Akupunkturla kilo verilir mi?

Akupunktur destekçilerinin bir kısmı, iğne tabanlı bu alternatif tıp yönteminin kilo vermede kullanılabileceğini savunmaktadır. Geleneksel Çin tıbbında uzun yıllardır kullanılan akupunktur iğnelerinin, vücuttaki hayat enerjisinin akışını sağladığına ve böylece birçok kilo problemi ve obezitenin çözümüne faydası olduğuna inanılmaktadır.

Akupunkturla kilo verme nasıl gerçekleşir?

Bilim adamları akupunkturun kilo vermeye nasıl yardımcı olduğunu hala tam olarak bilmemektedir. Fakat akupunktur tedavisinin iştahı azalttığı, metabolizmayı hızlandırdığı ve stresi düşürdüğüne inanılmaktadır. Ancak bu bulguların hiçbiri bilimsel olarak geniş bir ölçekte test edilip onaylanmamıştır.  

Akupunkturla kilo verme üzerine araştırmalar

Akupunkturun kilo vermeye yardımcı olduğu teorisini destekleyen çok az bilimsel veri olmasına rağmen, yapılan birkaç araştırmada akupunkturun kilo vermek isteyen insanlara yardımcı olabildiği gözlenmiştir. 3013 aday üzerinde, 31 farklı noktada gerçekleştirilen bir araştırmanın 2009 yılında yayınlanan değerlendirmesinde, akupunkturun ortalama vücut ağırlığının azaltılmasında ve Obezite tedavisinde olumlu sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Fakat makale yazarları, araştırma verilerinin düşük kaliteli ve verimsiz olduğuna dikkat çekmektedir.

Akupunkturun kilo verme üzerindeki etkileri hakkında yapılan diğer araştırmalar da karışık sonuçlar vermektedir. Örneğin, 1999 yılında 40 yetişkin obez insan üzerinde yapılan araştırmada, 12 hafta boyunca, haftada bir yapılan akupunktur tedavisinin hastaların anksiyete ve Depresyon rahatsızlıklarına iyi geldiği; fakat kilo vermeye yardımcı olmadığı gözlenmiştir.  

Geçen yıl yayınlanan bir araştırmadaysa, dört hafta boyunca haftada iki kez yapılan akupunktur seanslarının kilolu katılımcıların iştahını bastırdığı ve kilo vermelerine yardımcı olduğu görülmüştür.  

Akupunkturla kilo vermek sağlıklı mı?

Bilimsel verilen kısıtlılığı sebebiyle, akupunkturun kilo vermede birincil tedavi olarak kullanılması tavsiye edilememektedir. Kilo vermek istiyorsanız, hangi kilo verme yöntemlerinin sizin için faydalı olabileceğini doktorunuza danışmanız doğru olacaktır. Doktorunuzdan onay almanız durumunda, akupunktur ve diğer alternatif tedavi yöntemlerini birlikte kullanarak kilo verme sürecinizde çok önemli sonuçlar elde edebilirsiniz.