AIDS ve HIV hakkında yanlış bilinenler

İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü (HIV) ve Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu’nun (AIDS) 30 yıllık geçmişi birçok efsane ve yanlış anlamalarla dolu. Bazı durumlarda bu yanlış bilgiler birçok insanın HIV pozitif olmasına neden oluyor. HIV’le ilgili cevapsız sorular olmasına rağmen, araştırmacılar bu yolda epey yol kat etmiş.

HIV’le ilgili bilinen yanlış bilgiler ve doğruları karşınızda.

HIV pozitif birinin etrafında dolaşırsam HIV kapabilirim

HIV dokunmayla, gözyaşıyla, terle ya da salyayla bulaşmıyor. Kanıtlar bu yolla HIV kapamayacağınız yönünde. Bakalım ne yaparsanız HIV size bulaşmazmış.

•    HIV pozitif biriyle aynı havayı solumak
•    HIV pozitif birinin ardından klozete ya da kapı koluna dokunmak
•    Çeşmeden su içmek
•    HIV pozitif biriyle tokalaşmak, öpüşmek ya da sarılmak
•    HIV pozitif biriyle çatal bıçakları paylaşmak
•    Spor salonunda spor aletlerini paylaşmak

Bilginiz olsun: HIV kan, meni, vajinal akıntı ya da anne sütü yoluyla bulaşabilir.

HIV pozitif olmaktan korkmama gerek yok, yeni ilaçlar beni iyileştirir

Evet antiretroviral ilaçlar HIV pozitif birçok insanın daha kaliteli bir hayat sürmesini sağlar. Ancak bu ilaçların birçok yan etkisini de unutmamak lazım. Bir de hiçbiri tam olarak iyileşme sunmuyor. HIV’in ilaca dirençli olması durumunda da tedavi bambaşka bir hal alabiliyor.

Sivrisineklerden HIV bulaşabilir

HIV kanla bulaşan bir sağlık sorunu, bu doğru. İnsanlar bu yüzden ısıran ve kan emen böceklerin ya da sineklerin HIV taşıyabileceği konusunda endişelenir. Ancak yapılan araştırmalarda bunu destekleyen hiçbir sonuca ulaşılamamış. Sivrisineklerin ve AIDS vakalarının çok olduğu yerlerde bile. Bir böcek ısırdığında en son ısırdığı hayvanın ya da insanın kanını size enjekte etmez. Ayrıca HIV bir böcekte çok kısa bir süre yaşayabilir.

HIV pozitifim, hayatım bitti

Önceki yıllarda AIDS’ten ölen insan sayıcı epey fazlaydı. Ama bugün antiretroviral ilaçlar sayesinde HIV pozitif insanlar ve hatta AIDS olanlar hayatlarına devam edebiliyor.

Eşcinsel değilim ve uyuşturucu kullanmıyorum HIV pozitif olamam

Erkeklerin birçoğu diğer erkeklerle ilişkiye girip ya da uyuşturucu kullanıp HIV pozitif oluyor bu doğru. Ancak erkeklerin %16’sı, kadınların da %78’i heteroseksüel ilişki yüzünden HIV pozitif oluyor. Bu da bir gerçek.

Tedavi olursam HIV bulaştırmam

HIV tedavilerinde her şey yolunda gittiğinde kanınızdaki virüs azalır. O kadar azalır ki bazen kan testi sonucunda bile görülmez. Ancak araştırmalara göre ki virüs vücudunuzun başka bir yerinde saklanıyor olabilir. Cinsel ilişki sırasında korunmak yine de şart. Böylece başkalarına bulaştırma riskini tamamen ortadan kaldırmış olursunuz.

Partnerim ve ben HIV pozitifiz. Korunmamıza gerek yok

Kondom gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için kullanılan araçlar partnerinizi ve sizi HIV’in diğer türlerinden korur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı lateks bir kondom tercih etmeniz daha yararlı olur.

Partnerim HIV pozitif olsa ben anlarım

HIV pozitif olup yıllarca belirti göstermeyebilirsiniz. HIV pozitiflerin çoğu HIV taşıdıklarının farkında değildir. Bu konuyu sizin ve partnerinizin açıklığa kavuşturmanız için tek yol HIV testi yaptırmanız.

HIV oral seksle bulaşmaz

Oral seksin, söz konusu HIV olduğunda vajinal ya da anal seksten daha güvenli olduğu doğru. Ancak HIV pozitif biriyle, kadın ya da erkek fark etmez, oral seks yaparsanız HIV’in bulaşma ihtimali her zaman var. Oral seks sırasında mutlaka ve her zaman lateks kondom kullanın.