Alerjik Cilt Döküntüsü ve Kaşıntı

Alerjik cilt döküntüsü günümüzde en sık ürtiker yüzünden olmaktadır. Ürtiker dışında da alerjik cilt döküntüsü yapabilecek bir çok etken bulunmaktadır. Bu makalede ürtiker ve cilt döküntüsüne yol açan etkenler anlatılmaktadır.

Alerjik Cilt Döküntüsü Nedenleri

Günümüzde çocuklarda ve erişkinlerde görülen cilt döküntülerinin pek çoğunun sebebini alerjik durumlar belirliyor. Herhangi bir kimyasala, ilaca ya da duruma alerji gösteren kişilerde kaşıntı ile beraber cilt döküntüleri meydana geliyor. Cilt döküntüsü ve kaşıntı kişileri son derece rahatsız eden durumlar. Özellikle kaşıntı olan kişilerde durum oldukça sıkıntılı bir hal alabiliyor.

Alerjik cilt döküntüsü

Alerjik cilt döküntüsü

Alerjik cilt döküntülerine neden olan pek çok kozmetik ürün ya da cilt bakım ürünü olabiliyor. Bazı kimyasal bileşenler de kişilerde alerjiye bağlı cilt döküntüsü ve kaşıntıya kızarıklığa sebep verebiliyor. Pek çok farklı şekli olan cilt döküntülerinde sıklıkla yangılanma hissi ve dermatit görülüyor.

Kişilerin şikayetleri arasında şişme ve kızarıklık, kaşıntı hissi ve döküntü sayılabilir. Cilt döküntüleri ellerde, ayaklarda ya da vücudun farklı yerlerinde oluşabilir. Güneşten kaynaklanan alerjik deri döküntüleri dışında, kullanılan el kremleri, şampuanlar ya da bulaşık, çamaşır deterjanı gibi durumlarda da alerjik cilt döküntülerine ve kaşıntılarına rastlamak gayet mümkündür. Pek çok kişide ilaç alerjilerine bağlı durumlar da görülmektedir.

Alerjik Cilt Döküntüsü ve Ürtiker

Alerjik cilt döküntülerinde en sık karşılaşılan hastalık ürtikerdir. Ürtikeri olan kişiler çok kısa süre içinde derilerinde meydana gelen kabarıklıklar ve buna eşlik eden kaşıntılarla karşı karşıya kalırlar. Kızarıklıklar ve şişliklerle ortaya çıkan ürtiker farklı şekillerde görülebilir. Ovali yuvarlak, ya da girintili çıkıntılı şekillerde ortaya çıkabilen hastalık bazen çok küçük bir bölgede, bazen de vücudun tamamında ortaya çıkabilmektedir. Hekime görünerek korucuyu bir ilaç tedavisine başlanarak hastalığın önüne geçilebilmektedir.

Ürtikere neden olan pek çok faktöre olabilmektedir. Alerjik olabildiği gibi psikolojik ya da farklı hastalıklardan da kaynaklandığı bilinmektedir. Alerji yapan bir maddeyle temasa geçmek ürtikeri tetikleyebildiği gibi, bazı besin maddeleri de ürtikere neden olabilmekte ve kişide cilt döküntüleri, kızarıklıklar ve kaşıntılara sebep olabilmektedir. Ürtiker ortaya çıktığında genellikle kabarcıklar şeklinde görülür ve kabaran bölgeler yoğun bir kaşınma hissi yaratırlar. Pek çok hasta kaşıntı nedeni ile ürtiker çıkan bölgelerde kanamalara da neden olabilmektedir.

Ürtiker Nedenleri Nelerdir ?

Ürtikere neden olabilen pek çok madde ve etken vardır. Bunlar içinde bilinenlerden bazıları Aspirin gibi kimyasal ilaçlar ya da çiçek gibi bitkilerdir. Çilek ya da deniz mahsulleri de ürtikere neden olabilmektedir. Kişinin alerjen maddelere temas etmesi sonucunda ürtiker ortaya çıkmaktadır.

Ürtikere neden olan besinler de oldukça fazladır. Domates ve fındık başta gelmek üzere çikolata, yumurta ve süt de ürtikere neden olan alerjik besinlerdir. Ürtikere neden olan besin maddeleri pişmiş olan yiyeceklerle karşılaştırıldığında çip olarak tüketilmesi halinde daha fazla etki etmektedir.

Besinler dışında bazı ilaçlar ve penisilin türevi kimyasallar da ürtikeri tetiklemekte ve cilt döküntülerine ve kaşıntılara neden olabilmektedirler. Katkı maddesi bulunan besinler ve tiroid gibi bazı sistemik hastalıklar da ürtikeri tetikleyebilmektedir. Besinle ve kimyasallar dışında psikolojik pek çok neden de bulgular arasında yer almaktadır. En çok bilineni ise Depresyon ve aşırı üzüntülü hallerdir. Bu gibi durumlarda da ürtiker görülme olasılığı oldukça fazladır. Sigara dumanı, toz, kir gibi alerjenler de hem ürtikere hem de diğer alerjiye bağlı deri döküntülerine neden olabilmektedirler.

Ürtiker tedavisinde kişiye pek çok test yapılmaktadır. Testlere ve tahliller neticesinde ortaya çıkarılan bulgular kişinin deri döküntüsünün bağlı olduğu nedenler hakkında bilgi verir. Deri döküntüsünün ve kaşıntısının durumuna göre bir tedaviye başlanır. Genellikle ilaç tedavisi olan ürtiker hastalığı için mutlaka uzman bir hekime giderek muayene olmalı ve uygun bir tedaviye başlanarak, alerjiye neden olabilecek ortamlardan da uzak durulmalıdır.