Anestezi ile Narkozun Ne Farkı Var ?

Anestezi cerrahi müdahaleden önce bedenin tümünü ya da belli bir bölgeyi ağrıya duyarsız hale getirme işi. Anestezi tam bilinç kaybı olmadan duyarlılığın ileri düzeyde ortadan kalkmasıyla oluşan belirgin uyuşma haline deniyor. Gündelik yaşamda anestezi yerine narkoz deyimi daha yaygın. Alman tıbbında da öyle. Adı değişse de çalışma yöntemi belli: 1’den 10’a kadar sayamıyorsunuz. Gözler gidiveriyor. Peki anestezi ile narkozun farkı nedir ?

Anestezi

Anestezi

Anestezi’nin Kaç Türü Var ?

Genel anestezi: Bedenin tümünde etkili. Sinir hücrelerine yoğunlaşıyor. Geçici bilinç kaybıyla duyu işlevleri ortadan kalkıyor. Genel anestezi uygulaması damar içine verilen anestezik ilaçlarla başlıyor. Hasta uyuduktan sonra solunum işlevi anestezi cihazıyla sağlanıyor. Anestezinin devamını sağlayan inhalasyon (sıvı ilaçların gaz haline getirilerek solunum yoluyla alınması) ajanları hastaya bu cihazla veriliyor. Anestezi uzmanı ameliyat süresince hastanın kalp ritmi, kan basıncı, oksijen saturasyonu (kandaki oksijen düzeyi), anestezik ajan konsantrasyonu, oksijen, karbondioksit göstergelerini sürekli olarak izliyor. Ameliyat bitiminde ilaçlar kesilerek hastanın uyanması sağlanıyor. Ameliyat sonrası ağrıyı en aza indirmek için ağrı kesiciler uygulanıyor.

Lokal anestezi: Uygulandığı alandaki sinir hücrelerini baskılıyor. Ağrı duyusunun iletilmesini önlüyor. Genellikle doğrudan etkilenmesi istenen alana enjekte ediliyor. Bazı durumlarda solunum yoluyla veriliyor. Görece küçük işlemlerde kullanılıyor. Hasta bu sürede uyanık kalıyor.

Rejyonel anestezi: Bedenin bir bölgesinde etkili. Örneğin bir bacağın ağrı duyusu bölgesel blokla ortadan kaldırılıyor. Epidural veya spinal anestezi uygulamak, omurilikten çıkan sinirleri lokal anestezik ilaçlarla bloke etmek bir başka yöntem. Bu tür anestezide hasta çevresinde olup bitenden haberdar.

Spinal ve Epidural anestezi: Spinal anestezide büyük sinir dallarının geçtiği omurilik bölgesinde sinir liflerinin yakınına lokal anestezik ilaç veriliyor. Özellikle göbek altı operasyonlarda uygulanıyor.

Epidural anestezide spinal anesteziden farklı olarak omurilik bölgesine plastik bir kateter yerleştiriliyor. Bu sayede anestezi süresi uzatılabiliyor. Ameliyat sonrası ağrıyı denetim altına almak için gereken ağrı kesiciler de bu kateterden veriliyor. Ağrısız doğum uygulamaları epidural anestezi ile yapılıyor.Spinal veya epidural anesteziyle hastanın ağrı, acı hissi yok oluyor. Bazen (ilacın etki süresi ile sınırlı olarak) bacaklarda geçici kuvvet kaybı görülüyor.

Sedasyon: Hastada uyku hali oluşturan, sakin kalmasını sağlayan anestezi türü. Bilinç açık. Geçici Hafıza kaybı söz konusu. Sedasyon hem hastanın hem de doktorun işini kolaylaştırıyor. Örneğin midenin veya kalın bağırsağın incelenmesinde kullanılan endoskopi yöntemleri sıklıkla sedasyon altında uygulanıyor. Genellikle lokal ve bölgesel anesteziyi desteklemek amacıyla kullanılıyor.