Amy Schumer

Amy Schumer
Amy Schumer
HakkındaAmy Schumer
(01-06-1981)01-06-1981 (yaşı 38)
Upper East Side, New York, ABD
İkametManhattan, New York, ABD
MeslekKomedyen
Aktif Yıllar2006-
BurcuYengeç
Boyu170 cm
Kilosu70 kg

Amy Schumer 1 Ekim 1981’de New York’da dünyaya gelmiştir. New York’ta başarılı bir bebek mobilya firmasına sahip olan Sandra ve Gordon Schumer’in en büyük kızı olan ünlü komedyenin çocukluğunun ilk yıllarında hayatı güzel olsa da babasının multipl skleroz hastalığına yakalanmasıyla birlikte, ailenin serveti hızla tükenmeye başladı ve daha sonra anne ve babasının ayrılmasıyla hayatı tam bir karmaşaya dönüştü.Babasının fiziksel olarak ölümü ünlü komedyen ve oyuncuyu çok etkiledi.
1999’da lise yılının sonlarında sınıf palyaçosu seçildi. Maryland, Baltimore’daki Towson Üniversitesi’nde tiyatro bölümünde okudu ve çalışmalarını New York’ta bulunan William Esper Stüdyosu’nda sürdürdü.
2000’lerin ortalarında çeşitli kulüplerde çıkmaya başladı ve 2011’de ilk başlangıç albümü Cutting’i piyasaya sürdü ve Charlie Sheen’in Comedy Central Roast’ı öldürmesinden sonra daha fazla tanınmaya başladı. 2013 yılında Inside Amy Schumer adlı komedi şovuna başlayan Schumer, programla beraber birçok ödülün de sahibi oldu.
2016 tarihinde anılarından oluşan The Girl with the Lower Back Tattoo kitabını çıkaran ünlü komedyen kısa sürede New York Times’ın En Çok Satılanlar listesine girdi. Anılarını yazdığı kitapta annesinin en yakın arkadaşının babasına aşık olduğu ve ailesini terk ettiğini açıklayan Amy Schumer, aynı zamanda 20’li yaşlarında bir ilişkisinde şiddet gördüğünü ve bekaretini yarı uykulu bir vaziyette kaybettiğini de açıkladı. Amy Schumer iddialı açıklamalarıyla günlerce medyanın ilgi odağı oldu.

Amy Schumer Filmleri

Amy Schumer’in rol aldığı tüm filmler ve karakter isimleri şu şekildedir;
Thank You for Your Service (2017) – Amanda Doster
Snatched (2017) – Emily Middleton
Aşk Kazası (2015) – Amy
İlk ve Son Aşkım (2012) – Woman #1 / Lacey
Başarının Fiyatı (2012) – Lila
Sleepwalk with Me (2012) – Amy

Amy Schumer’in Aldığı Ödüller

Amy Schumer 2014 yılında Genç Hollywood Yılın Komedyeni Ödülü’nün ve Inside Amy Schumer ile Critics’ Choice Television Award for Best Actress in a Comedy Series Ödülü’nün sahibi olmuştur.
2015’te Inside Amy Schumer programı ile yeniden Glamour Award for Trailblazer of the Year, TCA Komedi Dalında Bireysel Başarı Ödülü ve Primetime Emmy Award for Outstanding Variety Sketch Series Ödüllerini kazanan ünlü komedyen, 2016’da Aşk Kazası filmi ile Film Eleştirmenleri En İyi Komedi Filmi Kadın Oyuncusu Ödülü’nü kazanmıştır. Ünlü komedyen aynı yıl Kerrang! En İyi Komedyen Ödülü ve Film Eleştirmenleri MVP Ödülü’ne layık görülmüştür.

Amy Schumer’in Kişisel Hayatı

Amy Schumer Anthony Jeselnik ile bir ilişki yaşamış, ancak daha sonra ayrılmıştır. Ünlü komedyen 2015 yılında Ben Hanisch ile ilişki yaşamaya başladı, ancak çift Mayıs 2017’de ayrıldıklarını duyurdu.