Akut prostat iltihabı neden olur?

Dişlerinizdeki plaklardan prostatınızda da olduğunu, işlerin giderek sarpa sardığını düşünün. Akut prostat iltihabı neden olur bakalım.

İdrar yolunda konaklayan bakteriler prostata sızmayı başarınca akut prostat iltihabına (prostatite) neden oluyor. Bu tür bakteriler cinsel yolla aktarılamıyor. Kısaca eşinize bulaşma olasılığı söz konusu değil.  

Kronik bakteriyel prostatit

Kronik bakteriyel prostatit tetikleyen bakterilerin çalışma mekanizması henüz tam olarak anlaşılamadı. Bir teoriye göre bakteriler idrar yolundan ve bağırsaktan prostata geçerek prostat yüzeyinde biyofilm denen bir katman oluşturuyor.

Biyofilm katmanı görece küçük ama yoğun bakteri kolonisi. Üzerinde yapışkan, koruyucu bir yüzey bulunuyor. Bakımı ihmal edilen dişler üzerinde görülebilen plaklar da bir tür biyofilm.  

Bakteriyel olmayan prostatit

Bakteriyel olmayan prostite neyin açtığı bilinmiyor. Ancak bazı faktörlerin etkili olduğu kuşkusu var. Merkezi sinir sisteminde ve bağışıklık mekanizmasında bazı sorunlar bakteriyel prostatiti başlatabilir. Henüz belirlenmemiş bir tür bakteri veya virüs de enfeksiyona neden olabilir. 

Prostatit vakalarının büyük çoğunluğu belirli bir bakteri türüne bağlanamıyor. İdrar tahlilinde, meni ve prostat salgısı analizinde enfeksiyon kanıtına rastlanamıyor. Prostatitin hangi tipte olduğu, nasıl tedavi edilmesi gerektiği de doğal olarak anlaşılamıyor.

Bu vakalarda yaygın belirti aşırı yorgunluk, halsizlik ve ağrıyla özetlenebilir. Tedavi sürecinde semptomları hafifletmeye yönelik ilaçlar kullanılır. 

Akut bakteriyel prostat iltihabı seyrek görülür ama kritik önem taşır. Sorun hiç işaret vermeden, birden belirebilir. Birden fazla bakteri türü akut prostat iltihabını tetikleyebilir. İdrar yolunda ve bağırsaklarda yaşayan bakterilerin iltihaba neden olabileceğinden bahsetmiştik.  

Belirtiler

Yüksek ateş. İdrarda kanama, zorlanma, yanma ve ağrı hissi. Sık idrara çıkma. İdrar akışında azalma. Ağrılı boşalma.

Akut bakteriyel prostatit bu belirtilerin zamanla daha da artmasına neden olabilir. Enfeksiyonun kan dolaşımına sıçraması da kritik olasılıklardan. 

Kronik bakteriyel prostat iltihabı

Akut prostat iltihabına göre daha yaygın görülür. Belirtileri bakteriyel olmayan kronik prostatite benzer. Semptom gelişimi görece daha yavaş seyreder. Soruna neyin yol açtığı tam olarak bilinmiyor. Mesanede ve idrar yolunda bulunan bakterilerden kuşkulanılıyor. Doğuştan gelen özellikler de iltihap oluşumunu kolaylaştırabilir. Prostat taşları da iltihap başlatabilir. 

Kronik bakteriyel prostat iltihabı ağır adımlarla ilerler. Akut prostatitle kıyaslanırsa yoğunluğu görece azdır. İdrarda zorlanma, yanma gözlemlenir. Boşalma ağrılı gerçekleşir. Genital bölgede, testislerde ve anüste yayılan ağrı hissedilir.

Kronik prostatit belirtileri günden güne değişen tempoda seyredebilir. Ağrı dayanılamayacak düzeye çıkabilir; hissedilemeyecek kadar azalabilir. Yorgunluk, tükenmişlik, eklem ve kas ağrıları da yaygın gözlemlenen belirtiler arasında.