Akne nasıl önlenir?

Cildiniz sağlığınızı gösterir. Cildiniz vücudunuzun örtüsü ve en değerli organlardan biri. İyi bir cilt bakımı için sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeye başlayın. Böylece cildiniz hem dışardan hem de içerden gelebilecek saldırılara karşı daha güçlü olacak. Sahip olduğunuz cilt sahip olabileceğiniz tek cilt. Yani günlük alışkanlıklarınızın önemi büyük. Bakalım cildinizle ilgilenmenin ipuçları nelermiş:

Cildinizi her gün yıkayın ve nemlendirin. Yüzünüzü günde iki kez yıkayın. Bir kez sabah ve bir kez yatmadan önce. Yüzünüzü temizledikten sonra tonikle nemlendirin. Tonikler yağ, kir ve makyaj izlerini ortadan kaldırmaya yardımcı. Yağlı bir cildiniz varsa bile cildinizi nemlendirmeniz şart. Ancak nemlendiricinizin cilt türünüze uygun bir nemlendirici olması gerekiyor.

Güneşten kaçın. Ultraviyoleye çok fazla maruz kalmak cildinizde değişimlere neden olabilir. Bu değişim paketine kırışıklar, renk değişimleri ya da yaşlılık lekeleri de dahil. Daha da kötüsü ileride kansere neden olabilecek cilt lekelerine de neden olabilir. Cilt kanserlerinin çoğunun güneş yüzünden olduğu bilinen bir gerçek. Güneş koruması 15 veya daha üzeri faktör olan bir krem kullanın.

Cilt sorunları için profesyonel yardım alın. Cildiniz mükemmel olmayabilir. Mesela çok kuru ya da çok yağlı olabilir. Akneler veya döküntüler cildinizi istila etmiş olabilir. Bütün bu sorunlar için profesyonel yardım almanız şart.

Dengeli beslenin. Sağlıklı ve dengeli beslenmeniz cildiniz için almanız gereken bir önlem. Kızarmış ya da yağlı yiyeceklerden uzak durun.

Cildinizi takip edin. Hayatınız boyunca cildinizin her ihtiyacını karşılamak zorundasınız. Kendinizi buna alıştırın. Oluşabilecek herhangi bir değişimi, değişik biçimli sonradan ortaya çıkmış bir beni fark etmeniz kanser tehdidini başında ezmeniz anlamına gelebilir. Kafanıza takılan bir durum olduğunda doktorunuza danışın.

Akne ve lekeleri önlemenin yolu

Cildinizi temiz tutun. Akneniz olsa da olmasa da cildinizi her gün yıkamanız önemli. Ölü cilt hücreleri, cildin yüzeyinde birikmiş fazladan yağ tabakası cildinizin ihtiyacı olmayan fazlalıklar. Bu fazlalıklardan cildinizi yıkayarak kurtulabilirsiniz. Cildinizi yıkarken ılık su tercih edin. Yıkadığınız ürün yumuşak bir ürün olsun, vücudunuza kullandığınız sabun yüzünüze zarar verebilir.

Cildinizi çok sert bir şekilde keselemekten kaçının. Yumuşak bir kumaşla ya da ellerinizle hafifçe cildinizi yıkamalısınız. Cildinizi çok iyi şekilde durulayın, kurulamak için de temiz bir havlu kullanın.

Nemlendirin. Cilt yüzeyine uygulanan akne ürünlerinin içindekiler cildi kurutur. Kuruluğu en aza indirmek için bir nemlendirici kullanmanız şart. Jel kıvamındaki nemlendiriciler yağlı ciltler için ideal. Cildiniz kuruysa krem ya da losyon türünde bir nemlendirici kullanmalısınız. Karma ciltler bu nemlendiricilerin birleşimine ihtiyaç duyabilir. Cildin yağlı kısımları için jel, kuru kısımları için losyon ya da krem. Aklınızda olsun cildinizi nemlendirmeden önce mutlaka suyla yıkayın.

Reçetesiz satılan bir akne ürünü deneyin. Cildin yüzeyine uygulanan akne ürünleri birçok türden kimyasal içerebilir. Bu yüzden önce basitten başlayın. Az miktarda kullanın daha sonra kullanım sıklığınızı ve miktarınızı etkilerine göre ayarlayın. Bu ayarı belirleyen ilaçların cildinizi ne kadar kuruttuğu ve ne kadar soyduğu. Hassas bir cildiniz varsa daha dikkatli olmalısınız. Mesela benzoyl peroksit ciltte kızarıklıklara neden olabilir. Bunun yanında saçlarda, havluda ya da kumaşlarda renk solmasına neden olabilir.

Makyajda tedbiri elden bırakmayın. Tedavi süresince fondöten, kapatıcı ya da pudra kullanmamaya çalışın. Makyaj yapıyorsanız günün sonunda cildinizi mutlaka yıkayın. Makyaj malzemelerinizde yağsız, ek olarak boya ve kimyasal içermeyen ürünleri tercih edin. Su bazlı kozmetik ürünleri uygun. Satın almadan önce ürünün içindekileri okumayı da unutmayın.

Saçınız için kullandıklarınız konusunda dikkatli olun. Saçınız için yağlı kimyasallar kullanmayın. Bu kimyasallar yüze damlayabilir ve gözenekleri tıkayabilir. Yumuşak bir şampuan seçin. Yağlı saçlı kişiler bu yağı ciltlerine de bulaştırabilir. Bu yüzden saçlarınızı sık yıkayın. Saçlarınız uzunsa yüzünüze gelmelerini engelleyin.

Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun. Yüzünüze dokunmayın. Ellerinizi yanaklarınızdan ve çenenizden uzak tutun. Bu şekilde sadece bakterileri yaymakla kalmaz zaten Mikrop kapan cildinizi daha da kötü hale sokarsınız. Siyah noktaları ve akneleri elinizle sıkmaya kalkmayın. Hem enfeksiyona hem de yaralanmalara neden olabilirsiniz.

Siyah noktalar gençlik yıllarınızda çok normal. Onlarla baş etmek için günlük bakım uygulamanız şart. Bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi için uzmanlarımız sorularınızı cevaplamaya hazırlar.