Alın kırışıklıkları İçin Castor Oil

Yapılan araştırmalara göre güneş hasarı, çevresel toksinler ve tütün dumanı tüm kırışıklıklara katkıda bulunduğunu belirtilmiştir. Ayrıca bu internet sitesinde, endişe çizgileri olarak da bilinen alın kırışıklıklarının, yüz kaslarının hareketi ile meydana geldiği anlamına gelen, dinamik kırışıklıklar olarak sınıflandırıldığı belirtilmiştir. Kaşların kaldırılması için frontalis kas (alın kası) kasılmaktadır.

Özellikler

Castor oil, hint yağı bitkisinin, aslında çekirdek olmayan Ricinus communis tohumlarından elde edilir. Afrika kökenli yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Castor oil kokusuz ve açık sarı renkte berrak bir yağdır. Yoğun kıvamı, alın kırışıklıklarının düzeltilmesi için yağdan sadece küçük bir miktar kullanılmasına olanak sağlar. Yoğun yağ cildin nemini korur ve cildi yumuşatır. Aynı zamanda göz altı ve boyun kırışıklıkları için kullanılır.

Önemi

Castor oil alın kırışıklıkları ve nemlendirici krem olarak doğal ve ucuz bir seçenek sunmaktadır. Pek çok insan yaşlanma ile ilişkisi olan alın kırışıklıkları konusunda ve kırışıklıkların görünümünü etkileyen yöntem konusunda bilinçli hissetmektedirler. 

Bir internet sitesi, cildin yaşlandıkça inceldiğini, kuruduğunu ve elastikiyetini kaybettiğini belirtmiştir. Cilt yerçekimine doğru yönlenir, bu da cildin sarkmasına neden olur. Cilt dokusu değişiklikleri ve renk değişimlerini içeren, cilt üzerinde güneş hasarı, 40 yaşından sonra daha çok görünür. Bu faktörler zamanla alın kırışıklıklarını daha belirgin hale getirirler.

Faydaları

Yüz yıkandıktan sonra kuru cilde parmak uçları ile hafifçe vurarak castor oil uygulamak, cildin nemli kalmasını sağlar ve alın nemli kalır, böylece cilt nemini muhafaza eder. Düzenli olarak castor oil kullanılması, cildin kurumasını ve kışın değişkenlik göstermesini önleyerek cilde daha genç bir görünüm verir. 

Castor oil kokusuz olduğundan, gün boyunca ciltte kalabilir. Castor oil’in kokusuz olması, kokuya, kimyasallara, boyalara ve ticari cilt ürünlerinde bulunan diğer katkı maddelerine karşı duyarlı insanlar için bir nemlendirici seçeneği olmasını sağlar.

Değerlendirmeler

Castor oil, cilt tarafından iyi emilir. Yüz yıkandıktan sonra geceleri uygulanması, gece boyunca cilt tarafından emilmesine olanak sağlar. Bir internet sitesi, ılık su –sıcak değil- ve sabun içermeyen temizleyici kullanılmasını önermektedir. 

Parmak uçlarınızla hafif dokunarak hareket az miktarda castor oil uygulamak deri ve kan dolaşımını hızlandırır. Ovarak ya da çekerek castor oil veya güneş koruyucu krem uygulandığında, cilt gerilir ve kırışıklıklar artırabilir. Fazla yağ uygulamak gözenekleri kapatabilir ve lekeleri artırabilir.

Uyarı

Alnınıza castor oil uygulamadan önce, kolunuzun üzerine yeterli miktarda Castor oil’i parmak uçları ile hafifçe vurarak uygulayınız ve hafifçe ovalayınız, 24 saat boyunca kolunuzda bırakınız. Bir reaksiyon olup olmadığını kontrol etmek için parlak ışıkta yağlanmış deriyi inceleyiniz. Cilt tahrişi oluşursa cildinize castor oil kullanmayınız.

Hint yağı bitkisinin çekirdeklerinin bir bileşeni olan risin, zehirlidir. Bir internet sitesine göre, risin suda-çözünen bir madde olduğu için castor oil risin içermez. Castor oil’i etiketlenmiş olarak ve çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayınız. Gıda ürünlerinden ayrı bir yerde saklayınız. Dâhili olarak kullanılması şiddetli ishale neden olabilir. Görünüme çok fazla önem vererek mutsuzluğa neden olabilir. Alexa Fleckenstein, MD,” 100 Yaşına Kadar Sağlıklı Yaşamak Sizin Elinizde “ adlı kitabında birkaç önemsiz kırışıklığın görünümünüze doğallık ve daha mutlu bir görüntü sağladığını belirtmiştir.