Alkol ve Madde Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Eğer uzun bir zaman için alkol veya maddelerden uzaklaşmaya çalışıyorsanız, hayatınızın her noktasında maddesiz bir stil geliştirmelisiniz. Eğer alkol veya madde probleminiz için profesyonel bir rehabilitasyon programı ile tedavi oluyorsanız, bunu devam ettirmenin veya ilerletmenin en önemli amaçlarından biri size daha önceki yıkıcı davranışlarınızı daha sağlıklı ve verimli alternatiflerle yer değiştirmeyi öğretmekte yardımcı olmaktır.

Arkadaş ve Aile Desteği 

Maddesiz bir hayat stili geliştirmenin en önemli adımlarından biri daha önceki madde veya alkol kullandığınız hayat stilinizde doğrudan katılan kişilerden, size madde temin edenler, madde kullananlar veya içme arkadaşlarından, uzaklaşmaktır. Birçok bağımlı bunu yapmak için yeni arkadaşlıklar, sosyal kalıplar ve boş zaman aktiviteleri geliştirmelidirler.

Rehabilitasyon rehberiniz sizin madde kullanmayan destek arkadaşlarınızı ve aile üyelerini tanımlamaya yardımcı olur ve bu ilişkileri ilerletmeye ve madde aradığınız veya kullandığınız zamanı onlarla eğlenceli aktiviteler yapmarak geçirmenizi teşvik eder. Eğer madde kullanmayan arkadaşlarınız ve sevdikleriniz yoksa, rehberiniz sizi yeni sosyal grupların içine girmenizi ve yeni, destekleyici arkadaşlar edinmenizi teşvik edecektir.

Yapılandırılmış Plan Geliştirmek

Maddesiz bir hayat tarzı geliştirmenin önemli bir diğer yönü de devamlı takip edeceğiniz yapılandırılmış bir günlük plan geliştirmektir. Tedavi döneminde en iyi arkadaşınız yapılanma ve organizasyon, en kötü arkadaşınız kaotik ve düzensiz bir yaşan tarzı olabilir. 

Rehabilitasyon programınızın erken uzaklaşma döneminde, rehberiniz muhtemelen zamanınızı yapılandırmak ve madde aradığınız zamanı daha sağlıklı alternatiflerle yer değiştirmenize yardım eder. Tedavi döneminde yapılandırılmış planınızı bırakmamak ve ondan sapmamak çok önemlidir.

Daha Büyük Amaçlar Geliştirmek

Uzun vadeli maddesiz yaşan tarzı geliştirmek adına hayatınızdaki en önemli şeyin maddeden temiz kalmanız ise geleceğiniz için daha büyük hedefler belirlemeniz önemlidir. Şimdi maddesiz 90 güne erişebildiyseniz, muhtemelen okula geri dönmek, kariyer hedeflerini değiştirmek veya finansal hedefleriniz için para biriktirmek gibi daha büyük ve uzun vadeli hedefler geliştirmeye başlarsınız.

Hayatınızda başka hedefler belirlemek ve bu hedeflere erişebilmek için plan yapmak size maddeden uzak bir hayat tarzı kurmanız için yardımcı olur. Takip rehberiniz yeni iyileşme yaşan tarzınızın içeriğinde bu hedeflere erişmek için nasıl çalışmanız gerektiğinizi öprenmenize yardımcı olacaktır.

Ruhunuzu Geliştirmek

Eğer 12-adım grubuna rehabilitasyon programınızın bir parçası olarak katıldıysanız, muhtemelen dini aktiviteler ve dogmalar ile bir bağlantısı olmayan ruhanilik konsepti ile tanıştınız. Ruhanilik, tedavi süreci ile ilgili olarak hayatınızda fedakar hedefler ve değerler geliştirmek demektir – mutluluk ve doyumu bulmak için benliğinizden öteye geçmek.

Ruhanilik tüm başarılı tedavi programlarında önemli bir faktör olabilir. Bu günlük hayatın sorunlarından daha öteye uzanan bir güce bağlanmayı içerir. Rehberiniz sizi destek grubunuz için hizmet işi yapma, dini organizasyonunuzda daha aktif olmak, toplum duyarlılık projesinde bulunma veya hayır kurumunda gönüllü olarak çalışp ‘kendinden daha ileri’ olmayı teşvik eder.

Rehberiniz size ‘büyük gücü’ tanımlamaya yardım etmeyecektir, bu tamamen size kalmıştır ama araştırmalar gösteriyor ki maddesiz hayat sizden büyük ve yüce bir güç ile geliştirilebilir.