Akustik nevroma nasıl tedavi edilir?

Akustik nevroma iç kulağın beyinle bağlandığı kısımda oluşan ve iyi huylu yani kanser olmayan bir tümör. Bu bölgedeki sinirler dengeyi direkt etkilediğinden akustik nevroma işitme kaybına neden olduğu gibi dengesizliklere de neden olabilir.

Akustik nevromanın tedavisi için birkaç seçenek var. Hangisini seçeceğiniz birçok değişkene bağlı:

•    Yaşınız
•    Genel sağlık durumunuz
•    Tümörünüzün boyutu ve yeri

Yapılan testler ve görüntülemeler de hangi tedavi yönteminin sizin için en uygunu olacağını gösterecek. Genellikle akustik nevromanın tedavisini bir grup Doktor yapar. Bu grup beyin ve sinir cerrahı, kulak burun boğaz uzmanı, nörolog ve onkologdan oluşur.

Görüntüleme

Akustik nevromanız küçükse ve hızlı büyümüyorsa acil bir tedavi yaptırmanız gerekmez. Durumunuz sürekli olarak izlemeye alınır. Akustik nevroma vakalarının 4’te 3’lük bir miktarında tümörler büyümüyor. Bu nedenle sadece tümörün büyümesini takibe almak yeterli görünüyor.
Öyle oturduğunuz yerden kulağınızda neler olduğunu izlemek tabii ki size pek bir fayda sağlamaz. Ancak cerrahi işlem ve radyoterapide başınıza gelebilecek riskler düşünüldüğünde en mantıklısı bu. Durumunuzun düzenli olarak izlenebilmesi için düzenli olarak MR çektirmeniz gerekiyor. Böylece akustik nevromanızın boyutunu ve büyümesini takip edebilirsiniz. Bu durum tümörün büyümediği ya da yavaş büyüdüğü durumlarda geçerli.

Tümör büyüme belirtileri gösteriyorsa ve sağlığınızı etkiliyorsa başka tedavi yöntemleri de denenebilir.

Mikrocerrahi

Tümörün mikrocerrahi yöntemiyle alınması akustik nevromayı ortadan kaldırabilir. İşlem genel anestezi altında yapılıyor. Kafatasınıza açılan küçük bir kesiden içeri girilerek akustik nevroma alınıyor.

Çoğu zaman akustik nevromanın tamamı alınır. Nadir olarak tümörün bir parçası içerde kalabilir. Tümörün tamamının alınması sinirlere zarar verecekse bir kısmını içerde bırakmak akıllıca olur. Küçük bir parça tümör kaldıysa Radyoterapi yardımıyla ondan da kurtulmanız mümkün.

Duyma kaybı: Akustik nevroma ameliyatından sonra duyma yetisinin biraz etkilendiği doğru. Çoğu zaman tümör ne kadar büyükse duyma kaybı da o kadar büyük oluyor. Tümörünüz 1,5 cm çapındaysa duyma yetinizi tamamen kaybedebilirsiniz.

Duyma kaybınız muhtemelen tek bir kulakta olacak. Ameliyattan sonra böyle bir şey yaşamaya başladıysanız kulağınıza takılacak küçük aletlerle bu kaybı telafi edebilirsiniz.

Yüzdeki sinirler: Akustik nevroma yüzdeki sinirlere çok yakın olduğundan cerrahi işlem yüzdeki sinirlere zarar verebilir. Bazen ne kadar dikkat edilirse edilsin yüzdeki sinirlere hasar verilmesi kaçınılmaz olur. Özellikle de akustik nevroma çok büyükse.

Yüzünüzdeki sinirler zarar görürse:

•    Net konuşamazsınız
•    Yutkunmada sorun yaşarsınız
•    Yüzünüzün bir tarafı sarkar

Fizyoterapi yöntemleriyle bu belirtilerden kurtulabilirsiniz. Ancak bu hasarın kalıcı olma ihtimalini de aklınızdan çıkarmamalısınız.

Ameliyattan sonra iyileşme: Ameliyattan sonra 4 – 5 gün hastanede kalmanız gerekebilir. 6 – 12 hafta içinde de eski sağlığınıza tamamen kavuşursunuz ve başka bir tedaviye ihtiyaç duymazsınız.

Radyoterapi

Radyoterapide güvenli ve kontrollü miktarda radyasyon kullanılıyor. Ancak radyoterapi bazen tümörleri tamamen yok edemiyor. Yine de gerilemesine ya da büyümesinin durmasına yardımcı.

Cerrahi işlemden sonra çok küçük bir miktar akustik nevromanız kaldıysa radyoterapi işe yarayabilir.

Stereotaktik radyoterapi

Tedavilerin en yeni biçimi. Çok az miktarda radyasyonla akustik nevromanın üstesinden gelebiliyor. Üç boyutlu koordinatları kullanarak tek bir noktaya odaklanıyor. Böylece radyasyonun büyük kısmı sadece tümöre gidiyor. Etrafındaki dokular zarar görmüyor.

Lokal anesteziyle yapılıyor. Yani bilinciniz yerinde ancak hiçbir şey hissetmeyeceksiniz.

Sinir hasarı: Bazı durumlarda bu işlem sinirlerin hasar görmesine neden olabiliyor. Tedaviden hemen sonra olmasa da birkaç hafta hatta ay sonra bile ortaya çıkabilir. Belirtileri şöyle:

•    Yüzde hissizlik
•    Yüz felci
•    Duyma kaybı

Yüz felci bu işlemi geçiren 100 kişiden 2’sinde görülüyor. Duyma kaybı ise sterotaktik radyoterapi gören kişilerin 3’te 1’inde görülüyor.