AIDS bunama kompleksi nedir?

Bunama entelektüel yeteneklerin kaybına neden olan duruma verilen isim. Hafıza, yargılama, soyut düşünme bunamada kaybedilen yetenekler arasında. Kişilikte de bazı değişimler olabilir. AIDS bunama kompleksi AIDS’in ileri aşamalarında karşılaşılan bir durum. AIDS ise HIV enfeksiyonunun ilerlemiş aşaması.

AIDS bunama kompleksi iş ve günlük hayattaki yaşamı etkileyecek yetenekleri ortadan kaldırır. Ölümcül olabilir. Anti-HIV ilaçların kullanılmaya başlanmasından önce AIDS bunama kompleksi AIDS hastalarının %60’ında görülüyordu. Bugünse oran %10 – 15’e kadar inmiş durumda.

AIDS bunama kompleksi nedir?

HIV’le bağlantılı diğer sorunlardan farklı olarak AIDS bunama kompleksi sonradan alınmış bir enfeksiyondan kaynaklanmıyor. Uzmanlar AIDS bunama kompleksinin birebir HIV enfeksiyonundan kaynaklandığını söylüyor. HIV beyin hücrelerini etkileyen bir virüs değil. Ancak direkt olmayan yollarla onlara zarar verebilir. Bağışıklık sistemindeki hücrelere zarar vermesi direkt olarak olmasa da beyne zarar verir.

AIDS bunama kompleksi kişiden kişiye değişebilen bir durum. Belirtiler hızlı da ilerleyebilir yavaş da. Beynin farklı işlemlerden sorumlu farklı bölgelerini etkileyebilir. Etkileyebileceği alanlar:

•    Düşünme yeteneği
•    Davranış
•    Ruh hali
•    Hareket

AIDS bunama kompleksi belirtileri

AIDS bunama kompleksinin belirtileri HIV’le bağlantılı diğer sorunlarınkine (sonraki dönemde enfeksiyonlara açık olma, ilaçların yan etkileri gibi) benzeyebilir. Bu durum bunamanın anlaşılmasını ve teşhis edilmesini zorlaştırır.

AIDS bunama kompleksinin bazı başlangıç belirtilerini sıralayalım:

•    Dikkat süresinde kısalma
•    Hatırlamada sorun
•    Zayıf karar verme
•    Yavaş düşünme
•    Asabiyet
•    Dengede durmada güçlük
•    Zayıf el koordinasyonu
•    Toplumdan soyutlanma ya da Depresyon

Daha ileri aşamalarda belirtiler daha da ciddi olabilir:

•    Aşırı duygu değişimleri
•    Psikoz
•    İdrar ve dışkı tutamamak

Kendinizde AIDS bunama kompleksi olduğunu düşünüyorsanız belirtilerinizi bir kağıda yazıp doktorunuzla paylaşın. AIDS bunama kompleksi için tedavi olabilirsiniz sadece iyileşmeniz biraz zaman alabilir.

AIDS bunama kompleksi tanısı

AIDS bunama kompleksini teşhis etmek biraz zor olabilir. Doktorunuz diğer problemleri ortadan kaldırmakla uğraşırken aynı belirtide birden fazla HIV’e bağlı hastalığınız olduğunu düşünemeyebilir. AIDS bunama kompleksinden şüphelendiğinde doktorunuzun sizden isteyeceği testler şunlar:

Akıl durumu muayenesi. AIDS bunama kompleksini teşhis etmek için kullanılan en yaygın yoldur. Hafıza kaybı, soyut düşünememe, ruh hali değişimleri gibi sorunları anlamada epey etkili bir yöntem. Muayene soru cevap şeklinde ilerler, karşı taraf konuşmanıza, görüntünüze ve davranışlarınıza bakar.

Tomografi ya da MR. Beyinde meydana gelen hasarları tespit etmeye yardımcı yöntemler. Sadece HIV’in değil diğer enfeksiyon veya bakterilerin de neden olduğu problemleri ortaya çıkarabilir. Tomografi beynin içinin ayrıntılı resmini çekebilmek için radyasyon kullanır. MR ise radyo ışınlarından faydalanır ve beyninizin fotoğrafını çeker.

Omurilikten su alma. Omurilik kanalından sıvı alma yoluyla yapılır. Başka problemleri teşhis etmede de bu yöntemden faydalanılabilir.

AIDS bunama kompleksi tedavisi

HIV karşıtı ilaçlar AIDS bunama kompleksinde de epey faydalı olan ilaçlar. Her ne kadar etkileri tam olarak tahmin edilemese de. Bu ilaçları AIDS bunama kompleksinden sonra kullanmaya başladıysanız akıl durumunuzu düzeltebilir. İlaçların önceden kullanımı ise AIDS bunama kompleksinin ortaya çıkmasını geciktirebilir hatta engelleyebilir. Tedavinin amacı HIV’i başlangıç aşamasına geri göndermek. Bu sonuca genellikle 3 ilaç birleşimiyle ulaşılabiliyor. Bunamanın belirtilerinden dolayı ilaçlarınızı almayı hatırlamada sorun yaşayabilirsiniz. Uygun görürse doktorunuz direkt beyne etki eden HIV karşıtı ilaçlardan yazabilir.

HIV karşıtı ilaçlara ek olarak doktorunuz sadece AIDS bunama kompleksine iyi gelecek ilaçlar da yazabilir. Bunların içinde antidepresanlar, psikostimulantlar olabilir.