Anjin Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Anjin nadir rastlanan bir sorun. Belirtileri çoğunlukla Bademcik iltihabıyla aynı şekilde başlıyor. Şişen bir bademcikteki iltihapların çevresindeki bölgeye yayılmasıyla devam ediyor. Bademciklerin hemen arkasında apse oluşuyor.

Aslında anjine çok fazla kişide rastlanmıyor. Çünkü genellikle bademcik iltihabı çok ileri seviyelere ulaşmadan tedavi ediliyor. Böylece anjine oluşmak için uygun ortam sağlanamıyor. Ama yine de aşırı boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı varsa anjinden şüphelenmelisiniz. Bademcik iltihabı sıklıkla çocuklarda görülüyor. Tabii ki yetişkinlerde de rastlanıyor ama çocuklarda olduğu kadar sık değil. Anjinse daha çok gençlerde ve yetişkinlerde görülüyor. Çocuklarda daha nadir.

Anjin belirtileri

Anjinin bademcik iltihabının ileri düzeyi olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle belirtileri de aynı bademcik iltihabınınkilere benziyor:

• Gittikçe daha fazla ağrıyan bademcik, özellikle tek bir taraftaysa

• 38 dereceden yüksek ateş

• Ağzın zorlukla açılması

• Yutkunurken acı

• Seste oluşan değişiklikler

• Kötü kokulu nefes

• Tükürük salgısının artışı

• İltihaplı tarafta kulak ağrısı

• Baş ağrısı

• Genel olarak halsiz ve kötü hissetmek

• Yüzün ve boynun bir tarafında şişlik ve ağrı

Anjin nedenleri

Bakterilerin ya da virüslerin nasıl olup da anjine neden olduğu kesin olarak bilinmiyor. Ama yaygın kanıya göre tedavi edilmeyen bademcik iltihabının anjine neden olduğu yönünde. Yani bademcik iltihabı yayıldıkça yayılıyor, bademciklerin etrafındaki bölgede apse oluşturuyor.

Başka bir teoriye göre de bademciklerin etrafında oluşan bazı salgı bezlerinin yüzünden oluşuyor.

Anjin nasıl teşhis edilir?

Boğazınız acıyorsa ya da bademcik iltihabınız varsa hemen bir doktora görünmenizde fayda var. Doktorunuz yapacağı muayene ve bazı testlerle boğazınızda anjin olup olmadığını anlayacaktır. Aile hekiminiz durumun bir kulak – burun – boğaz uzmanı tarafından incelenmesini isteyebilir.

Anjin tedavisi

Anjin bir grup ilaç ve bazı durumlarda cerrahi müdahale ile iyileştirilir. Anjin tedavisinde kullanılan yaygın yöntemlere birlikte bakalım:

İlaçlar. Doktorunuz size anjin tanısı koymuşsa ilk işi size bir antibiyotik vermek olacaktır. Çünkü iltihaplanmanın daha fazla yayılması bir an önce engellenmeli. Antibiyotik ağız yoluyla veya damar yoluyla olabilir. Ama doktorlar genellikle damar yollu olanları tercih ediyor. Çünkü böylece ilaç etkisini daha hızlı gösteriyor. Antibiyotiklerin yanı sıra doktorunuz bir de ağrı kesici kullanmanızı önerebilir. Çünkü anjin sırasında boğaz ağrısı ve vücut halsizliği görülmesi söz konusu.  Unutmayın. Bir de bol bol sıvı tüketmelisiniz.

İğne aspirasyonu. Bölgede biriken apseli sıvıyı yok etmek için küçük bir iğneden yardım alınabilir. Bunun için uzun ince bir iğne kullanılır. Eğer size bu prosedür uygulanacaksa öncesinde büyük ihtimalle sakinleştirici bir iğne yapılır. Böylece kendinizi daha iyi ve rahat hissedersiniz. İşlemin sonrasındaysa çıkartılan sıvı incelenmek üzere laboratuvara gönderilir. Bu sayede içinde hangi bakteri türünün olduğu belirlenir.

Kesik ve drenaj. Bu yöntemle bölgede küçük bir kesit açılır ve sıvının bu kesitten akması hedeflenir. Bu yöntem sırasında da iğne aspirasyonunda olduğu gibi önce bir sakinleştirici iğne yapılır. Bu kendinizi daha iyi hissetmeniz için. Ardından da duruma göre lokal veya genel anestezi ile bölge uyuşturulur ve hiçbir acı hissetmezsiniz.

Bademcik aldırma ameliyatı. Bademcik ameliyatı da anjini yok etme yollarından biri. Eğer başınıza sık sık bademcik iltihabı geliyorsa bademcikleri aldırmak bir seçenek olabilir. Ama doktorlar sadece çok ciddi anjin vakalarında bademcik aldırma ameliyatını önerirler. Bir araştırmaya göre ameliyat sonrası vakaların %10 – 15’inde apse yeniden oluşmuş. Yani bademcikleri aldırmak da anjin tedavisi için kesin bir yöntem değil. Ameliyat sonrası apse yeniden oluşabiliyor.