Akupunktur İşe Yarıyor Mu ?

Akupunktur iğneleri

Akupunktur iğneleri

Akupunktur yüzyıllardır uygulanan geleneksel tedavi yöntemlerinden. Çinlilere göre her insan içinde evrenin enerjisini taşıyor. Chi denen bu enerji insan bedeninde meridyen adı verilen kanallarda dolaşıyor. Bazen enerji akışı kesintiye uğruyor.
Akupunktur haritalarına göre insan bedeninde 1000 uyarı noktası var. Geleneksel Çin tıbbı çoğu hastalığı bu tür akış sorunlarıyla açıklıyor. Tedavi için de akupunktur kullanılıyor. Tıkanan kanallar ince iğnelerle açılıyor.

Akupunktur Nasıl Uygulanıyor ?

Akupunktur basit tanımla sinirlerin çok ince iğnelerle uyarılması. Bu işlem enerji akışını tetikliyor. İğne yerine ısı, basınç veya hafif şiddette elektrik akımı da işe yarıyor. Eskiler akupunktur noktalarını deneye yanıla işaretlemiş. Akupunktur haritalarına göre insan bedeninde bin uyarı noktası var. Bu noktalardan 650 – 700 kadarı iğnelenmeye uygun. Her hastalık için ayrı program, ayrı noktalar söz konusu. Doğru teşhisle hangi noktaya nasıl uyarı yapılacağı önemli.

Uygulamaya bakalım. Önce tedaviyi yapan uzman size bir dizi soru soruyor. Bu sayede hem genel sağlığınız hem de daha önce tanı konmuş rahatsızlığınız hakkında bilgi ediniyor. Peşinden fiziki muayene geliyor. Tanı ve tedavi yöntemi belirleniyor. Doğru tedavi yöntemi kararlaştırıldıktan sonra uygulama başlıyor. Uzman Doktor iğnelerin nereye batırılacağını belirliyor. Başlıyor batırmaya. Bu işlem genellikle acısız. İğneler çok derine batırılmıyor. Hafif baskı, karıncalanma, uyuşma, kaşıntı hissi normal. İğnelere ısı veya elektrik akımı uygulanması da olağan. Seanslar genellikle 15 dakika sürüyor. Kaç seans olacağı kişiye ve tedaviye göre değişiyor.

Akupunktur İğneleri Nasıl Kullanılır ?

Akupunktur antik dönemden miras. Kesin bilinmese de 2500 yıllık geçmişi olduğu düşünülüyor. Han Hanedanlığı döneminde kaleme alınan Shuo Wen Jie Za adlı eserde akupunktur uygulamalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi var. Bu denli eski bir yöntemin zaman içinde nasıl değiştiği buradan izlenebilir. Örneğin, Shuo Wen Jie Za akupunktur için sivri taşların kullanıldığını yazıyor. Bangkok’ta aynı amaçla halen bambu kamışlar kullanılıyor. Bazı bölgelerde altın çubuklar kullanılmış. Belki de altın iyi bir iletken olduğu için tedavi daha etkili oluyor. Bilemiyoruz.

Altın pahalı. Ayrıca yumuşak. Kısaca iğne haline getirmek, batırmak saf haliyle zor. Altın iğneler günümüzde de kullanılıyor ama bir farkla: Sert kalsın diye içine bazı metaller ekleniyor.

Bu tedavide gümüş iğne de etkili. Yine de ne altın ne gümüş ucuz ve temiz çeliğin yerini tutmuyor. Hemen tüm tedavi uzmanları çelikten şaşmıyor.

Akupunktur’un Riskleri Var Mı ?

Akupunktur her yaş grubunda çeşitli sağlık sorunlarında (çocuklar ve yaşlılar dahil) uygulanabilir ama bazı durumlarda risk söz konusu olabilir.

Hemen sıralayalım:

•    Kanama, pıhtılaşma sorunu yaşayanlar

•    Kan sulandırıcı ilaç kullananlar

•    Bulaşıcı kan hastalığı olanlar (hepatit, AIDS vb.)

Tedavi bu gruplara da uygulanabilir ama çok daha dikkatli olmayı gerektirir. Örneğin bulaşıcı hastalık taşıyanlara tedaviyi yapacak uzman kendini koruyacak önlemler almalı. Bu da epey zor.

Neyse ki artık iğneler evladiyelik değil. Kullanıp atıyoruz.