Alerjik Rinit Belirtileri ve Nedenleri

Tıpkı soğuk algınlığı gibi belirtilerle başlıyor. Akan burun, kaşınan gözler, burun tıkanıklığı, sinüslerde baskı, hapşırma. Bunun bir nezle olduğunu zannediyorsunuz ama değil. Kimisinin saman nezlesi, kimisinin bahar nezlesi olarak bildiği alerjik rinitten bahsediyoruz.  Soğuk algınlığı ya da nezlenin aksine alerjik rinite bir virüs neden olmuyor. Bağışıklık sistemi polen, hayvan tüyleri ya da tozlardan etkileniyor. Böyle bir tepki veriyor. Sizi perişan bir hale sokuyor. Okuldaki, iş yerindeki performansınıza yansıyor, halsizleştiriyor, gününüzü zehir ediyor. Ama bu can sıkıcı belirtilerle yaşamak zorunda değilsiniz. Alerjik rinit tetikleyicilerinden kaçınırsanız ve doğru tedavi yöntemini bilirseniz hastalık da sizi es geçer. 

Alerjik rinit belirtileri

Alerjik rinit, bir alerjene maruz kaldığınız zaman tetiklenir. Bu alerjenlerden etkilendikten sonra sizde oluşan belirtilerse:

Burun akıntısı ve burun tıkanması

Sulanan ve kaşınan gözler

Aksırma

Öksürme

Boğazda, burunda veya üst damakta kaşıntı

Sinüslerde baskı ve yüzde ağrı

Gözaltlarının şişmesi ve mavimsi bir renk alması

Koku ve tat duyularında azalma

Alerjik rinit belirtileri yılın belli zamanlarında artar ya da sadece yılın belli zamanlarında ortaya çıkar. Çünkü polenler, çimenler, çiçekler değişik zamanlarda çoğalır ve alerjik riniti tetikler. Ama bazılarımızın bünyesi sadece polenlerden değil evdeki tozlardan, hamam böceklerinden, hayvan tüylerinden, hatta küften bile etkileniyor. O zaman alerjik rinitle baş etmek çok daha fazla özen istiyor. Alerjik rinit bazı kişilerde yılın tüm zamanı sürerken bazılarına sadece belli dönemlerde uğruyor. 

Alerjik rinit her yaşta başımıza gelebilir. Ama en çok çocukluk ve erken yetişkinlik döneminde görülüyor. Yani hem kişiden kişiye değişiyor hem de bir kişinin yaşına göre zamanla azalıyor. 

Alerjik rinit mi, nezle mi? Nasıl anlarım?

Alerjik rinit ve nezle belirtileri birbirine çok fazla benziyor. Ama ikisini ayırt etmenin birkaç küçük püf noktası var: 

Ateşiniz yoksa ve ince, sıvı bir burun akıntınız varsa alerjik rinite yakalanmışsınız demektir. Ama burun akıntısı daha sarıysa, vücudunuzda ağrılar varsa ve düşük de olsa ateşiniz çıkmışsa bu bir nezle belirtisi. 

Alerjik rinit alerjen maddeyle temas halinden hemen sonra başlar. Nezleyse virüsü kaptıktan birkaç gün sonra ortaya çıkar. 

Alerjik rinit, alerjen maddeye maruz kaldığınız sürece devam eder. Nezleyse yaklaşık 3 – 7 gün sürer. 

Ne zaman bir alerji uzmanına görünmeliyim?

İşte alerjik rinitinizin bir alerji uzmanı tarafından incelenmesini gerektiren durumlar: 

Belirtileriniz aşırı derecede arttıysa

Sizi tüm yıl boyunca rahatsız ediyorsa

Alerji ilaçları belirtileriniz azaltmaya yardım etmiyorsa

Alerji ilaçlarınız yan etkilere neden oluyorsa

Alerji aşıları hakkında bilgi almak istiyorsanız

Alerjik rinit nedenleri

Alerjik rinitin oluşumu bağışıklık sistemiyle ilgili. Duyarsızlaştırma denilen bir olay sırasında bağışıklık sisteminiz aslında zararsız olan maddeleri zararlı olarak algılamış ve onlara karşı tepki geliştirmiş. Bu yüzden de bazı maddelere karşı alerjiniz oluşmuş. Alerjik rinit bazı kişilerde mevsimsel bazı kişilerde de sürekli. 

Mevsimsel alerjik rinite özellikle bahar aylarında ortaya çıkan ağaç polenleri neden oluyor. Bunun dışında bahar sonu ve yaz başında oluşan çimen polenleri, ılık havalarda artan küfler de alerjik rinit tetikleyicilerinden.

Tüm yıl devam eden alerjik rinit özellikle hamam böcekleri ve ev tozu akarları yüzünden oluyor. Ayrıca evde köpek, kedi, kuş gibi hayvanlar besleniyorsa ve evde küf varsa alerjik rinit tüm yıl peşinizi bırakmayabilir.