Alternatif Tıp ve Tedavi Şekilleri

Alternatif tıp deyince akla birçok şey geliyor. Alternatif tıp denilen tedavi şekli birçok alt dalı olan bir alan. Akupunktur, yoga, hipnoz, Aromaterapi, rahatlama, masaj ve başka yöntemleri çatısının altında toplar.

Geçtiğimiz yıllarda zihin – beden terapilerinin ve akupunkturun faydaları kanıtlandı. Masaj, detoks uygulamaları gibi diğer alternatif tıp yöntemleriyse bazı ağrıları azaltmada etkili. Artık bunu da biliyoruz. Ancak yine de bu tedavi şekillerini destekleyen kanıtlar çok somut değil.

Ağrıya karşı zihin – beden terapisi

Zihin – beden terapisi zihnin vücut fonksiyonlarına olan etkisini arttırır. Yani zihin vücut fonksiyonlarını kontrol edebilir. Zihin – beden terapisinin içinde olan birçok yöntem var. Bu terapiler: rahatlama teknikleri, Meditasyon, hipnoz ve biofeedback.

Hayalinde canlandırma önemli ağrıyı kontrol edici yöntemlerden biri. Deneyelim bakalım: gözlerinizi kapatın ve ağrının görsel bir imajını hayal edin. Ona şekil verin. Rengi, boyutu hatta bir hareketi olsun. Şimdi bu görüntüyü değiştirmeye çalışın. Yerine koyduğunuz görüntü daha küçük, huzur verici ve uyumlu olsun.

Başka bir zihin – beden terapisi şekli ise ağrı zamanlarınızın günlüğünü tutmak. Bunu yaparken ağrıya neden olan şeyleri ve geçmesini sağlayan etkenleri de yazmayı unutmayın. Arada oluşabilecek değişimlere karşı arada sırada günlüğünüzü okuyun. Unutmayın ağrı hayatınızın sadece bir parçası, bütün hayatınız değil.

Hipnoz da odaklanma tekniklerine yardımcı olarak ağrıyı geçirmenize hatta ona engel olmanıza yarayabilir.

Kendi kendinizi hipnoz etmenin bir yolu eldiven uyuşukluğu diye de bilinen yöntem. Eliniz ağrıyan yerinizdeyken elinizin rahatladığını, uyuştuğunu düşünüp transa geçmelisiniz. Bundan sonraki adım da ağrıyan bölgede bulunan elinizin hislerini daha güzel olan hislerle değiştirmeniz.

Rahatlama teknikleri ise stresle bağlantılı olan ağrıyı yok etmede etkili. Bu teknikler yoga ve meditasyon. Düzenli yapıldığında işe yarıyor. Yogadaki esneme hareketleri vücudunuza ek bir yük yüklemeden kaslarınızı güçlendirmeye de yardımcı.

Ağrıya karşı akupunktur

Akupunkturun hastalıklara iyi gelmesinin en önemli nedeni ağrıyı hafifletiyor olması.

Akupunkturun geçmişi 16. yüzyılda Çin’e dayanıyor. Çinli doktorlar vücuttaki enerjinin dengesine inanıyorlardı. Hastalıkların da dengesizlikten kaynaklandığını düşünüyorlardı. Akupunkturda paslanmaz çelikten yapılmış tek kullanımlık 14 iğne vücudun 14 ana noktasına batırılıyor. Bunlar enerjiyi taşıyan kanallar gibi düşünülebilir. Hastalıkların üstesinden gelmek için bu noktalardaki dengesizlikler çözülür.

Akupunkturun başka bir yararı da vücudun, ağrıyı hafifletecek hormonlar salgılamasına neden olması. Bu hormonlardan biri endorfin. Bahsettiğimiz enerji kanalları genellikle sinirlerin çok yakınında olan noktalar. Bu noktalar uyarıldığında kasların kasılmasına ve ağrının hafiflemesine yardımcı.

Uyarılan kas merkezi sinir sistemine endorfin salgılanması için mesaj gönderiyor. Endorfin morfine benzeyen bir tür vücut kimyasalı. Stresli ve ağrılı zamanlarda salgılanıyor. Endorfinin yaptığı sadece ağrı mesajının beyne gitmesini engellemek. Bunun için sinir sisteminin küçük yapı taşlarından yardım alıyor tabii.

Akupunktur birçok ağrının tedavisinde kullanılan bir yöntem. Baş ağrısı, bel ağrısı, adet dönemi ağrıları, tenisçi dirseği, Karpal Tünel Sendromu, fibromiyalji sendromu, osteoartrit akupunkturun yardımıyla daha iyiye giden sorunlar. 

Ağrıya karşı Reiki

Reiki kişinin iyileşme sürecini hızlandıran dolayısıyla da ağrıyı azaltan yöntemlerden biri. Enerjiye bağlı teknikler olduğu doğru ancak yine de birebir kontak çok gerekli değil. 

Reikinin ağrıyı ortadan kaldıran ve sağlığa kavuşturan bir iyileştirme yöntemi olduğu birkaç araştırmada ortaya çıkarılmış. Yine bu araştırmalarda yararlarının yanında zararlı hiçbir yan etkisi olmadığı da belirtilmiş. Ancak bu araştırmaların biraz sınırlı kalmış olması sabit sonuçlara ulaşmamızı engelliyor. Bu yüzden kanıtlarla konuşabilmemiz için daha fazla araştırma sonucuna ihtiyacımız var. Böylece ağrı dindirici yöntemlerden biri olarak reikiyi de kafamızda soru işareti olmadan kullanabiliriz.