Akşamdan kalmaya 1 saatte çözüm var mı?

Herkesin eğlence anlayışı kendine. Kimi çayıra çimene pikniğe gider, kimi evde ayaklarını uzatıp mayışır, kimi de arkadaşlarıyla dans edip içki içmekten hoşlanır. Hepsi hafta sonu için güzel planlar. Ancak her güzelin kusuru oluyor. Mesela pikniğe gidenlerin en büyük sıkıntısı alerjiler. Alkol tüketenlerin de ertesi günü bitmek bilmiyor. Zarar yok. Bunlar çözülebilen sorunlar. Alerji sorunları basit önlemlerle, olmadı alerji ilaçlarıyla giderilebilir. Akşamdan kalanlar içinse doğal çözümler hazırolda bekliyor. 

Akşamdan kalmalık kolay değil. Dışarı çıkıp eğlenmenin ya da evde kendi kendinize güzelce içip rahatlamanın bedeli mide bulantıları, baş ağrıları ve ishalle mücadele olabilir. Yıkıcı bu tabloyu yumuşatacak bazı doğal çözümlere bakalım mı?

Zencefil:  Sindirimi kolaylaştıran zencefil güçlü antioksidanlardan. Vücuttaki yabancı maddeleri temizlemede çok etkili. Alkol alırken (veya alkol aldıktan sonra) zencefilli içecekler tüketirseniz (ya da doğrudan zencefil yerseniz) ertesi gün baş ağrısı, mide bulantısı çekmezsiniz. Mideniz de yanmaz. Ancak sabah kalkar kalkmaz zencefil tüketmeyin. Öncesinde mutlaka bir şeyler atıştırın. Çünkü aç karnına zencefil yemek mide yanmalarına neden olabilir. 

Bal: Glikoz ve früktoz yüklü harika bir antioksidan. Hatta Polonya’da insanlar akşamdan kalmalığı bal ve turşuyla tedavi ediyorlar. Bal ve turşu fikri garip gelebilir ama kesinlikle işe yaradığını söylemeliyiz. Polonyalıların bal aşkında sınır tanımadığını, nemlendirici niyetine bal süründüklerini de buna ekleyelim. 

Frenk yemişi: Frenk yemişi deyince herkes bilmez ama kaktüs meyvesinden, hani şu turuncumsu içi siyah çekirdekli kaktüs meyvesinden bahsediyoruz. İşte o meyve de akşamdan kalmalığa birebir. Mide bulantısı, iştah kaybı ve ağız kuruluğunu azaltıyor. Tadı da güzel. Alkolden sonra yatmadan önce ya da sabah kahvaltısında iki adet Frenk yemişi kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. 

Yumurta: İçinde Sistein denen bir aminoasit var. Bu aminoasit alkolün yıkıcı etkisine yol açan asetaldehit maddesini ortadan kaldırıyor. Pazar kahvaltısında yumurta için bir gerekçe daha: yumurta içeriğindeki protein vücudun direncini toplamasını sağlıyor. 

Gazlı içecekler: Gazlı içeceklerin zararlarını biliyoruz. Ancak ilk kez bir faydalarıyla karşı karşıyayız. Gazlı içecekler alkol sonrası mide yanmalarını azaltmada etkili. İçerdikleri kafein nedeniyle canlandırıcı özellikleri de cabası. Siz yine de çok fazla içmemeye çalışın. Doğal yardımcılardan şaşmayın. 

Yağlı yiyecekler: Bu önlem adetten uygulanıyor. Eğlenceden sonra çorbacıya ya da kokoreççiye gitmekten bahsediyoruz. Geç yemek akşamdan kalmalığa iyi geliyor. Çünkü yağlı yiyecekler hem yıpranmış vücuda enerji veriyor, hem de mide yanmalarına ve bulantılara karşı koruyor. Ayrıca nişasta midede çözülerek alkolü tutuyor, sindirilerek kana karışma hızını yavaşlatıyor.

Votka ve domates suyu: Çivi çiviyi söker derler. İşte bu mantığa dayanan formül votkadan faydalanıyor. Domates suyu ve biraz votka karıştırılıyor. Peki bu karışımı içince ne oluyor? Akşamdan kalmalığın en kötü belirtileri kandaki alkol düzeyi sıfırlanınca ortaya çıkıyor. Dolayısıyla sabah uyanınca az miktarda içmek belirtileri gün içine ertelemeye yarıyor. Kısaca çivi çiyi sökmüyor.