tedavi gerektirir.

Prinzmetal anjin. Uyurken, dinlenirken ya da sıcaklık azaldığında ortaya çıkan anjin türü. Bu belirtiler aynı zamanda damarlardaki spazmdan kaynaklı kalp kaslarına yeteri kadar kan gitmemesi sonucunda ortaya çıkan belirtiler. Bu türden anjini olan kişilerin genellikle kalp damar hastalıkları da olabilir.

Anjin kalp hastalıkları olmadan da ortaya çıkar mı?

Kalp damar hastalıkları olmasa da anjin görülebilir. Anjini olan kişilerin %30’unda kalp damar hastalıkları görülüyor. Ciddi derecede anemisi olan kişiler de anjin olabilir. Bunun nedeni bu kişilerde kanın yeterli miktarda oksijen taşıyamıyor olması. Kalp kasları kalınlaşmış kişiler daha fazla oksijene ihtiyaç duyarlar. Yeterli miktarda alamadıklarında da anjin olabilirler.

Anjin teşhisi

Anjin tanısı koymak için doktorunuz öncelikle birkaç soru soracak. Bu yolla anjin belirtilerinizi ve hangi durumun anjine neden olduğunu bulmaya çalışacak. Daha sonra doktorunuz sizi bir dizi teste tabi tutacak. Böylece anjinin altında yatan nedeni ortaya çıkaracak. Herhangi bir kalp damar hastalığınız varsa böylece anlaşılmış olacak. Doktorunuzun yapabileceği testler şunlar:

Egzersiz Stres testi

Elektrokardiyogram

Ekokardiyogram

Kalp kateterizasyonu

Stres görüntüleme testi (nükleer testler ya da stres ekokardiyogramı gibi testler)

Anjin tedavisi

Anjin tedavisi altta yatan nedenin ne kadar ciddi olduğuna bağlı olarak değişir. Hafif anjin hastaları için bazı ilaçlar ve yaşam tarzındaki ufak değişimler belirtileri kontrol etmeye yeter. Yaşam tarzı değişiklikleri: Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, sigarayı bırakma, tansiyonu, kolesterolü ve şekeri kontrol altında tutmak olarak sayılabilir.

Bazı ilaçlar kalp kaslarına giden oksijen miktarını arttırarak ve kalbin oksijen ihtiyacını azaltarak anjini tedavi edebilir.

Anjinde ne yapmalı?

Anjininiz ne türden olursa olsun, ağrı başladığında ne yapıyorsanız hemen bırakın ve dinlenin. İlacınız varsa ilacınızı alın ve rahatlayın. Anjin çok ileri gittiyse ve kalp krizi geçirdiğinizi düşünmeye başladıysanız geciktirmeden tıbbi destek alın. Kalp krizine erken müdahale kalbinizi bu durumdan en az zararla kurtarmak için çok önemli, unutmayın. 

Daha ayrıntılı bilgi için doktorlarımıza danışabilirsiniz.