Amniyon Sıvısı Neden Artar ?

Amniyon sıvısı kimi durumlarda artabilir. Bu duruma Polihidramnios denir. Her 100 doğumdan 1’inde Polihidramnios gözlemlenir. Genellikle hamileliğin ikinci yarısında çeşitli nedenlerle amniyon sıvısı artabilir. Olsun demeyin. Amniyon sıvısının fazla olması hem bebeğe, hem de anneye zarar verebilir. Erken doğum riskini de arttırabilir.

Amniyon sıvısı

Amniyon sıvısı

Hepimiz biliyoruz: Yeni doğan bebekler suya bırakıldıklarında nefes almıyor. Bunu nasıl akıl ediyorlar dersiniz ? İşin doğrusu, bu davranış bile isteye gerçekleşmiyor. Bilinçsiz bir tepkiden, içgüdüsel bir tavırdan bahsediyoruz. Peki neden ? Çünkü bebekler anne karnında suyun içinde bekliyorlar. Bu süre boyunca bir kere bile nefes almıyorlar. Çok genel tanımla bebek anne karnındayken amniyon sıvısında dönüp duruyor.

Amniyon sıvısı berrak, hafif sarı renkte fetüsü çevreleyen bir sıvıdır. Bebek sürekli bu sıvıyı yutar ve idrar yolu geri bırakır. Sıvı hamileliğin 34.haftasında en fazla seviyede birikmiş olur. Bebeğin kemik gelişimi, akciğer gelişimi, ısı dengesi ve sakatlanma riskine karşı korur.

Amniyon Sıvısı Artışı Nasıl Anlaşılır ?

Amniyon sıvısının artışında ilk belirti: özellikle rahim ve iç organlarda baskı hissi. Sıvının artışına göre belirtiler daha da şiddetlenebilir:

 • Özellikle ayakta ve dik otururken nefes darlığı
 • Alt karında, vulvada ve karın duvarında şişlik
 • İdrara çıkmada azalma

Amniyon Sıvısı Neden Artar ?

Amniyon sıvısının artmasının pek çok nedeni olabilir. Başlıca nedenleri sıralayalım:

 • Gebelik şekeri
 • Çoklu gebelik
 • Bebekteki kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarlar) eksik olması
 • Anne ve bebek arasındaki kan uyuşmazlığı
 • Bebekteki merkezi sinir sistemi bozuklukları

Amniyon Sıvısı Artarsa Ne Olur ?

Amniyon sıvısının artışı en az azalması kadar önemli. Ancak çoğu insan konunun ciddiyetinin farkında değil. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilmek için bu etkilerin doğru bilinmesi şart. Öncelikle şunu söyleyelim: Amniyon sıvısının artışı hem bebek hem de anne için ciddiye alınması gereken sağlık sorunlarından. Etkilerine bakalım:

 • Erken doğum
 • Ölü doğum
 • Gebeliğe bağlı Yüksek tansiyon
 • Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları
 • Kese yırtılmaları
 • Ceninin aşırı büyümesi
 • Düşük veya kanama

Doktora Ne Zaman Gidilmeli ?

Çoğu durumda sıvı artışı rutin kontrollerde fark edilir. Belirtilerden bir ya da bir kaçını gözlemlerseniz kontrol zamanını beklemeden mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Belirti şüphesiyle doktora giderseniz ya da doktorunuz rutin kontrolünüzde amniyon sıvısı artışından şüphelenirse sizi daha geniş kapsamlı kontrolden geçirir. Bu amaçla “Amniyon Sıvı İndeksi” (ASİ) denen teknik uygulanır. ASİ yönteminde rahimden çepeçevre ölçü alınarak amniyon sıvı hacmi ölçülür.

Normal gebelikte amniyon sıvı hacmi ortalama 800 ml. Gebeliğin 16. haftasında ortalama hacim 200 ml. Gebeliğin son çeyreğine girerken 1000 ml. Sıvının hacmi doğum yaklaştıkça azalır; 38. hafta civarında 150 ml’ye düşer.

Amniyon sıvısı gebelikle ve bebeğin genel sağlığı ile ilgili pek çok ipucu barındırır.

Amniyon Sıvısı Fazlalığı Tedavi Edilir Mi ?

Amniyon sıvısı fazlalığı genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir. Ancak bazı durumlar müdahale gerektirebilir.

İlaç tedavisi: Amniyon sıvısını azaltmak için kullanılan yöntemlerin başında ilaç tedavisi gelir. Ancak 31. haftadan ileri gebeliklerde bu yönteme genellikle başvurulmaz. Kullanılan ilaçların hemen hepsi indometazin bazlıdır. Yan etkileri olabilir. Özellikle bebekte bazı kalp sorunları yaratabilir. İlacın kullanımı süresince bebeğin ekokardiyografi ve Doppler ultrasonla sık kontrol edilmesi gerekir. Annede de bazı yan etkiler gözlemlenebilir. Bulantı, kusma, reflü, Gastrit buna örnek.

Amniyon sıvısı alımı: Bu yönteme amniyosentez denir. Amniyosentezde karından iğne batırılır. Korion zarından geçilir. Bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısına ulaşılır. Ardından sıvı çekilir. İşlemin bazı vakalarda birden fazla kez yapılması gerekebilir. Bu size korkutucu gelebilir ancak ciddi yan etki olmadığını söylemeliyiz. Hem bebek hem de anne için sakınca söz konusu değil.