Akciğerde Sarkoidoz Belirtileri Neler ?

Sarkoidoz vücudun değişik yerlerinde çıkan iltihaplı hücre kümelerine denir. Sarkoidozdan en çok etkilenen hücreler akciğerler, Lenf bezleri, cilt ve gözlerde bulunur.

Doktorlara göre sarkoidoz bağışıklık sisteminin anormal bir tepkisidir. Örneğin kirli havayı solumak sarkoidoz tetikleyicisi olabilir. Ama tetikleyiciler neler olduğu kesin olarak bilinmiyor. Çünkü bu hastalık kişiden kişiye göre değişiyor. Sarkoidoz bazen kendiliğinden iyileşirken bazen de bir ömür boyu yakayı bırakmıyor.

Sarkoidoz Neden Olur ?

Sarkoidozun nedeni hem tam olarak bilinmiyor hem de kişiden kişiye değişiyor. Çünkü bağışıklık sistemi kaynaklı bir sorun. Ama her sorunda olduğu gibi bu hastalığa yakalanmak için de risk faktörleri var:

Yaş ve cinsiyet. Genellikle 20 – 40 yaş arasında olur. Ayrıca kadınlarda erkeklere oranla daha yaygındır.

Irk. Türkler için risk az. Ama siyah renklilerde sarkoidoz olma olasılığı beyazlardan daha yüksek.

Etnik yapı. Sarkoidozun özellikle İskandinav ve İngilizlerde çok sık rastlandığı dikkatleri çekmiş. Ama siyah tenlilerde daha ciddi hasarlara yol açtığı da bir gerçek.

Aile geçmişi. Ailenizde bu hastalığı geçirmiş biri varsa şanssızsınız. Çünkü bu sizin de risk altında olduğunuzu gösteriyor.

Sarkoidozun Akciğere Zarar Var Mı ?

Sarkoidoza yakalanan hastaların yaklaşık üçte ikisinde sorun yan etkiye yol açmadan çözülüyor. Ama bazı kişilerde hastalık kronikleşiyor ve istenmeyen yan etkileri beraberinde getiriyor.

Örneğin akciğerlerde olan sarkoidoz iyileştirilmezse ya da tedavisinde geç kalınırsa geri dönülemez hasarlara yol açıyor. Akciğerlerdeki hava keselerinin arasındaki dokular inciniyor, yara oluyor, iyileşmesi zorlaşıyor. Sonucundaysa nefes alıp verirken zorlukları beraberinde getiriyor.

Sarkoidoz Belirtileri Neler ?

Sarkoidoz

Sarkoidoz

Sarkoidoz belirtileri vücudun hangi bölgesinde olduğuna bağlı olarak tamamen değişiyor. Yine duruma göre belirtiler hafif ya da ağır olabilir. Çoğunlukla belirtiler belirsiz şekilde başlıyor ve yorgunluk, ateş, kilo kaybı, eklem ağrısı, nefes darlığı ve öksürük gibi işaretlerle ilerliyor. Sarkoidozdan en çok etkilenen bölge akciğerler. Sarkoidozla doktora başvuran 10 hastadan 9’u akciğer sorunları yaşıyor. Akciğer sarkoidozu ciddi bir hastalık olabilir. Çünkü ciğerlerdeki dokulara zarar veriyor, ciğerlerde yaralara neden oluyor. Bu etkiler nefes alıp vermeyi de olumsuz etkiliyor.

Sarkoidozdan etkilenen tek organ akciğer değil. Bacaklarda oluşan kızarıklıklar ve döküntüler de sarkoidoz belirtilerinden. Karşılaşılan sarkoidoz vakalarından %20 – 30 gibi bir kısmındaysa gözler de etkileniyor. Gözler kızarıyor, yaşarıyor, nadiren de olsa ciddi vakalarda katarakt ve Glokom gibi sorunlar görülüyor. Hatta körlüğe kadar gittiği durumlar bile var. Ayrıca beyni, sinirleri, kalbi, karaciğeri ve bazı hormon salgılayan bezleri de etkisi altına alabiliyor.

Akciğer sarkoidozunun en belirgin işaretleri:

Doktora gitmenizi işaret eden belirtileri :

 • Bir türlü iyileşmeyen öksürük.
 • Ani ve nedensiz cilt döküntüleri.
 • Ani ve nedensiz kilo kaybı.
 • Kronik yorgunluk hali veya kendinizi bir türlü iyi hissedememek.
 • Kanlı ve yaşlı gözler. Bulanık görme.
 • Göğüste ve akciğerdeki lenf bezlerinin büyümesi.
 • Böbrek taşı oluşumu.
 • Karaciğer büyümesi.
 • Eklem ağrıları.
 • Düzensiz kalp ritmi. Kalp krizi.

Sarkoidoz Nasıl Tedavi Edilir ?

İlaç tedavileri sarkoidozu değil onun yol açtığı belirtileri yok etmeye yarıyor. Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi sarkoidoz bağışıklık sisteminizin doğal bir tepkisi ve bağışıklık sisteminizin ne zaman tepki vereceği maalesef bilinmiyor.

Bu hastalık bazı kişilerde tedaviye bile gerek duymadan yaklaşık 2 yıl içinde yok oluyor. Ama bazılarımız onunla bir ömür boyu yaşamak zorunda. Siz de sarkoidozla baş etmekte zorlananlardansanız bir uzmandan yardım alıp sorununuzu onunla paylaşabilirsiniz.

Sarkoidoz tedavisi genellikle iki kategoriye ayrılıyor: Sağlıklı bir yaşam düzenine geçiş ve ilaç tedavisi. Sağlıklı bir yaşam ve hastalıktan kurtulmak için:

 • Düzenli check-up yaptırın.
 • Meyve ve sebze içeren bir diyetiniz olsun.
 • Her gün iyi miktarda sıvı tüketin.
 • Günde 6-8 saat uyumayı hedefleyin.
 • Kilo verin ve egzersiz yapın.
 • Sigarayı bırakın.

İlaç tedavisinde ise amaç iltihaplanmış hücreleri tedavi etmektir. Prednisone adı verilen kortikosteroid ilaçı bu hastalığın tedavisi için verilir. Steroid sayesinde kişinin üzerindeki yorgunluk ve öksürük giderek azalır. Yan etkileri olasılığına karşı steroid kullanımı boyunca doktora düzenli kontrol için gitmek gereklidir.