Alkolizmin Semptomları (Belirtileri) ve Tedavisi

İçme problemleriyle alakalı birçok sinyaller ve semptomlar vardır. Alkolizm ilerleyici bir hastalık olarak değerlendirilir, yani alkol içmenin etkileri ve problemleri zamanla daha da artar. Alkol kullananlar bir problemin erken sinyallerini göstermeye başlayabilirler, sonrasında alkolü aşırı kullanma semptomlarını gösterirler; eğer içmeye devam ederlerse daha sonrasında alkolizm semptomları veya alkol bağımlılığı gösterebilirler.

Alkolizmin erken sinyalleri sık alkol zehirlenmesi, kurulu bir aşırı içme şekli ve araba kullanma gibi tehlikeli zamanlarda alkol almadır. Alkolizmin diğer erken sinyalleri geçici olarak şuurunu kaybetme veya örneğin sürekli olarak kızgın veya saldırgan olmak gibi davranışlarda aşırı değişim olabilir.

Aşırı Alkol Kullanmanın Semptomları

Aşırı alkol kullanmanın ana semptomları bir kişinin alkol aldıktan sonra içme seviyesinin tekrar eden problemlere ulaşması ile oluşur. Bir kişinin işi kaçırması, alkollü olarak araç kullanması, sorumluluktan kaçınması veya yasalarla ilgili dert yaşaması sonrasında da alkol kullanmaya devam etme aşırı alkol kullanımı olarak ifade edilir.

Ruhsal Hastalıklar Diagnostik ve İstatistik Manuel’i aşırı alkol kullanımını alkolle bağlantılı fiziksel, sosyal, psikolojik veya mesleksel problemler veya araba kullanmak gibi tehlikeli durumlarda alkol içme olarak tanımlar. Dünya Sağlık Organizasyonu’nun Uluslararası Hastalık Klasifikasyonu alkolün ‘kötüye kullanılması’nı alkol olmaması durumunda fiziksel ve akli zarar yaratması olarak tanımlıyor. Başka bir deyişle, alkolü aşırı kullanma alkolün herhangi zarar verici şekilde kullanılmasıdır.

Alkolizmin Semptomları

Alkolik veya alkole bağımlı biri için, semptomlar yukarıda bahsedilen aşırı alkol kullanımı ile ilişkilenmiş semptomları içerir. Ama alkolikler genelde hayatlarında oluşan problemlere karşın içmeye devam ederler.

Aşırı alkol kullanımı alkole bağımlılık seviyesine eriştiğinde, kişi en azından yedi semptomdan üçünü yaşar, bu semptomlar digger aktivitelerin ihmali, aşırı alkol kullanımı, zarar görmüş alkol kullanma kontrolü, alkol kullanımında ısrar, alkolle bağlantılı aktivitelerde harcanan zamanın artması, geri çekilme sendromu ve alkol toleransıdır.

Alkolizm Nedir ?

‘Alkolizm’ terimi alkol bağımlılık sendromu olarak da bilinir ve sosyal içicilik ve aşırı alkol kullanma ile başlayan ve en ağır içme problemlerinin olduğu aşamadır.

Alkolizmin Teşhisi

Alkolizmin teşhisi zor olabilir, çünkü teşhis içicinin içme şekilleri ve tutumu ile ilgili sorulan sorulara dürüsçe cevap vermsine bağlıdır.

Alkolizmin Tedavisi

Alkolizm tedavi edilebilen bir hastalıktır ve yardım almaya karar vermiş alkoliklere destek vermek için bulunan birçok tedavi programı ve yaklaşım vardır ama medikal bir tedavi bulunmamaktadır.