Alerjisi olan kontak lens kullanıcıları için 5 önemli ipucu

Alerjisi olan kontak lens kullanıcıları, yılın belirli zamanlarında kontak lens kullanırken belirli rahatsızlıklar yaşar. Bu rahatsızlıklar, çoğunlukla kontak lenslere yapışan alerjenler sebebiyle oluşur. Alerjenler; gözde kaşıntı, kabarma ve sulanma ile birlikte ağrılara sebep olabilir. Rahatsızlık döneminizde size yardımı dokunabileceğini düşündüğümüz 5 önemli ipucu aşağıda yer almaktadır.

1. Eğer mümkünse gözlük kullanın. Polen ve toz gibi alerjenler, kontak lenslerin ince yüzeylerine yapışabilir. Alerjik dönemlerinizde gözlük kullanımını tercih etmenizin, alerjik rahatsızlıklarınızın azalmasında yardımı olabilir.

2. Kontak lenslerinizi sık sık temizleyin. Kontak lenslerinizi temizlemek, onları alerjenlerden arındıracaktır. Olası alerjik tepkilerin oluşmasını engellemek için koruyucu maddeler içermeyen lens çözeltileri kullanabilirsiniz. Eğer kullan-at lensler kullanıyorsanız; lenslerinizi daha sık değiştirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

3. Gözünüzü nemli tutun. Alerjenler maddeler göz kuruluğuna sebep olabilirler. Çeşitli göz damlaları kullanarak tahriş olan gözlerinizi nemlendirmeye çalışın. Ayrıca; göz damlaları size, gözünüzü tahriş edici maddelerden arındırmada yardımcı olacaktır.

4. Gözlerinize soğuk tedavi uygulayın. Gözleriniz kızardığında veya şiştiğinde, içinizden gelen kaşıma dürtüsüne karşı koymaya çalışın. Şüphesiz ki gözlerinizi kaşımak, alerjenlerin göz içinde yayılmasını sağlayarak iltihabın daha da kötü bir hal almasını sağlayacaktır. Soğuk ve nemli bir bezle göze basku uygulanması, rahatsızlığınızın giderilmesine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

5. Göz doktorunuzu ziyaret edin. Göz doktorunuz, size has belirtiler için çeşitli tıbbi ürün tavsiyelerinde bulunabilir. Bazı tıbbi ürünler sizi, alerjik tepkilere karşı koruyabilir. Göz doktorunuzu alerji ile ilgisi olmayan bazı göz problemlerini engellemek için de ziyaret edebilirsiniz.