Alkol ve Uyuşturucunun Zararları Nelerdir?

Alkol ve uyuşturucunun zararları saymakla bitmiyor. Özellikle alkol ve uyuşturucunun sık kullanıldığı kültürlerde psikolojik ve fiziksel bir çok rahatsızlığın altından bu zararlı maddeler çıkıyor. Alkol ve uyuşturucunun beyine ve vücuda olan etkilerini bu yazımızda sizlere anlatıyoruz.

Alkol Kullanımının Zararları

Alkol sık kullanıldığı zaman dermatolojik etkiler göstermektedir. Akne, yüzde kızarıklık, deride kuruluk, kırılgan tırnak ve saç alkol kullanımı yüzünden oluşabilmektedir. Uzun süre alkol tüketen bir kişinin organlarında kalıcı hasar olabilir. Alkolün en fazla zarar verdiği organ karaciğerdir. Şiroz hastalığı ve karaciğer yağlanması sık alkol tüketiminden oluşur. Ayrıca Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve bağışıklık sisteminin zayıflaması da yine alkol yüzünden oluşan fiziksel problemlerdir. Alkol ayrıca içinde bulundurduğu yüksek kalori miktarından ötürü de kilo aldırıcı bir maddedir. Kanserle ilişkili sorunların da %2-%4 alkol kullanımından ortaya çıkar.

Depresyon ve anksiyete fazla alkol tüketiminin beyine verdiği zarar yüzünden oluşabilir. Alkol beyindeki Serotonin seviyesine ciddi etki ettiği için ertesi gün mutsuz hissetmeniz gayet normaldir. Uzun süre alkol tüketen kişilerin beyin hücreleri de tekrar oluşturulamayacak şekilde ne yazık ki yok olur. Alkol konsantrasyonu etkilediği için alkollü araba kullanan ve ölen kişi sayısının da ne kadar fazla olduğunu hepimiz biliyoruz. Alkol kontrolünde ilk defa yakalanan kişilerin 6 ay, ikinci defa yakalananlarından 2 sene süreliğine ehliyetleri alınır.

Uyuşturucu Kullanımının Zararları

Uyuşturucunun zararları da uyuşturucunun türüne göre değişiklik göstermektedir. Hemen hemen her yüksek doz da alınan uyuşturucu Kalp krizi, nefes darlığı ve komaya girme gibi etkiler göstermektedir. Uyuşturucuların uzun vadede fiziksel ve psikolojik etkileri bulunmaktadır. Özellikle Kokain kalp krizine yol açan bir maddedir. LSD de depresyona sürükleyen bir uyuşturucudur. Marijuana (ot) Hafıza sorunları ve kısırlık yaratabilir. Ekstazi kullanan kişiler Dehidrasyon yüzünden farkına varmadan çok su içerek ölebilirler. Ağır uyuşturucuların halüsinasyon etkisi bir çok psikolojik probleme yol açmaktadır. Bir çok uyuşturucu bağışıklık sistemini zayıflattığı için uzun vadede fiziksel semptomları kaçınılmazdır. Uyuşturucu kullanan kişilerin hem kısa vadede hem de uzun vadede psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklarla karşılaşması kaçınılmazdır.

Alkol ve uyuşturucu

Alkol ve uyuşturucu

Alkol ve Uyuşturucuyu Birlikte Kullanmanın Zararları

Alkol ve uyuşturucunun bir arada kullanılmasının kısa vadede çok ciddi zararları da vardır. Alkol yüzünden su kaybı yaşayan vücut, uyuşturucu ile iyice zorlanır ve kalp krizi riski artar. İki maddenin birleşiminin beklenmedik psikolojik etkileri olabilir ve kişi Panik Atak yaşayabilir. Panik atak yaşayan kişiler de ileride bu iki maddeyi hiç tüketmeseler bile tekrar panik atak sorunuyla karşılaşabilirler.

Marihuana ve alkol karıştıran kişilerde panik atak, anskiyete ve paranoya sık görülür. Kandaki alkol yüzünden THC maddesinin emilimi daha süratli gerçekleşir. Bu da doğal olarak cannabis yani marihuananın etkisini güçlendirir.

Ekstazi yüzünden vücutta ciddi dehidrasyon olduğu için ertesi gün baş ağrısı çok şiddetli olur. Ekstazi ve alkol karıştıran kişiler ani kalp krizi geçirip, ölebilirler. Ayrıca bu kombinasyonun karaciğer ve böbreklere de ciddi zararları vardır.

Kokain ve alkolü birlikte alan kişilerde de ciddi kalp krizi riski vardır. İki maddenin karışımı yüzünden karaciğerde toksik bir madde olan kokaetilen üretilir. Bu madde de alkolün depresif etkilerini arttırır ve agresif davranışları tetikler. Kokaetilen vücuttan kısa sürede atılamadığı için kalp ve karaciğer uzun süre Stres altında kalır.