Akupunktur Nasıl Yapılır ?

Akupunktur, binlerce yıl önce Çin’de ortaya çıkan bir tedavi yöntemidir. Akupunktur’un sağlığa faydaları vardır ama tıbben nasıl olduğu açıklanamamıştır. Peki Akupunktur nedir ?Nasıl tedavi eder ? Zararları var mıdır ?

Akupunktur Nedir ?

Zamanla bütün dünyaya yayılan bu özel iğnelerle uygulanarak yapılan yöntem, ismini Latince‘ de iğne anlamına gelen ‘acı’ ve batırmak anlamına gelen ‘punctere’ kelimelerinden alır. İki kelimenin birleşimi de ‘iğne batırmak’ olarak adlandırılabilir.

Ortaya çıktığı dönemlerde zamanın Çinli cerrahları tarafından, bir anestezi yöntemi olarak kullanılmış. O dönemden günümüze ise, belirli tablo ve şemalarla bu tedavinin nasıl uygulanması gerektiğini gösteren şemalar ulaşmıştır.

Akupunktur Nasıl Uygulanır ?

Akupunktur iğneleri

Akupunktur iğneleri

Akupunktur’un nasıl yapıldığına dair önemli konu, derinin altından geçen on dört ayrı enerji kanalıyla ilgilidir. Bu enerji noktalarına uygulanan iğne baskıları, organlara giden ve vücudun geneline yayılmış olan enerji sistemini düzenler.

İnsan vücudunu da aynı doğa gibi düşünebilir ve bu enerjiyi pek çok konuyla bağlantılı olarak ele alabiliriz. Artık pek çok tıp alanında yardımcı olarak kullanılan bu yöntem, geçmişten günümüze kadar sayısız hastalığa şifa olarak belki de en eski tedavi yöntemlerinden biri olmuştur.
Akupunktur yöntemi, tamamen vücudun enerji yapısını düzenlemekle ilgilidir. Bu anlayışla, vücudun üzerini saran enerji ağı, bedenimiz ve organlarımızla olan enerjiyi düzenleyip, dengeler. Yaşam enerjisi olarak düşünebileceğimiz bu enerji ağını kontrol etmek mümkündür. Öyle ki, deri altında bu enerjiyi yönlendirmeye yarayan ve hatta yön vermeyi bile sağlayacak kumanda noktaları var.

Tıp biliminde de kendine karşılık bulan bu uygulamalara, ‘hareket uyandırıcısı’ ya da ‘refleks uyandırıcısı’ deniliyor. Tıpta da pek çok alanda kullanılan bu yöntem, ağrı tedavisinin pek çok alanında uygulanmakta. Vücudun belirli yerlerine batırılan bir iğnenin, yine vücudun bir diğer noktasındaki gücün tepki ile uyandırılması prensibiyle çalışır. Bu yöntemle, rahatsızlıklar denetim altına alınır ve uyarlanır. Akupunktur’ un çok çeşitli iğneler var, en çok kullanılanı ise çelik iğneler. Kıl inceliğinde ve çok sivri olan bu iğneler, özel bir yöntemle hemen hemen hiç acımaksızın cilt altı veya kas içine batırılır. Bu noktalar genellikle, 20–30 saniye uyarılır.

Akupunktur’un Psikolojik Etkileri Neler ?

Akupunktur tedavisi, günümüzde diğer pek çok alanda olduğu gibi psikolojik sorunların çözümünde de oldukça etkili. Anksiyete, uykusuzluk, çeşitli travma ve benzeri sıkıntıların çözümünde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu ve benzeri bir çok hastalığın tedavisinde oldukça olumlu sonuçlar veren Akupunktur’un tercih edilmesinin en kuvvetli yanı, tamamen zararsız olması.

Bunun yanı sıra, Akupunktur tedavisi genellikle bireye özel bir tedavi yöntemidir ve etkileri kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazı kişilerde oldukça olumlu sonuçlar verirken, bazı kişilerde daha az etkili olabilmektedir. Bunun nedenleri arasında ise, kişiden kişiye değişiklik gösteren enerji ağı ve rahatsızlık boyutu gösterilebilir. Günümüzde pek çok insanın şikayetçisi olduğu Migren hastalığı, Akupunktur tedavisiyle iyileştirilebilmektedir. En az fayda sağladığı durumlarda bile yarıdan fazla iyileşme gösteren bu yöntemin en belirgin özelliği ise hiç bir zararının olmaması.

Akupunktur’un fayda ve yararları bugüne kadar neredeyse hiçbir teori tarafından ayrıntılarıyla açıklanamamıştır. Fakat sağladığı yararlara bakarak pek çok yorumda bulunmak mümkün. Hiçbir zararı olmaksızın, pek çok alanda etki ve fayda sağlayan bu yöntem bir çok hastalığa şifa olmuştur.

Ancak unutmamakta fayda var ki hijyen konusu Akupunktur için oldukça önemlidir. İğne kullanılarak uygulanan tedavilerin, profesyonel kişilerce, ameliyathane koşullarına sahip, oldukça steril ortamlarda yapılması gerekir. İğnelerin ise mutlaka tek seferlik kullanımlarla, tek seferlik uygulamadan sonra atılması gerekir. Bu sebeplerden ötürü uygulanacak merkezin ve uzmanın titizlikle seçilmesi gerekir.