Akne tedavisi seçenekleri

Ergenlikte baş belası olan akneler bazen biz yaşlanana kadar peşimizi bırakmıyor. Yağlı cilt, kocaman sivilceler, siyah noktalar hepsi akne belirtisi. Biz onları sıkıyoruz, onlar bizim canımızı. Peki bu döngü nereye kadar gider? Denediğimiz yöntemler çoğu zaman akne tedavisinde etkili olmuyor. Ama hepimizin cilt tipi farklı ve bize uyan tedaviyi kullanmak altın kural. Bakalım akne tedavisinde ne gibi yöntemler varmış.

Akne tedavisinde reçetesiz kullanabileceğimiz ilaçlar

Akne tedavisi deyince akla iki yol geliyor: reçetesiz ve reçeteli ilaçlar. İlk ve en kolay yol reçetesiz akne tedavilerini denemek. Örneğin:

Su ve sabun. Günde iki kez yani sabah ve akşam cildinizi bir sabunla yıkamak akne oluşumunu engellemenin en kolay yolu. Ama unutmayın, zaten var olan bir akneyi sabunun yok etmesi zor. Ayrıca sabun kullanırken nazik olmaya özen gösterin, yoksa cildiniz tahriş olur.

Temizleyiciler. Sabunlar dışında bir de jel temizleyiciler var. Bunlar da sabunlarla aynı görevde. 

Alkol ve aseton. Cildiniz için pek sağlıklı olmasa da gençlerin akne tedavisinde kullandığı yollardan biri de alkol ve aseton. Ama uyaralım, akne üzerinde hiçbir etkileri yok, üstelik de cildinizi kurutuyorlar.

Bitkisel, organik ve doğal ilaçlar. Akne tedavisinde kullanılan bir sürü alternatif yöntem var. Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz doğal tedaviler de sizi bekliyor. Ama bir uyarımız var, bunların işe yaradığı klinik olarak kanıtlanmış değil. Yani dikkatli olmalısınız.

Akne tedavisinde reçeteli satılan ilaçlar

Antibiyotikler. Antibiyotikler ya cilde sürülen kremlerin içeriğinde oluyor ya da hap şeklinde kullanılıyor. Krem ya da jel şeklinde cilde sürülen antibiyotikler derinin ancak belli bir tabakasına kadar işleyebiliyor. Dolayısıyla daha derindeki akneler için pek fazla etkili olmuyor. Bu yüzden ağız yoluyla alınan antibiyotikler çok daha etkili. Ama onların da birçok yan etkisi var. Yine de ciddi akne tedavisinde bu yöntem tercih ediliyor.

Eğer aknenin nedeni yağlı cilt değil de başka bir şeyse antibiyotikler de işe yaramayabilir. Ama normal şartlarda genellikle birkaç ay içinde aknelerinizden kurtulursunuz. Antibiyotikler akne tedavisinde tek başlarına kullanılmazlar. Onlara ek olarak kullanılan başka kremler de bulunur. Ayrıca da hamilelik sırasında kesinlikle kullanılmamaları gerekir.

Retinoidler ya da A Vitamini türevleri. Bunlar da tıpkı antibiyotikler gibi hem krem hem hap şeklinde bulunuyor. Bunlar da diğer akne ilaçlarıyla birlikte kullanıldığında etkisi daha iyi hissediliyor. Üstelik ciddi yan etkileri de yok. Sadece kızaran, kuruyan ya da kaşınan bir cilde sahip oluyorsunuz. Ama yine de hamilelerin kullanmaması gerekiyor.

İsotretinoin. Ciddi akne vakaları için isotretinoin en etkili ilaç olarak biliniyor. Çünkü bu ilaç akne nedenleri de ortadan kaldırabilen tek ilaç. Bu yüzden diğer tedavilerin işe yaramadığı ciltlerde bu tedaviye başvuruluyor. Ama yan etkilerini de söylemeden geçmeyelim. Hamile bir kadın bu ilaçtan kullanırsa bebekte geri dönüşü olmayan doğum kusurları ortaya çıkabiliyor. Hatta emziren bir kadının bile bu ilaçlardan içmemesi daha sağlıklı. Ayrıca bazı araştırmalara göre bu ilacın Depresyon ve iltihaplı bağırsak hastalığı riski taşıdığı da söyleniyor. Tüm bu sebeplerden dolayı doktorunuzla ilacın yan etkilerini iyice konuşmalısınız. 

İsotretinoinin diğer yan etkilerine bakalım: kuru cilt ve kuruyan dudaklar, kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, yüksek kolesterol, saçların incelmesi.

Oral kontraseptifler. Sadece kadınlarda etkili olan akne tedavisi yollarından biri de doğum kontrol hapları. 3 – 4 ay içinde belirgin şekilde etkisini göstermeye başlıyor. 

Spironolakton. Yağ bezleri üzerinde etkili olan hormonlara etki ederek akneleri yok etmeyi amaçlayan bu tedavi özellikle adet döneminde sivilcelerden şikayet eden kadınlar üzerinde etkili. 

Uzman doktorlarımız akne hakkındaki her türlü sorunuzu cevaplamaya hazır.