Altına kaçırmanın çaresi var mı?

Çocukların en büyük dertlerinden biri gece altına kaçırmak. Peki altına kaçırmanın çaresi var mı?

Her sabah karmakarış yatağından kesif çiş buharı yükseliyor. Uykudan önce suyu kısıtlasanız da gece tuvalete kaldırsanız da nafile. Sonuç değişmiyor. Nevresim yıpranıyor, yatak çürüyor.

Ne o mutlu böyle, ne de siz. Son çare olarak doktora gidiyorsunuz. Doktor tedavi yöntemini kararlaştırmadan ayrıntılı muayeneye girişecek. Soruna yol açan nedenleri anlamak uğruna sorular yöneltecek. Kaçırma sık yinelenmiyorsa basit öneriler ve önlemler genellikle yetecek. Ancak ıslaklık gün içinde (diyelim derste uyuklarken) ortaya çıkıyorsa başka yollar aramak gerekecek.

altını ıslatma Çocuk kendini güvende hissederse sorun kendiliğinden çözülebilir.

Alarm mı taktırsak?

Evet böyle alarmlar var. Pille çalışıyor. Neme duyarlı. Çoğu eczanede bulmak mümkün. Reçetesiz satılıyor. Bir tür pad. Yatağına veya pijamasına takıyorsunuz. Alarm nem oranı yükselince çalmaya başlıyor. Çocuk veya siz uyanıp sorunu çözüyorsunuz. Yatak kuru kalıyor. 

Alarma alışmak biraz zaman alabilir. Sabredin. Genellikle 2 – 12 haftada sorun çözülüyor. Cihazın yan etkisi yok. İlaçtan çok daha etkili. 

İlaç mı kullansak?

Antidiüretik: Doğal antidiüretik hormonlar uyurken daha az idrar üretmemize yol açıyor.

Sorun bu hormonun düşük düzeyiyle ilişkili olarak gelişebilir.

Desmopressin asetat içeren ilaçlar antidiüretik hormon düzeyini arttırarak idrar sıklığını azaltmada etkili. Ancak dikkat:

Özellikle çocuk akşamdan fazla sıvı tükettiyse ilaç kullanılmamalı. Baş ağrısı, bulantı, mide ağrısı, Yüksek tansiyon yan etkilerden. İlaç etkileşimlerine özen göstermek de gerekli.

Antikolinerjik: Çocuğun idrar torbası küçükse antikolinerjik etkide ilaçlar (oksibutinin içeren Ditropan veya hiyosiyamin içeren Levsin) sorunu çözebilir. Bu ilaçlar idrar torbası kasılmalarını gideriyor. Hacmi arttırarak daha fazla idrar tutulmasını sağlıyor. Yan etkisiz ilaç olmaz. Bunlar da ağız kurutuyor. Yüz kızartıyor.

Uyku düzeni: Çocuğun uyuduğu, uyandığı zamanları değiştirerek soruna müdahale edilebilir. Antidepresan etkide imipramin içeren ilaçlar (örneğin Tofranil) bu amaçla kullanılıyor. İdrar üretimi azalıyor. Tutmak kolaylaşıyor. Buraya kadar sorun yok. Yan etkilere gelince duygu durum değişimlerine ve uyku sorunlarına hazırlıklı olmak gerekiyor. Özellikle doz aşımı son derece tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Tüm yollar tüketilmeden ilaca sarılmak akıl karı değil.

Doktorunuz en etkili çözüm için birden fazla ilaçtan oluşan karma bir reçete önerebilir. Kullanım süresince etkili olsa da ilacın kesilmesiyle yatağı yine ıslak bulmanız büyük olasılık.

İlaç olmaz. Evde ne yapsak?

Yan etkisi sıfır bazı önlemlere bakalım:

Sınırlayın: Çocuk uyumadan ne kadar sıvı tüketiyor dikkat edin. Genellikle çeyrek litreden fazlası çok. Doktora danışarak ideal sıvı tüketimine ilişkin bilgi edinin. Uzmanlar çocukların günlük sıvı tüketiminin %40 sabahtan öğleye, yine %40 öğleden akşama olması gerektiği görüşünde.

Kalan %20 akşam 5’ten uykuya. Ana fikir: Sıvı tüketimi gün içine yayılmalı. Gün sonuna yığılmamalı. Tabii çocuk akşamları oyuna kaptırıyorsa veya spor yapıyorsa susuzluktan kurumasına engel olmak şart. Suya yasak koyun demiyoruz. Sıvı tüketimini yönetmesini sağlayacak önlemler düşünün.

