Ağız Kokusu Sinüzit Habercisi Olabilir

Uzmanların belirttiğine göre ağız kokusu da sinüzitin habercisi olabiliyor. Genellikle karakteristik bir baş ağrısı ile ortaya çıkan sinüzitten geniz akıntısı dışında ağız kokusu da belirtiler arasında sayılmaktadır. Kronik sinüzit hastalığı olan kişilerde öksürük ve ağız kokusu sıklıkla rastlananlar arasında yer alıyor. Sadece baş ağrılarına odaklanmanın doğru olmadığını belirten Kulak Burun, Boğaz doktorları baş ağrısı belirtisinin kronik değil, akut gelişen sinüzit hastalıklarında görüldüğünü de ekliyorlar. Özellikle kronik sinüziti olmayan kişilerde daha sıklıkla ağızda kötü koku oluşması ve aynı zamanda öksürük belirtilerinin görüldüğünü bildiriyorlar. Diğer taraftan kronik sinüzit hastalığı yaşayanlarda sene boyunca geniz akıntısı şikayeti devam ederken, Burun tıkanıklığına paralel olarak ağız kokusu şikayeti de en sık görülen belirtiler arasında yer alıyor.

Sinüzit ve Çeşitleri

Sinüs iltihabından kaynaklanan sinüzit hastalığı iki şekilde değerlendirilmektedir. Akut gelişen sinüzitler ve kronik sinüzitler olarak sınıflandırılabilirler. Akut gelişen yani yeni oluşmaya başlayan sinüzitin tedavisi çok daha kolaydır ve hasta tamamen iyileşebilir. Akut türün dışında sürekli tekrarlayan ve ameliyat gibi tedavi yöntemleri uygulanan kronik sinüzit ise sinüslerde sıklıkla enfeksiyon olduğunun göstergesidir.

Sinüzit belirtileri içinde akut olan türde ortaya çıkan bulgular genellikle şiddeti yüksek rahatsızlıklardır. Enfeksiyona bağlı gelişen ciddi ağrılar oluşur. Kişide burun tıkanıklığı baş gösterir ve anı zamanda koku almada zayıflama görülür. Baş ağrılarında tipik olarak ön tarafa doğru eğildiğinde yüksek bir artış yaşanır. Zaman zaman yüzde şişme ve burun kanaması gibi belirtiler de sinüzitin varlığına işaret eder. Tüm bu belirtilere ek olarak kişide ağız bölgesinde ve dişlerde meydana gelen kötü koku da ortaya çıkmaktadır. Her iki tip sinüzit hastalığında da öksürük görülmektedir. Kronik hastalığı olan kişilerde öksürük oldukça uzun sürerken baş ağrısı daha hafif seyreder. En çok sıkıntı veren geniz akıntısı ve öksürük şikâyetleridir.

Ağız

Sinüzit İçin Yardımcı Tedaviler ve Besin Destekleri

Son yıllarda bitkisel tedavi yöntemleri uygulanan sinüzit hastalığına Afrika sardunyasının köklerinden yapılan bitkisel ilaçlar damgasını vurmaktadır. Köklerden elde edilen özün günde 3 kez suya 30 ar damla halinde karıştırması ile tedavi yoluna gidilmektedir ve genellikle erişkin hastalarda kullanılan bir yöntemdir.  Sinüzit ile birlikte akut Bronşit hastalıklarına ve soğuk algınlıklarına da iyi gelen damla meyve suları ile karıştırılarak da tüketilebilir.

Sinüzit belirtilerinin yok olmasında etkili olan bir başka bitki de Asya kökenli Andrographis’tir. Sibirya Ginseng’i ile birlikte elde edilen bitkisel tedavi yöntemi, pek çok boğaz ve baş ağrısı, burun tıkanıklığı gibi şikayetlere iyi gelmektedir. Özellikle Ekinezya bitkisi ile birlikte kullanılan Goldenseal de, üst solunum yolu enfeksiyonları için alternatif bitkisel tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır.

Buhar banyosu olarak kullanım şekli olan bir diğer bitkisel tedavi yöntem, ise Mayıs Papatyası’dır. Sıcak suda kaynatılan papatyanın buharından yararlanılır. Astragalus bitkisi ise Çin’de yüzyıllardır kullanılan ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelen bir başka bitkidir ve sıklıkla alternatif yardımcı tedavi yöntem olarak kullanılmaktadır. Sinüzit hastalığına iyi gelen besinler arasında ananas sayılabilir. Özellikle ananas suyu tedavide kullanılan bilindik bir yöntemdir. Ağrılı sinüzit vakalarında ise nane yağı masaı yapılarak ağrıyan bölgenin rahatlaması sağlanabilir. Nane yağı dışında masaj için kullanılabilen bir başka bitki ise Okaliptüs yapraklarıdır. Oldukça etkili olan Okaliptüs, ağrıların kısa sürede dinmesini sağlamaktadır. Haşlanmış maydanoz ve ebegümeci karışımı da şiddetli ağrılarda burundan çekilerek tedavi sağlayan diğer bitkiler arasında yer almaktadır. Limon suyu ve bir bardak suyun içerisine karıştırılmış olan kekik yağını buruna çekmek de sinüzit hastalığı için iyi gelen yöntemler arasındadır. Aynı zamanda hatmi yaprağı ve altın başak bitkilerine ek olarak orman sarmaşığı bitkisinden hazırlanan bir çay da sıklıkla tüketildiğinde sinüzit hastalığına iyi geldiği görülmüştür.