Alkol ve Anksiyete Arasındaki İlişki

Alkol ve anksiyete arasında bilmeniz gereken önemli birden fazla ilişki vardır. Alkol tüketimi arttıkça kişiler de anksiyete problemleri ortaya çıkmaya başlar. Anksiyete problemiyle yaşayan insanların mutlaka alkolden uzak durması tavsiye edilir. Neden mi?

Alkol beyindeki Serotonin seviyelerini etkiler ve fazla alkol tüketimi yüzünden düşen serotonin seviyesi kişinin mutluluğuna direk negatif etki yapar. Bu yüzden de ertesi gün kalktığınızda mutsuz ve bezmiş bir şekilde güne başlarsınız.

alkoller

Alkoller

Alkol aynı zamanda kandaki şeker seviyesini de etkilediği için kişiyi sinirli, şaşkın, stresli veya sersem yapabilir. Bunlar anksiyeteyi tetikleyebilir.

Alkol vücudumuzdaki suyu azalttığından ötürü (dehidratasyon) kaslar zayıflar ve kendimizi yorgun hissetmeye başlarız. Bu anksiyeteyi direkt olarak tetiklemese de endirekt olarak yol açabilir.

Alkol sinir sistemimizi de çok zorladığı için vücudumuzu hiper-aktif bir duruma sürükler. Bu hiper-aktif durum titremeye yol açar, uykusuzluğu arttırır, ses ve ışığa karşı duyarlılığı yükseltir. Bunlar da yine anksiyeteyi arttıran faktörlerdir.

Yine fazla alkol tüketimi kalbin atış hızını arttırmaktadır. Kalbimiz, alkolü vücuttan atmak için çok daha fazla çalışır ve bazen o kadar fazla çalışır ki Kalp krizi geçirdiğinizi düşünürsünüz. Sırf bu düşünce bile anksiyeteyi tetikler.

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar hafif alkol tüketen kişiler için geçerli değildir. Genellikle ağır alkol tüketen kişilerde görülür. Özellikle akşamdan kalma durumunu çok sık yaşıyorsanız anksiyete sorunlarıyla boğuşmaya kısa zamanda boğuşmaya başlabilirsiniz.