Alkol ve Madde Bağımlılığı Rehabilitasyonu ve Tedavisi

Eğer aşırı alkol ve madde kullanımı probleminiz için yardım almaya karar verdiyseniz, iyileşmenin ilk adımını sorun olduğunu kabullenerek ve yardım arayışına girerek atmış oldunuz. Bu süreç yardım isteme ve rehabilitasyon veya tedavi arayışına girme tedavinin başlangıcı olarak bilinir. Bu Ulusal Madde Kullanımı Enstitüsü’ne göre tedavi ve rehabilitasyonun dört adımından ilkidir:

1. Tedaviye başlama

2. Erken uzak durma

3. Uzak durmayı sürdürme

4. İleri tedavi

Reddetme ve Duygu Karmaşası

Eğer madde kullanımı problemi yaşayan birçok kişi gibiyseniz, erken dönemlerde muhtemelen istediğiniz maddeyi bırakma konusunda duygu karmaşası yaşarsınız ve hâlâ probleminiz ile ilgili reddetme yaşayabilirsiniz.

Bu erken zamanlardaki kişiler için yaygındır. Eğer profesyonel bir rehabilitasyon veya tedavi programına girerseniz rehberinizin ilk hedefi duygu karmaşası veya reddetme duygularını belirlemek olacaktır.

Reddetme

Reddetme basitçe durumunuzun ciddiyetini reddetme demektir. Tedavi sürecine yeni olan birçok kimse bağımlılıkları ile ilgili belirli bir seviye reddetme yaşar. Reddetme birçok şekle bürünebilir, bu madde üzerinde kontrolünüzün olduğunu düşünme veya bağımlı olduğunuzu reddetme şeklinde olabilir.

Aşağıdaki hatalı inançlar reddetmenin tipik şekillerindendir:

Reddetme Şekilleri

• ‘Gerçek’ alkoliklerden farklı olduğuna inanma

• Problemi madde ve alkol kullanımını tamamen kesmek yerine azaltarak çözebileceğine inanma. Madde kullanımını ‘kontrol altına’ alabileceğine inanma.

• İkincil bir maddenin ayrıca bir problem yarattığını reddetme. Mesela, alkolik bir kişi ot içmenin veya Kokain bağımlısı bir kişinin alkol almasının sorun olduğunu reddetme.

• ‘Onlara’ benzemediğinden Anonim Alkolikler ve Anonim Narkotiklerin yardımcı olamayacağına inanmak.

• Maddenin sorun olmadığına inanan veya sizinle birlikte kullanan ‘arkadaşlar’la zaman geçirmekte ısrar etmek.

Yüzleşme ve Meydan Okuma

Yukarıdaki reddetme şekillerinden herhangi biri tedavi sürecinize müdahale edebilir. Profesyonel tedavi programınızın amacı bu reddetmeyi kırmak ve durumunuz ile ilgili gerçeği görmenize yardım etmektir. Rehberiniz fikrinizi değiştirmeniz için size meydan okuyabilir ve gerçeklerle yüzleşmenizi sağlayabilir.

Rehberiniz size hayatınızdaki madde ve alkol kullanımının negatif sonuçları hakkında veya bir süreliğine alkol ve maddeden uzak durma konusunda size meydan okuyabilir. Her şekilde amaç sizin gerçekleri görmenizi sağlamaktır.

Duygu Karmaşası

Eğer madde probleminiz ile ilgili erken bir aşamadaysanız, muhtemelen kalıcı olarak madde ve alkol bırakmada duygu karmaşası yaşarsınız. Eğer alkolik ve madde bağımlıların çoğu gibiyseniz, içmeden bir hayat düşünemezsiniz.

Büyük ihtimalle alkol veya madde kullanımı sonucunda kötü bir deneyim yaşadınız ki yardım arayışına girdiniz. Yardıma ihtiyacınız olduğunu farkettiniz ama tamamıyla kurtulmak aklınızdan tam olarak geçen şey değildi.

Aşağıdaki nedenler yeni başlayanların duygu karmaşası yaşamasının nedenleridir:

Duygu Karmaşasının Nedenleri

• Alkol veya madde almayı pozitif bir duygu değişimi ile bağlantılandırıyorsunuz

• Seçtiğiniz maddeyi kullanmayı başetme stratejisi olarak görüyorsunuz ve daha iyi bir başetme mekanizması görmüyosunuz.

• Bağımlılık döngüsünü kırmak için kendinizi çok güçsüz veya umutsuz hissediyorsunuz.

• Başkalarının baskısı ile rehabilitasyona girdiniz ve sadece onları mutlu etmeye çalışıyorsunuz.

Motive Olmak

Eğer negatif sonuçlar yaşadınız ve yardım aramaya karar verdiyseniz bu bir problem olduğunu kabul etmeye yeterli bir motivasyon olabilir. Ama bu problemi çözmeye yetecek bir motivasyon olmayabilir.

Eğer maddeyi her zaman stresli olduğunuz zamanlarda kullandıysanız, rahatlamak istediğiniz veya kızgın, mutsuz olduğunuz zamanlarda eğer başa çıkma becerileri öğrenmediyseniz maddeyi tamamen bırakmakla ilgili duygu karmaşası yaşarsınız.

Cesaretlendirme ve Destek

Tedavinin erken döneminde rehberiniz duygu karmaşanızı ve bunun altında yatan nedenleri belirlemeye çalışacaktır. Muhtemelen hayatınızdaki amaçların listesi sorulacak ve ayık olarak bu amaçlara ulaşmanın ne kadar kolay olduğu gösterilecektir.

Tedavi sürecinin başlangıcında ve bu süreç boyunca amaç sizi hayatınızda pozitif değişiklikler yapmanızı motive etmektir. Tedavi programınızı sizi cesaretlendirmek ve değişiklik yapmak için gösterdiğiniz eforu desteklemek için vardır.