Alkol osteoporozu tetikler mi?

Alkolün azı yarar çoğu zarar. Günde 1 bardak kırmızı şarap kalp ve damar hastalıkları başta pek çok hastalığın koruyucusu. Ancak bir kadeh şarapla kalmıyor, şişenin tamamını içiyorsanız osteoporoz kapınızı çalmak üzere olabilir.

Alkol ve sigara bağımlılığı tüm dünyada yaygın. Araştırmalara göre ABD’deki yetişkinlerin yaklaşık %90’ı hayatının bir döneminde alkol bağımlılığına yaklaşıyor. Türkiye’de bu oran (muhtemelen inanç ve kültür farkları nedeniyle) biraz daha düşük ama yine de azımsanacak gibi değil.

Alkol bağımlılığı ve osteoporozun nasıl bir ilişkisi var?

Alkolün zararları saymakla bitmiyor. Kemikleri zayıflatması, osteoporoz riskini arttırması buna örnek.  Düzenli olarak alınan aşırı alkol vücuttaki kalsiyum rezervlerini azaltan paratiroid hormonunu tetikliyor, kalsiyum dengesini bozuyor.

Alkol kemikleri güçlendiren cinsiyet hormonlarının (testosteron, östrojen vb.)  salgılanmasını da azaltıyor. Böylece osteoporoz riski artıyor.  Alkol bağımlısı kadınların adet döngüsünde düzensizlikler görülüyor.

Menopoz öncesi dönemde kırılan kemikler osteoporozun tetikleyicilerinden. Peki bu nasıl oluyor dersiniz? Açıklama basit: alkol bağımlısı olanların Denge sorunu malum. Sokakta veya yakın çevremizde sarhoş olup düşen insanlar görmüşüzdür. Düşüşlerin çoğu zararsız olsa da bazıları kemik kırılmasıyla sonuçlanabilir. Bu tam da osteorporozun beklediği fırsat. Çünkü kemikler kaynarken aşırı kalsiyuma ihtiyaç duyuyor. Kalsiyum rezervleri azalıyor. Kalsiyum yetersizliği eşittir osteoporoz.

Alkol bağımlısıyım. Ne yapmalıyım?

Alkol bağımlısıysanız ve osteoporoz riskiniz fazlaysa yapmanız gereken öncelikle bu alışkanlıktan kurtulmak. Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz yeterli. Burada sizin için bazı programlar uygulanabilir. Psikolojik desteğin yanısıra ilaç kullanımı da gerekebilir. Sorununuz ciddi boyutlardaysa sadece bu konuya odaklanan başka sağlık kuruluşlarına yönlendirilmeniz, yatarak tedavi seçeneklerini değerlendirmeniz önerilebilir.

Alkol bağımlılığınızla birlikte uygulayacağınız yaşam tarzı değişiklikleri osteoporozdan korunmanıza faydalı olacaktır.

Bunlara bakalım:

Beslenme: Alkol tüketimi besinlerin işlenmesi, emilmesi sürecine de olumsuz yansıyor. Alkolizmle mücadele ettiğiniz dönem yediklerinize dikkat etseniz bile kemikleriniz güçsüzleşmiş olabilir. Bu nedenle yeni yaşam tarzınızda D vitamini, kalsiyum ve fosfor açısından zengin gıdalara yer açmalısınız. Yeşil yapraklı sebzeler, somon ve sardalye gibi balıklar, süt ve süt ürünleri, soya ve tofu sofranızın vazgeçilmezleri olmalı.

Güneş etkisi: İstediğiniz kadar kalsiyum ve fosfor içerikli beslenin. Yeterince D vitamini almazsanız işe yaramaz. Çünkü bu maddelerin emilimi için D vitamini gerekli. D vitamini içinse güneş ışınlarına ihtiyacımız var. Alkolizm sorununuz varsa haftada 5 gün 15 – 30 dakika güneş banyosu yapmalısınız.

Egzersiz: Egzersiz yalnızca alkole bağlı osteoporoza değil, hemen her sağlık sorununa iyi geliyor. Tabii aynı zamanda kas ve kemiklerinizi de güçlendiriyor. Haftada 3 gün 30 – 60 dakika spor yapmak sizi hem alkol bağımlılığınızdan, hem de spor sırasında salgıladığınız endorfin gibi mutluluk veren hormonlarla depresyondan uzak tutuyor. Dans etmek, ağırlık kaldırmak, merdiven çıkmak, koşmak, yürümek, yüzmek… Spor ve egzersiz listesi kalabalık. Biri mutlaka size uyacaktır.