Akut Böbrek Yetmezliği Nedir ?

Akut böbrek yetmezliği tedavi edilmezse birçok yan etkiye neden oluyor. Bakalım akut böbrek yetmezliği belirtileri neler. 

Böbrekleriniz aniden fazla maddeleri filtreleme özelliğini kaybediyorsa akut böbrek yetmezliğiyle karşı karşıyasınız demektir. Böbrekleriniz bu özelliği kaybettiği zamansa zararlı maddeler kanınıza geçerek istenmeyene durumlara neden olabilir. Akut böbrek yetmezliği birkaç gün içinde olabileceği gibi birkaç saat içinde bile gerçekleşebilir.

Akut böbrek yetmezliği belirtileri

Akut böbrek yetmezliği işareti veren en yaygın belirtiler şöyle:

• İdrar yaparken zorlanma sonucu bacakların, ayakların ve bileklerin ağrıması

• Uykulu olma hali

Nefes darlığı

• Yorgunluk

• Kafa karışıklığı

• Mide bulantısı

• Ağır durumlarda nöbetler hatta bazen koma

• Göğüste ağrı ya da baskı

Bazense akut böbrek yetmezliği hiçbir belirti göstermez ve laboratuvar testleri sayesinde anlaşılır.

Akut böbrek yetmezliği nedenleri

Akut böbrek yetmezliğini tetikleyebilecek bazı durumlar var. Böbreklere giden kan akışını engelleyecek ya da kısıtlayacak durumlar, doğrudan böbreklerin etkilendiği hasarlar, böbrekte idrarı süzen tüplerin bazı nedenlerden dolayı tıkanması akut böbrek yetmezliğine neden olur.

Böbreklere giden kan akışını kısıtlayan bazı durumlar var. Örneğin: kan veya sıvı kaybı, tansiyon ilaçları, Kalp krizi, kalp hastalıkları, enfeksiyonlar, karaciğer yetmezliği, ağrı kesici ilaç kullanımı, anafilaksi gibi ciddi alerjiler, ciddi yanıklar ve aşırı susuz kalma.

Böbreklerin hasar görmesine neden olan durumlardan bazıları: böbreklere yakın damarlarda bulunan kan pıhtıları, böbreklere kan gitmesini engelleyen kolesterol, glomerülonefrit, hemolitik üremik sendrom, enfeksiyon, lupus, kemoterapi ilaçları gibi bünyeyi ağır etkileyen ilaçlar, plazma hücre kanseri, deri sertleşmesi, nadir bir kan sorunu olan trombotik trombositopenik purpura, alkol ya da uyuşturucu sonucu zehirlenme, damarlarda iltihaplanma.

Tüplerin tıkanmasına neden olan durumlar: Mesane kanseri, tüplerde bulunan kan pıhtıları, kolon kanseri, rahim boynu kanseri, böbrek taşları, Prostat Kanseri, mesaneyi kontrol eden sinirlerde oluşan sorunlar.

Akut böbrek yetmezliği sırasında oluşabilecek riskler

• Akut böbrek yetmezliği göğsünüzde sıvı birikmesine neden olabilir. Bunun sonucundaysa nefes darlığı gelişebilir.

• Kalbinizin etrafındaki dokuda iltihaplanma olursa göğüs ağrısı çekebilirsiniz.

• Kaslarla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz, kaslarınız zayıflayabilir.

Akut böbrek yetmezliği böbreklerinize kalıcı hasar verebilir. Böbrekler işlevinin bir kısmını yitirebilir.

• Akut böbrek yetmezliği aşırı ciddi boyutlara ulaştıysa ve tedavi edilmediyse ölümle bile sonuçlanabilir.

Akut böbrek yetmezliği tedavisi

Akut böbrek yetmezliğinin tedavisini iki aşamada incelemek mümkün. Hastalığa neden olan sorunun ortadan kaldırılması ve hastalığın yan etkilerinin yok edilmesi. Bunun için sıklıkla başvurulan birkaç tedavi yöntemi var. Kandaki sıvı miktarını dengede tutmaya çalışan tedavi yolları bunlardan biri. Kandaki potasyum miktarını dengede tutmaksa başka bir tedavi çeşidi. Çünkü kandaki potasyum miktarı arttığı zaman kalpte ritim bozukluğu ve kaslarda zayıflama gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Ayrıca kanınızdaki kalsiyum miktarı akut böbrek yetmezliği nedeniyle düştüyse doktorunuz kalsiyum miktarını yükseltmek için de bir tedavi uygulayacaktır. Kanınızdaki zararlı maddeleri atmak içinse diyaliz denilen yöntem devreye giriyor.

Evde neler yapılabilir?

Siz de akut böbrek yetmezliğine yakalandığınızı öğrendiyseniz evde kendi alacağınız önlemlerle bunu dengede tutabilirsiniz. Bunun için yapacağınız en etkili şey beslenme alışkanlığınızı hastalığınıza göre ayarlamak. Örneğin potasyum bakımından zengin yiyeceklerden uzak durmakla işe başlayabilirsiniz. Elma, üzüm, çilek, lahana yiyebileceğiniz besinler arasında. Portakal, muz, patates ve domatesten de uzak durmalısınız.  Ayrıca tuz eklenmiş gıdalardan uzak durmak da akut böbrek yetmezliği belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı. Bu yüzden işlenmiş besinler, dondurulmuş gıdalar ya da konservelerden uzak durmalısınız. Bunların yanı sıra fosfor bakımından zengin besinler yemeyi de kısıtlamalısınız. Fosforun bolca bulunduğu besinlerin başında süt, peynir, fıstık ezmesi ve fındık geliyor.

Akut böbrek yetmezliği hakkında her türlü sorunuzu yorum olarakdanışabilir, durumunuza özel tavsiyeler alabilirsiniz.