AIDS’in neden olduğu cilt hastalıkları

HIV AIDS’e neden olan bir virüs. Vücudunuzun enfeksiyonlarla ve kanserle mücadele etmesine engel oluyor. HIV pozitif kişiler, virüs kendilerini çok hasta etmeye başladığında AIDS’li olarak adlandırılıyor. Başka enfeksiyonlar ve kanser de AIDS paketine dahil.HIV bağışıklık sistemini zayıflattığından dolayı AIDS’li kişiler daha fazla hastalıkla baş etmek zorunda kalıyor. Bu hastalıkların içinde cilt hastalıkları da var. Aslına bakılırsa bazı cilt hastalıkları HIV’in ilk belirtileri bile olabilir.

AIDS’e bağlı cilt hastalıkları

HIV pozitif ya da AIDS olan kişilerin çoğu genellikle Kapopi sendromu başta olmak üzere cilt sorunlarından birini yaşıyor. Ancak unutmayın HIV pozitif ya da AIDS olmasanız da bu sorunlardan biriyle yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz.

Pamukçuk

Pamukçuk genellikle vajinal mantardan kaynaklanan bir sorun. Köpürme olarak da biliniyor. Pamukçuğun en belirgin özelliği ağızda, dilin üstünde ve yanağın iç kısmında krem renginde döküntülerin olması. Bunlar damağınızda ya da boğazınızın arka kısmında da görülebilir. Süzme peynir görünümündeki lezyonlar ağzınızı çalkaladığınızda ya da dişinizi fırçaladığınızda acı verici olabilir hatta kanayabilir.

Candida enfeksiyonu vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir. Akciğer, karaciğer ve cilt bu bölgelerden. HIV, kanser ve bağışıklık sistemini zayıflatan diğer sağlık sorunları durumunda daha sık görülür. Zayıflamış bağışıklık sistemi söz konusu olduğunda belirtiler daha ciddi olabilir ve başa çıkmak zorlaşabilir.

Pamukçuğu tedavi etmek için mantar karşıtı ilaçlar kullanılabilir.

Kapopi sendromu

Kapopi sendromu ciltte ve mukus bezlerinde oluşan bir kanser türü. HIV pozitif ve AIDS’li kişiler arasında yaygın. Kapopi sendromu ciltte oluşan morumsu lekelerle kendini belli eder. AIDS’ten dolayı zayıflayan bağışıklık sistemi yüzünden Kapopi sendromu hızlıca vücudun diğer kısımlarına yayılır. Karaciğer ve akciğer bu kısımların içinde.

Kapopi sendromu cerrahi yöntemlerle, kemoterapiyle, radyoterapiyle ya da biyolojik terapiyle tedavi edilebilir.

Ağızda oluşan tüylü lökoplaki

Ağızda oluşan tüylü lökoplaki dilin üzerinde ya da yanlarında görülen beyaz lezyonların belirmesiyle ortaya çıkan bir enfeksiyon. Ağızda oluşan tüylü lökoplaki HIV ya da AIDS’in ilk belirtilerinden olabilir. Enfeksiyona neden olansa Epstein-Barr adlı bir virüs.

Ağızda tüylü lökoplaki lezyonları pürüzsüz ya da tüylü olabilir. Lezyonlar rahatsızlık vermez, acısızdır. Çoğu zaman tedavi edilmeden kendiliğinden geçer. Ancak kısa zaman içinde tekrarlayabilir. Uçuk tedavisinde kullanılan anti-viral ilaçlar tedavide kullanılabilir.

Uçuk

Uçuğun iki türü var. Biri HSV 1: genellikle ağzın etrafında çıkar. HSV 2 ise cinsel organların etrafında çıkar. Genellikle genital uçuk olarak bilinir. Yakın ilişkiler sonucunda yayılabilir. Bu ilişkilere örnek olaral öpüşme ya da cinsel ilişki verilebilir. Uçuğun tedavisi yok. Virüsü bir kaptınız mı vücuttan çıkarmanın bir yolu yok. Bir tetikleyici ortaya çıkana kadar sinir hücrelerinin yakınlarında tutunuyor. Tetikleyici ortaya çıktı mı aktifleşiyor. Anti-viral ilaçlarla uçuğun ortaya çıkması kontrol altına alınabilir.

Sedef hastalığı

Sedef hastalığı çok yaygın bir cilt hastalığı. Deride kalın, pembeden kırmızıya dönük renkte, kaşınan parçaların oluşması. Bu döküntüler dirseklerde, dizlerde ve sırtın alt kısmında ortaya çıkar. El parmaklarında da çıkması da yaygın rastlanan durumlardan.

Sedef hastalığının tedavisi yok. Ancak tedavi yardımıyla belirtiler iyileşebiliyor. Yaygın tedavi şekli steroid kremleri, D vitamini ilaçları ve retinoidler. Çok ileri aşamalarında ultraviyole ışınlarıyla tedaviye de başvurulabilir.

Seboreik dermatit

Sebasöz bezlerinin etrafının iltihaplanması sonucu ortaya çıkıyor. Bu bezler yağ üreten bezler, çoğunlukla kafada ya da kasıklarda bulunuyor. Bu bezler çok fazla yağ ürettiğinde sonuç kırmızı pullanmış bir cilt oluyor.

Seboreik dermatitin de bir tedavisi yok. Bu sorunu tedavi etmek için kömür katranı, çinko pritiyon ve selenyum sülfat içeren bir şampuan kullanılabilir. Başka bir tedavi yöntemi ise cilde kortikosteroidler uygulanması.

Unutmayın: AIDS’in neden olduğu başka sağlık sorunları hakkında birebir bilgi almak isterseniz uzman doktorlarımız sizleri bilgilendirmek için her zaman hazır.