Akciğer nakli nasıl yapılır?

Onca sigaraya tabii akciğer dayanmaz. Organ nakli risklerini biliyor musunuz?

Akciğer nakli hasta ya da zayıf akciğerin yerine sağlıklısını nakletme işlemi. Çoğunlukla ölü donörden alınan akciğerle yapılıyor.

Duruma bağlı olarak akciğer nakli ya tek ciğerde ya da ikisinde birden yapılabilir. Bazen aynı anda hem akciğer hem de kalp nakli gerekiyor. 

akciğer

Yaşayan donörden akciğer nakli nadiren yapılıyor. Yetişkin donörden çocuğa yapılabilen bu işlemde akciğerin bir lobundan parça alınıyor. Donör yetişkin genellikle çocuğun ebeveynlerinden biri oluyor.

Bu tür nakil yetişkine uygulanacaksa iki donör gerekli.

Akciğer nakli ne zaman yapılır?

Sağlıksız ya da hasar görmüş akciğer solunumu kısıtlıyor. Beden yeterince oksijen alamayınca sorun sorun üstüne:

•    Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (anfizem dahil)

•    Akciğer üzerinde yaralar (akciğer fibrozisi)

•    Kistik fibrozis

•    Fibrozisli Sarkoidoz

•    Pulmoner hipertansiyon

Akciğer hastalıklarına klasik tedavilerle çözüm aranıyor. Bunların hiçbiri işe yaramazsa, hayati tehlike gelişirse Doktor nakil öneriyor.

Akciğer nakliyle ilgili zorluklar ölümcül düzeyde riskler içerebilir. Organ reddi (rejeksiyon) ve enfeksiyon buna örnek.

Organ reddi: Bağışıklık sistemi vücuttaki yabancı maddeleri dikkatle izliyor. Varsa önlemini alıyor. Yeni organ da bunlardan.

Nakledilen organla aranızda mükemmel uyum olsa da farketmez. Bünye organı kabul etmeyebilir.

Nakilden sonra alınan ilaçlar bünyenin organı daha kolay kabul edebilmesi için. Bunları çoğu zaman hayat boyu almak gerekiyor. Elbette yan etkileri var:

•    Kilo artışı

•    Yuvarlak yüz hatları

•    Akne

•    Yüzde tüylenme

•    Mide sorunları

Bazı ilaçlar da karaciğer sorunları, kanser, osteoporoz ve diyabet riskini arttırıyor.

Enfeksiyon: Organ reddini önlemek için kullanılan ilaçlar bağışıklık sistemini etkiliyor. Koruma mekanizması zayıflayınca bünye enfeksiyonlara açık hale geliyor.

Enfeksiyon riskini önlemek için bazı öneriler:

•    Ellerinizi sık yıkayın

•    Diş ve diş etlerinize dikkat edin

•    Cildinizi yaralardan koruyun

•    Kalabalıktan ve hasta kişilerin yanından uzak durun

•    Bağışıklık kazandıran ilaçlar için (Doktorunuzun önerdikleriyle yetinin. Başka ilaç aramayın.)

Akciğer nakline nasıl hazırlanırım?

Organ nakli öncelikle donörü bulmaya bağlı. Uygun organ bulunursa bazı kriterlere bakılıyor. Bunlar: Kan grubu, organ boyutu ve benzerliği, donör ve hasta arasında coğrafi uzaklık, sorunun ciddiyeti ve kişinin genel sağlık parametreleri.

Donörün bulunması aylar hatta yıllar sürebilir. Olsun. Hep hazır olmalısınız. İlaçlarınızı düzenli almalısınız.

Hastaneye en fazla birkaç saatte ulaşabilecek durumda olmanız önemli. Uygun organ her an çıkabilir.

Hastaneye varınca organın size uyup uymayacağına ilişkin bazı testler yapılacak. Uygun görülmezse nakil yapılmayacak.

Akciğer nakli sırasında neler olacak?

Ameliyat genel anestezi altında yapılacak. Acı hissetmeyeceksiniz. Doktorlar ağzınızdan içeri tüp yerleştirecek. Bu tüp soluk borunuza yerleşip nefes almanızı sağlayacak. Burnunuzdan karnınıza inen  başka bir tüple de oradaki maddeler tahliye edilecek. Bir sonda da idrar torbasını boş tutacak.

Sorunlu ciğeri çıkarmak için göğüs kafesinin açılması gerekiyor. Sonra nefes borusu, damarlar ve kalp yeni ciğere bağlanıyor. Kan basıncını düzenleyen bir makine de ameliyata eşlik ediyor. Tek lobun nakli 4 – 8 saat, tüm ciğerin nakliyse 6 – 12 saat sürüyor.

Nakilden sonra uzun süre hastanede kalmanız gerekecek.  Birkaç gün mekanik bir nefeslikle soluk alıp vereceksiniz. Damara takılan tüpler hem organ reddini engelleyecek hem de acı çekmenizi.  Kısa zaman içinde kendi başınıza nefes alabileceksiniz. Hastanede geçirilecek zaman yaklaşık 1 – 3 hafta.

Hastaneden sonraki üç aya dikkat. Sürekli kontrol altında olacaksınız. Bu nedenle nakil merkezine yakın bir yerlerde oturmanız en iyisi. Testler, röntgenler, check-uplar sizi bekliyor.

Yeni ciğerinizle barışık yaşamanın yolu: Sağlıklı yaşam alışkanlıkları. Sigara kesinlikle yasak. Alkol belki azıcık, çok çok az olabilir. Şimdi size daha çok mineral, vitamin, protein filan lazım.

Rehabilitasyonun en önemli parçalarından biri düzenli egzersiz. Doktorunuz sizin için uygun egzersizler önerecek. Unutmayın ilk bir yıl kritik önemde.