Alkol ve Vücuda Olan Etkileri

Alkol ve vücuda olan etkileri hakkında merak ettikleriniz bu yazımızda anlatıyoruz. Aşırı alkol tüketimi beyin, karaciğer, kalp ve pankreasa zarar verir ve bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Depresyon ve karaciğer hastalığı aşırı alkol tüketimi yüzünden olaşabilen ciddi hastalıklardır. Alkolün vücudumuza olan negatif etkilerini şimdi yakından inceleyelim.

Beyin

Alkol beyinin komünikasyon kanallarını etkiler, yapısını ve içinde kimyasal maddelerin dengesini bozar. Bu yüzden ruh halinde değişikler ve davranış sorunları ortaya çıkar. Depresyon fazla alkol tüketimi sonucu oluşabilmektedir. Halüsinasyon görme ve algı da yanılgı alkoliklerde görülmektedir. Ayrıca alkole bağımlılık tedavisi zor bir hastalıktır. 

Alkolün uyku düzenini de etkilediğini unutmak gereklidir. Uyku düzeninin bozulması gün içinde yorgunluğu arttırabildiği gibi bu uzun vadede kronik bir hastalık haline de getirebilir.

Aşırı alkol tüketen kişiler konsantrasyon ve koordinasyon problemleri yaşarlar. Bir çok ölümle sonuçlanan trafik kazası alkolün beyine verdiği bu etkiler yüzünden olmaktadır. Ayrıca alkolün beyin hücrelerini de öldürdüğünü unutmayın. Hafıza problemleri uzun süreli alkol tüketimi sonucu oluşmaktadır.

Kalp

Uzun süreli alkol tüketimi veya bir anda çok alkol tüketmenin kalbe ciddi zararları vardır. Vücuttaki alkolü atmak için daha süratli çalışan kalp, ritim bozukluğu ve Kalp krizi riski taşır. Yüksek tansiyon ve kardiyomiyopati de alkol tüketimi yüzünden oluşan hastalıklardır.

Karaciğer

Alkolün en fazla zarar verdiği organ karaciğerdir. Karaciğerin yağlanması, hepatit, fibrosis ve siroz fazla alkol tüketiminin sonucu oluşur. İşlevini yerine düzgün getiremeyen karaciğer, tüm vücudu negatif etkiler ve bir çok hastalığa davetiye açar. Özellikle İngiltere’de alkol yüzünden karaciğer hastalığına yakalanıp ölenlerin sayısı 12,000 civarındadır.

Pankreas

Alkol pankreasın toksik maddeler salgılamasına neden olur. Bu maddeler yüzünden pankreas iltihabı oluşmaktadır. Ayrıca pankreasın şişmesi ve iltihaplanması sindirim sistemini etkilediği için sindirim bozuklukları ortaya çıkabilir.

Bağışıklık Sistemi

Tüberkiloz ve zatüree alkolün bağışıklık sistemini zayıflatması yüzünden oluşabilen ciddi hastalıklardır.