Yasaklayın: Uykudan önceki saatler kafeinli yiyecek ve içecekleri yasaklamak iyi fikir. Kola kafein içerir. Çukulata da öyle. Kafein etkili idrar söktürücülerden.

Duble çiş: Pijamalarını giydi birazdan uyuyacak. Dişleri fırçalama saatinde bir deneme yapabilir. Sonra uykudan hemen önce (neredeyse sızarken) bir deneme daha. Tuvaleti ve koridoru gece ışıklarıyla aydınlatarak yolu onun için kolaylaştırabilirsiniz. 

Sıkışmamayı öğretin: Genellikle iki saatte bir tuvalete gitmenin iyi olacağını anlatın. Sıkışması gerekmediğini söyleyin. 

Kabız kalmasın: Sorun peklik olabilir. Doktorunuza danışın. Güvenli müshil önerebilir. 

Alternatif tedavi var mı?

Hipnozdan akupunktura onlarca terapi yöntemi söz konusu. Etki düzeyleri tartışmalı. 

Hipnoz: Bazı çocuklar hafif telkinlerle sorunu atlatabilir. Hipnoz seanslarında öğütlenenler bildik şeyler: Kuru yatakta uyanmak ister misin? Gece tuvalete kalkmak iyi fikir değil mi?

Akupunktur: Bazen etkili. Çocuğunuza iğne batırılmasına göz yumabilirseniz sorun (kesin değil ama belki) çözülebilir.

Diyet: Bazı yiyecekler ve içecekler idrar üretimini değiştirmede etkili. Kafein buna örnek. İdrar söktüren diğerlerini araştırmak ve sofradan uzaklaştırmak işe yarayabilir.

Kiropraktik terapi: Kiropraktik yöntemlerin ana fikri: Sırtın yamuksa sağlıklı olamazsın. Sorun varsa düzgün durmayı öğrenmelisin. Bu tür uygulamalar bilimsel olmamakla eleştiriliyor. Islak yataklarda ne düzeyde işe yaradığını bilen yok. Buna rağmen deneyenler var.

Homeopati: Bu yöntemin mantığı basit. İyileşmek için bizi hasta edecek şeyden azıcık, çok çok azıcık, tırnağın binde biri kadar almak lazım. Diyelim kafein idrar söktürüyor. İnadına suyla seyreltilmekten bayılmış dupduru kahve içiyoruz. Klinik araştırmalarda işe yaradığına ilişkin en ufak bulgu yok. Kesinlikle bilimsel değil. Homeopati ıslak yatak sorununu çözmek için yatağa azıcık işemenin yeteceğini bile söyleyebilir. Şaka bir yana gündeminizde homeopati varsa tıp eğitimi almış gerçek bir uzmana danışmadan yola çıkmayın.

Alternatif yöntemler işe yarayabilir ama çocuğun doktoruna bu konuda bilgi vermek gerekli. Güvenlik önemli. İlaç etkileşimleri mutlaka dikkatle planlanmalı. Şu bitkiyi kaynatıp suyunu içince şıp diye bitiyormuş tarzı reçeteleri uygulamadan uzmana danışmayı sakın unutmayın.     

Ne yapacağımı, ne diyeceğimi şaşırdım. Öneriniz?

Basit gerçeği aklınızdan çıkarmayın. Çocuk yatağı bilerek ıslatmıyor. Birlikte çözeceksiniz. Sabırlı ve anlayışlı olmanız gerekiyor. 

Duyarlı olun. Çocuk endişeliyse hislerini paylaşın. Cesaretlendirin. Kendini güvende hissederse sorun kendiliğinden çözülebilir.    

Pratik olun. Yatağa muşamba geçirin. Çarşaf değiştirmeniz kolaylaşır. Yatak kuru kalır. Yedek nevresim, çamaşır, pijama daima el altında bulunsun.

Yardım isteyin. Ortalığı toparlarken çocuğunuzdan yardım almanız etkili olabilir. Örneğin ıslak çamaşırlarını makineye atmasını isteyebilirsiniz. Ufak tefek de olsa yardımlaşmanız ilişkinizi güçlendirir. Sorumluluk duygusunu pekiştirir. 

Ödüllendirin. Asla ceza vermeyin. Yasak koymayın. Kızmayın. Aksine uyku düzenine uygun hareket ettiği için ödüllendirin. Temizlikte size yardım ederse sevincinizi belli edin. Onu sevindirin.

İlgi, destek ve anlayışla üstesinden gelinmeyecek sorun yok. Sorunu paylaştığınızı, engeli de birlikte atlatacağınızı unutmayın.