Akut Bronşit Nedenleri Nelerdir ?

Bronşlar ciğerlere havayı taşıyan tüpler. Bunlar tahriş olup iltihaplandığında Bronşit geçirmiş oluyorsunuz. Tüpler şişiyor, içleri mukusla doluyor, sizi öksürtüyor. Bronşitin iyi türü var. Akut ve kronik. Bronşit kronik olduğu zaman bir türlü geçmiyor, sürekli tekrarlıyor. Akut bronşitse geçici. Soğuk günlerde ya da grip sonucunda gelişiyor. Birkaç haftada iyileşiyor.

Akut bronşit nedenleri

Akut bronşit çoğunlukla bir virüs yüzünden gerçekleşiyor. Genellikle kışın görülüyor. Çünkü kış en soğuk mevsim ve bünye bir noktadan sonra yenik düşüyor. Bünye yenik düştüğü zaman grip ya da soğuk algınlığı kapıyı çalıyor. İltihap bronşlara sıçrıyor, bronşit oluşuyor. Akut bronşitin bazı başka nedenleri de var. Örneğin sigara dumanına, çeşitli kimyasallara, hava kirliliğine maruz kalmak da bronşları tahriş ediyor. Tahrişin sonuysa iltihaplanma, yani bronşit. Hatta bazen aşırı kusma sonucu oluşan tahrişlerden sonra bile bronşit görülebilir.

Akut bronşit nasıl bulaşır?

Tıpkı diğer solunum yolu enfeksiyonları gibi akut bronşit de havada uçuşan partiküller yüzünden bulaşıyor. Hastalığı kapan birisi aksırıyor, öksürüyor veya konuşuyor. Virüsler havaya yayılıyor. Siz de aynı havayı soluyunca bronşit virüsü sizin bronşlarınıza da yerleşiyor. Veya da virüslü partiküller gidip eşyalara ya da objelere yapışıyor. Siz de onlara dokunuyorsunuz, ellerinizi yıkamıyorsunuz. Sonra da fark etmeden elinizi ağzınıza, gözünüze ya da burnunuza götürüyorsunuz. İşte size ikinci bronşit tarifi.

Akut bronşit belirtileri

Akut bronşitin ilk belirtisi büyük ihtimalle kuru bir öksürük oluyor. Birkaç gün sonra öksürükle birlikte balgam da gelmeye başlıyor. Biraz yorgun hissediyorsunuz ve ateşiniz çıkıyor. Akut bronşit belirtileri çoğunlukla bir soğuk algınlığından birkaç gün sonra ortaya çıkıyor. Çoğu kişi 3 – 4 hafta içerisinde iyileşiyor. Ama bazı kişilerde öksürük 4 haftadan uzun da sürebiliyor.

Akut bronşit nasıl tedavi edilir?

Doktorunuz öncelikle sizi muayene eder ve bronşitinizin akut mu yoksa kronik mi olduğunu öğrenir. Bazı durumlarda Doktor bronşiti saptamak için röntgen testi isteyebilir. Çünkü akciğer hastalıkları ve Zatürre de bronşitle aynı belirtileri gösteriyor.

Ciddi düzeyde değilse akut bronşit evde tedavi edilir. Çoğunlukla da böyle olur. Evde tedavi sırasında bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Örneğin bol miktarda sıvı tüketin, ağrı kesici ilaçlar alın, öksürük şurubu için. Öksürük şurubu mukus tabakasının çıkması açısından önemli. Boğazınız çok acıyorsa pastil kullanmayı da deneyebilirsiniz. Ama unutmayın pastil öksürüğü tedavi etmiyor. Sadece boğazınızdaki rahatsızlık hissinin azalmasına yardım ediyor.

Akut bronşitten korunma yolları

Sigaradan uzak durun. Sigara içiyorsanız ya da sık sık sigara dumanına maruz kalıyorsanız akut bronşite yakalanma ihtimaliniz diğer insanlardan çok daha yüksek. Çünkü sigara dumanı ciğerlerde oluşan bakteri ve virüslerin yok edilmesini engelliyor. Kısacası bakteri ve virüslere vücudumuzu hasta etmesi için yardım ediyor.

Çeşitli kimyasallara veya aşırı toza maruz kalıyorsanız bir maske kullanın. Çünkü akut bronşit nedenlerinden biri de bronşların toz ve kimyasallar yüzünden tahriş olması.

Eğer bağışıklık sisteminizin zayıf olduğunu düşünüyorsanız ya da bir hastalığınız varsa grip ve nezle olanlara yaklaşmayın. Grip mevsimi gelince ellerinizi sık sık yıkamaya özen gösterin. Çünkü bir kez nezle ya da grip virüsü kaparsanız akut bronşite de davetiye çıkarmış olursunuz.

Akut bronşit riski fazla olanlar

Azı kişilerde akut bronşit riski diğerlerine göre daha fazla. Hem de kontrol edilemeyen durumlardan dolayı. Bu kişiler:

• Astım, akciğer sorunları, kistik fibroz gibi sorunları olanlar. Böyle hastalıkları olanlar akut bronşite yakalandığında iyileşme süreci uzar.

• Diyabet ve HIV gibi bağışıklık sistemini zayıflatan sorunları olanlar da akut bronşite daha kolay yakalanan grup içerisinde yer alıyorlar.

• Alerjik rinit gibi alerjileri olanlar da akut bronşite yakalanma riski olanlardan.