AIDS tükenme sendromu nedir?

AIDS tükenme sendromu AIDS iseniz ve özellikle de kaslarınızdan vücut ağırlığınızın %10’unu kaybettiyseniz ortaya çıkacak bir sorun. En az 30 gün süren ishal, aşırı halsizlik ve ateş bir enfeksiyona bağlı değilse AIDS tükenme sendromunun pençesine düştüğünüzü gösterebilir. AIDS tükenme sendromu belirli bir hastalık değil ve AIDS’in durumu düşünüldüğünde anlaşılması epey zor. Eskiden olduğundan daha nadir görülüyor. Bunun en önemli nedeni HIV karşıtı ilaçlar. Ancak ilaçlar tükenme sendromu riskini tamamen ortadan kaldırmaya yeterli değil. Yani AIDS tükenme sendromu muhtemel bir tehdit olmaya devam ediyor. Gelecekte meydana gelebilecek enfeksiyon risklerini arttırıyor, akıl fonksiyonlarını geriletiyor ve ölüme kadar sürüklüyor. Kilo kaybının vücut ağırlığınızın %5’ini bulması bile yüksek risk anlamına gelir. Riskleri en aza indirmenin ise birkaç yolu var.

AIDS tükenme sendromunun nedenleri

AIDS iseniz kilo kaybını tetikleyecek AIDS’e bağlı bazı durumlar var.

Yeterli beslenmeme. Bazı nedenlerden dolayı ihtiyacınız olan besinleri almak zorlaşabilir. Bu nedenlere bakalım:

•    HIV enfeksiyonundan dolayı iştah kaybı
•    İlaçların mide bulantısı, tat değişimi gibi yan etkileri.
•    Gelecekte meydana gelebilecek AIDS’ten kaynaklanan boğaz iltihabı gibi enfeksiyon riskleri.
•    Yemek yapacak enerjiye ya da alacak paraya sahip olmama.
•    Depresyon.

Besinlerin vücut tarafından emilememesi. Bu durumun nedeni:

•    HIV direkt olarak bağırsakları etkilemiş olabilir.
•    Gelecekte oluşabilecek AIDS’e bağlı enfeksiyonlar emilimi engelleyebilir.
•    İlaçlar ishale neden olabilir. Bu da kalori ve besin kaybına neden olabilir.

Metabolizmadaki değişimler. Metabolizmadaki değişimlerin birçok nedeni olabilir. Bu nedenleri sıralayalım:

•    HIV kalorilerin hızlıca yakılmasına neden olur. Bu yüzden vücut ağırlığınızı korumak için daha fazla kalori almalısınız. Ekstra kalori ihtiyacının nedeni bağışıklık sisteminin HIV’den dolayı çalışmayı hızlandırmış olması olabilir. Ayrıca HIV kalorileri yakmanızı sağlayan hormonları da etkilemiş olabilir.
•    HIV pozitif kişiler sitokin isimli proteini yüksek seviyelerde bulundurur. Bu yüzden vücudunuz daha fazla yağ ve şeker üretip daha az protein üretmeye başlar.

AIDS tükenme sendromu teşhisi

AIDS tükenme sendromu tanısı koyabilmek için doktorunuz önce geçmişinizi öğrenmek isteyecek. Beslenme alışkanlıklarınız, kullandığınız ilaçlar, depresyonda olup olmadığınız da doktorunuzun öğrenmek istedikleri arasında.

Ayrıca vücudun besin emilimini belirlemek için bazı testlere de ihtiyaç duyulabilir.

AIDS tükenme sendromu tedavisi

Kilonuzu kontrol altında tutmak ve Sağlıklı beslenme alışkanlığını devam ettirmek tükenme sendromundan kurtulmak için önemli. Aç hissetmeseniz de mutlaka bir şeyler yemelisiniz. Kilo kaybediyorsanız tereddüt etmeden doktorunuzla görüşün. Ciddi boyutta ishaliniz varsa, sindirim sistemini etkileyen bir enfeksiyona yakalandıysanız da doktorunuzla görüşmeniz şart.

AIDS tükenme sendromunu tedavi etmek için doktorunuzun kullanacağı birçok tedavi şekli var.

İştah arttırıcı, mide bulantısı ve kusmayı giderici ya da ishali iyileştirmek için kullanılan ilaçlar bu tedavilerden bazıları.

Doktorunuz bağırsaklarınızdaki enfeksiyon teşhis ederse buna uygun bir tedaviye başlayabilir.

Doktorunuz kullandığınız HIV karşıtı ilaçlara ek olarak başka ilaçlar da verebilir.

Besin emiliminin azlığına karşı besleyici haplar da işe yarayabilir.

Yağı, laktozu, lifli besinleri (meyve, sebze ve tam tahıllı besinler), kafeini, alkolü ve işlenmiş şekeri azaltmanızı önerebilir.

İleri dayanıklılık çalışması da vücudun kütlesini arttırmada etkili bir yol. Bu çalışma kilonuzun artmasını, yinelemeleri ve artan güç kapasitesini kapsıyor. Yani ileri dayanıklılık çalışması birçok bakımdan işe yarayabilir.

Unutmayın doktorunuzla yapacağınız iş birliği ve ilaçlarınızı düzenli almanız sayesinde daha uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamanız mümkün. AIDS hakkında merak ettiğiniz her şey için doktorlarımıza danışabilirsiniz.