Akçaağaç şerbeti nasıl pişirilir?

Bahar mevsimi, Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde akçaağaç şurubu sezonu olarak da bilinir. Ilık günleri ve donlu geceleriyle bu bölgelerdeki erken bahar mevsimi, ağaçların büyük miktarlarda özsu üretmelerine yol açar. Kızılderililer ve çiftçiler bu özsuyu yüzyıllardır akçaağaç şurubuna ve akçaağaç şekerine dönüştürmektedirler. Süreç, bir hobi olarak yapılacak kadar kolay olup sadece özsuyu pişirecek bir tencere gerektirmektedir.

Temel bilgiler

Tatlı akçaağaç ve boz akçaağaç diğer akçaağaç çeşitlerine göre özsularında daha yüksek miktarda şeker içerir. Bu durumda “yüksek miktar” göreceli bir terim. Yine de 3,7 litre akçaağaç şurubu elde etmek için 113 ila 151 litre arası özsuyu kaynatmak gerekir. Ohio Eyalet Üniversitesi’ne göre bir akçaağaç ortalama 22 ila 37 litre özsu üretir. Bu, ortalama şurubun dörtte birine denktir.

Hazırlama

Özsuyunuzu çalışmanıza yetecek kadar biriktirene kadar hijyenik bir yiyecek saklama kovasında veya konteynırında saklayın. Bu konteynırları, restoranlardan eğer orijinal içeriği fırça ile ovmaya gönüllüyseniz çok az bir para karşılığında veya bedavaya edinebilirsiniz. Hazır restorandayken, restoranların fritözlerde kullandıkları filtrelerden birkaç tane almayı unutmayın. Bu filtreleri özsuyunuza bulaşacak böcek ve kırıntıların tencerenize geçmesini önlemek için kullanın.

Kaynatma

En iyisi, özsuyu dışarıda kaynatmak; çünkü kaynatma süreci içeride sorun yaratabilecek kadar çok buhar üretimine sebep olacaktır. Büyük tüpgaz ve tencere kombinasyonuna “ıstakoz kaynatma kazanı” veya “hindi kızartıcısı”  denir.  Bu tencerelerden yoksa en büyük tencerenizi mangalın üstüne koyun. Tencereyi konteynırınızda bulunan özsu ile doldurun. Tamamını tencereye boşaltana kadar devam edin.

Bitirme

Profesyoneller şeker yoğunluğunu hesaplamak için hassas tartı kullanırlar. Çünkü bu hesap hem tadı hem de tutarlılığı belirler. Ev yapımı akçaağaç şurubu için gerçekçi bir mutfak termometresi de aynı işlevi görecektir. Akçaağaç şurubu doğru konsantrasyona erişince, tam olarak suyun kaynama derecesinden 3 derece yukarıda kaynamaya başlar. Su deniz seviyesinde 100 derecede kaynarken daha yüksek irtifada daha düşük sıcaklıkta kaynayabilir. Şurubunuz doğru ısıya ulaşınca steril şişe ve kavanozlara döküp şişelerin ağızlarını kapatın.