Ağrı kesici ilaç çeşitleri neler?

Ağrı ve acı çeken hastalar, acılarını dindirmek ve hastalıklarını tedavi etmek için bazı ilaçlara ihtiyaç duyacaktır. Bu hastaların tedavisinde kullanılacak en etkili yöntemse sorunun çözümüne yönelik ve doğru bir ilaç tedavisi uygularken tıbbi ya da alternatif ilaçlarla hastaların acı ve ağrılarını dindirmek olacaktır. Ağrı ve acıları dindirmede kullanılan ilaç çeşitleri:

Parasetamol (asetaminofen). Parasetamol (Asetaminofen) genellikle ağrı kesici olarak kullanılır. Fakat diğer ağrı kesici ilaçların aksine parasetamollerin iltihap sökücü etkisi yoktur. İltihapsız kronik ağrıların tedavisinde parasetamol grubu ilaçlar genellikle iyi bir seçimdir. Uygun miktarlarda kullanımı zararsızdır fakat fazla kullanımı da oldukça tehlike olabilir. Bunun yanında, Percocet veya Darvocet gibi parasetamolun yanında diğer birçok kimyasal da içeren ilaçlar oldukça dikkatli kullanılmalıdır.

Steroidsiz iltihap giderici ilaçlar (nsaıd grubu). NSAID grubu ilaçlar (Ibuprofen, Motrin, Aleve, vb.) akut ağrıların ve nükseden kronik ağrıların tedavisinde oldukça etkilidir. Ayrıca, NSAID grubu ilaçlar için tendon, kesecik ve eklem iltihapları tedavilerinin de vazgeçilmezidir diyebiliriz. Fakat kronik ağrıya sahip hastalarda NSAID grubu ilaçların sürekli kullanımı çok tavsiye edilmemektedir; çünkü bu ilaçların aşırı kullanımı mide sorunlarına yola açmaktadır. Bu ilaçların yeni nesilleri, örneğin Cerebrex, midede yol açtıkları yan etkilerden arındırıldığı iddia edilerek COX inhibitör grubu adı altında piyasaya sürüldüler. Fakat bu ilaçların uzun süreli kullanımını çok tavsiye etmemekteyiz.

Kortikosteroid ilaçlar. Kortikosteroidler de NSAID grubu gibi iltihap giderici ilaçlardır ve akut ağrıların ve nükseden kronik sakatlıkların yol açtığı iltihapları tedavi etmede kullanılırlar. Kortikosteroidler hem ağız yoluyla alınabilir (örneğin Medrol, Prednisone) hem de eklem ve dokulara enjekte edilebilirler (örneğin kortizon iğneleri).

Narkotik (uyuşturucu) ilaçlar. Narkotik ilaçlar, ağrıyı dindirmede başka çare kalmadığında kullanılmalıdırlar. Narkotik grubu, her ne kadar çok yüksek derecede bağışıklık yapan tehlikeli ilaçlar olsa da ağrıların dindirilmesinde oldukça etkilidirler. Akut ağrıların tedavisinde oldukça etkilidirler fakat çok belirgin yan etkileri bulunur. Etki süreleri kısa olan narkotik ilaçların etkisi vücudun tölerans (alışkanlık) geliştirmesine bağlı olarak zamanla azalabilir ve bu yüzden kişiyi aşırı kullanıma itebilir. Uzun süre etkili narkotik ilaçlarınsa yan etkileri oldukça daha azdır ve kronik ağrıların tedavisinde daha faydalıdırlar. Fakat, narkotik ilaçların uzun süre kullanılması bağımlılık yapabilir; bu yüzden ilaç dozajını giderek azaltarak kullanmak hastanın lehine olacaktır.

Anti – konvülzanlar. Anti – konvülzan ilaçlar sinir ağrılarını dindirmede kullanılır. Bu ilaç grubu, sinirlerin ve sinirlerin beyne gönderdiği sinyallerin işleme biçimini değiştirir. Sinir ağrılarında en çok kullanılan anti-konvülzan ilaç “Neurontin”dir (Gabapentin olarak da bilinir). Özellikle lif dokusu iltihabının tedavisinde kullanılan ve son zamanlarda ortaya çıkmış olan bir diğer ilaç türü de Lyrica’dır (Pregabalin).

Lokal anestetik ilaçlar. Lokal anestetikler belirli bölgelerdeki ağrıların dindirilmesinde kullanılır. Örneğin, kronik ağrılarda ağrının olduğu bölgeye uygulanarak sadece bu bölgenin uyuşmasını sağlarlar. Sıklıkla kullanılan bir lokal anestetik de Lidoderm’dir; yarabandı şeklindeki bu ilaç ağrının olduğu bölgeye sürülür ve bu bölgenin hassasiyetini azaltır.

Sonuç

Kronik ağrıların tek bir tedavi sonunda kolaylıkla çözülmesi çok sık gerçekleşen bir durum değildir. Bu yüzden, eğer kronik ağrınız varsa; doktorunuzla birlikte hareket ederek, ağrıyla savaşmada tek – yönlü bir tedaviyi değil de çeşitli tedaviler ve farklı ilaçları kullanmanız daha doğru olacaktır. Kronik ağrıların tedavisinde Akupunktur, sıcak – soğuk uygulamalar, masaj ve diğer alternatif tedavi yöntemleri de kullanılmaktadır.