Ağız kokusunu bitirmenin yolu ne?

Plak, çürük, sigara. Soğan ve sarımsak. Hepsinin ortak sonucu ağız kokusu. Peki ağız kokusunu bitirmenin yolu ne?

İnsanlara yaklaşmaya korkuyorsunuz. Konuşmak gelmiyor içinizden. Ne yaparsanız yapın geçmiyor. Evet, ağız kokusundan bahsediyoruz. Yalnız değilsiniz. 

Ağız kokusu İnsan kendi ağız kokusunu alamaz. En azından hepsini.

Kötü nefesin en büyük sebebi plaklar. Diş arasında kalan yiyecek artıklarının doğal sonucu. Bakteriler plaklara yerleşmeye bayılıyor. Çözüm?

Daha sık fırçalayın. Daha sık diş ipi kullanın. Hepimiz günde iki kez dişlerimizi fırçalamalı ve günlük olarak diş ipi kullanmalıyız. Dozunu kaçırmamaya dikkat. Fazlası diş ve diş etlerine zarar.

Dilinizi temizleyin. Dilin üzerinde iğrenç kokan bakteriler yaşıyor. Bunu en aza indirmek için dilinizi de diş fırçanızla nazikçe fırçalayabilirsiniz. Bazıları diş fırçasının dilin arka taraflarına uzanmadığını söylüyor. O zaman da devreye dil fırçaları giriyor.

Nefesi kokutan yiyeceklerden kaçının. Soğan ve sarımsak başı çekiyor. Üstelik yedikten sonra diş fırçalamak işe yaramıyor. Çünkü koku ciğerlere kadar gidiyor. Önlemenin yolu belli. Sosyal ortamlara girmeden “soğan sarımsak bana uzak” deyin bitsin.

Şu sigarayı artık bırakın. Kötü nefes sigara içmemeniz için onlarca nedenden sadece biri. Sigara diş etinize zarar verir. Bir de üstüne sararmış lekeli dişler. Ağız kanseri riski de cabası.

Dişinizi ve dilinizi fırçalamanın temel kural olduğunu artık biliyorsunuz. Kokulu yiyecekleri yiyince kokunun kolay kolay geçmediğini de.

Sigaranın kötü kokusundan bahsetmeye bile gerek yok.

Ağzınızı çalkalayın. Bu nefesinizi tazeler. Sadece suyla çalkalamanın yanında ağız çalkalama sularını kullanabilirsiniz. Böylece plağa neden olan bakteriler azalır. Yemekten sonra sadece suyla bile çalkalasanız yemek artıkları uçar gider.

Yemekten sonra şeker yerine sakızı tercih edin. Bakteriler şeker seviyor. Sonuçta ağız kokusu artıyor. Şekersiz sakız çiğnemeyi deneyebilirsiniz. Böylece tükürük salgılarını dengeleyerek plaklara karşı doğal koruma sağlayabilirsiniz.

Diş etlerinize iyi bakın. Diş eti çekilmesi ağız kokusunun temel nedenlerinden. Doktorunuz sizi bu konunun uzmanı olan periodontiste yönlendirebilir.

Ağız kuruluğunu hafife almayın. Tükürük salgısı eksikse dişler çürüyor. Ağız kuruluğunuz varsa gün içinde çok su tüketin. Şekersiz sakız çiğneyin. Bulunduğunuz yerin havası kuruysa akşamları nemlendirici cihaz kullanmayı düşünebilirsiniz.
Hala sorun varsa doktora gidin. Bazı ilaçlar da ağız kuruluğuna yol açabilir.

Doktora gidin. Tüm çabalarınıza rağmen sonuç alamadınız mı? Doktora gidin. Ağız kokusu başka sorunların habercisi olabilir. Sinüs iltihabı, burun arkası sızıntısı, alerji, diyabet, akciğer, karaciğer, böbrek sorunları bunlardan bazıları.