Androjenik Alopesi ve Saç Dökülmesi

Saçların her gün dökülmesi normal bir olaydır ve herhangi bir günde ortalama olarak 100-125 adet saç kaybederiz. Dökülen saçlar, büyüme döngüsünün sonunda düşerler. Herhangi bir anda saçlarımızın %10’u “dinlenme safhası” adı verilen dönemdedir. 2-3 haftalık dinlenme sonrasında saç dökülür ve yerine yeni saç çıkar. Bazı insanlar, normalden daha fazla Saç Dökülmesi yaşarlar.

Androjenik Alopesi Tüm Saç Dökülmelerinin %95’ini Açıklıyor

Kadınlar ve erkekler olarak yaşlandıkça, saç dökülmesi yaşarız. Bu, yaşlanma sürecinin normal bir parçasıdır. Androjenik Alopesi sıklıkla aile yoluyla aktarılır ve bazı insanları diğerlerinden daha fazla etkiler. Erkeklerde sıklıkla, ‘Erkek Modeli Kellik’ sebebi olarak görülür. Bu, alın bölgesinde açılma ve kafanın üst bölgesinde kellik olarak nitelendirilmiştir. Diğer bir yandan kadınlar, saç dökülmesi çok şiddetli olsa bile tamamen kel kalmazlar. Onun yerine, saç dökülmesi tüm saç derisine aynı oranda yayılır.

Androjenik Alopesi

Androjenik Alopesi

Androjenik Alopesi söz konusu olduğunda, hormonlar baskın rolü oynarlar. Basitçe anlatmak gerekirse, erkekler ve kadınlar testosteron üretirler. Testosteron, 5-alfa-redüktaz enziminin yardımı ile dihidrotestosterona (DHT) dönüştürülebilir. DHT, kıl foliküllerini kurutarak saç derisinin dış yüzeyinin kalınlaşmasına, esnekliğini kaybetmesine ve kan akışının azalmasına neden olur. Bu, kıl foliküllerinin zayıflamasına neden olur. Sonuç olarak da, dökülen saçların yerine yenileri çıkmaz.

Tabii ki erkekler, kadınlardan daha çok testosteron üretirler ve daha fazla saç dökülmesi yaşarlar.

Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri

İnsanların saç dökülmesi yaşamalarının bir numaralı sebebi Androjenik Alopesi olmakla birlikte, tek sebep bu değildir. Hipotiroidizm, saçkıran ve mantar enfeksiyonları gibi sağlık durumları da saç dökülmesine neden olabilir. Kan incelticiler, gut ilaçları, doğum kontrol hapları ve aşırı A Vitamini gibi belirli ilaçlar anormal ya da ani saç dökülmesine sebep olabileceği gibi, bir şok diyet uygulamak, ani hormonal değişiklikler, kemoterapi ve radyasyon da buna sebep olabilir.

Duygusal Stres, gebelik ve ameliyat da saçların dökülmesine sebep olabilir ve genellikle stresli olay meydana geldikten 3-4 ay sonrasına kadar fark edilmez. Stres, daha fazla kıl folikülünün dinlenme safhasına girmesine ve yeni saç çıkmasına engel olarak, yeni saç büyümesini yavaşlatabilir.

İnsanların saç dökülmesi yaşamalarının bir diğer sebebi de saç ve saç dersine mekanik stres uygulanmasıdır. Sıkı saç örgüleri ya da bigudiler gibi unsurlar saçı çekerek saç derisine zarar verirler ve kalıcı saç dökülmesine neden olurlar. Permada kullanılan sıcak yağ işlemleri gibi ürünler, kıl foliküllerinde iltihaplanmaya ve dolayısıyla saç derisine zarar vererek saç dökülmesine neden olabilirler.

Not: Saç dökülmesi, lupus ya da diyabet gibi daha ciddi bir sorun için erken uyarı sinyali olabilir. Bu yüzden doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Öneriler

  1. Eğer reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, ilaçlarınızın saç dökülmesine etki edip etmediğini öğrenmek için doktorunuzla konuşun.
  2. Aşırı dozda A vitamini almaktan kaçının. Aşırı A vitamini almak saçlarınızın dökülmesine neden olur.
  3. Egzersiz, yoga ya da Meditasyon gibi endişe ve stres düzeylerinizi azaltmaya yönelik aktiviteler yapın.
  4. Eğer kadınsanız, dişi hormonlarınızı test ettirin. Eğer dengesiz çıkarlarsa sağlık hizmetleri uzmanınız ile özdeş hormon yenileme ile ilgili görüşün.
  5. Eğer saçlarınızı örüyorsanız, saç maşası, fön makinesi ya da sıcak bigudiler kullanıyorsanız, saç modelinizi, saçlarınıza ve saç derinize daha az basınç ve stres uygulayacak bir modelle değiştirin.
  6. Permada kullanılanlar gibi sıcak yağ işlemleri ya da kimyasallar saç derisinde iltihaplanmaya neden oluyorsa, kullanımı bırakın ya da daha az kullanmaya çalışın.
  7. Saçınıza gereksiz hasar vermekten kaçınmak için hafif şampuanlar ve saç kremleri kullanın.
  8. Erkekler için, cüce palmiye ve meyan kökü gibi bitkiler, DHT oluşumunu engellemeye yardımcı olurlar. Aynı şey, çinko ilavesi için de geçerlidir. Ek bir fayda olarak bu ürünler, prostat büyümesini engellemeye de yardımcı olmaktadırlar.
  9. Saç derinize zeytinyağı içine karıştırılmış biberiye yağı ile masaj yapın. Biberiye yağı ve masaj, saç derisindeki dolaşımı hızlandırır ve saç büyümesini arttırır.
  10. Yeniden, eğer saç dökülmesi yaşıyorsanız, daha ciddi bir sorundan kaynaklanmadığından emin olmak için doktorunuza danışın.