Adrenal yorgunluk İçin L-carnitine

L-carnitine 1990’lı yılların başında kas dokusunda keşfedilmiştir ancak hastalık etkisine ilişkin çoğu araştırma 1970 ve 1980 yıllarında ortaya çıkmıştır. Vücudunuz, temel amino asit lisinden L-carnitine üretebilir. Bazı uzmanlar L-carnitineyi, besin değerinin ötesinde sağlık yararları sağlayan bir bileşik olan nutrasötik olatak katogorize etmektedir. L-carnitine, bazı insanlarda adrenal yorgunluğun önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

Fonksiyonlar

Enerji üretimine ve atıkların uzaklaştırılmasına yardımcı olmak için hücrelerinizde L-carnitine kullanılır. Yazar Dr. David Perlmutter’e göre; vücudunuzun L-carnitine tedariki düşük olduğunda, antioksidantların üretme yeteneği kötüye gider. Bu durum mental ve fiziksel yorgunluğa, hastalığa ve hasara karşı duyarlılığın artmasına yol açar.  Artan oksidatif Stres, adrenal bezlerle üretilen bir hormon olan kortizolün seviyesini artırır. Aşırı kortizol seviyesini bastıran beyninizdeki geri besleme mekanizması yaşla birlikte daha az etkili hale gelir ve bu durum, adrenal bezlerinize ek stres yerleşerek daha uzun süre boyunca daha yüksek kortizol seviyesine yol açar.

Egzersiz

Ağustos 2011’de yayınlanan bir dergideki çalışmada; oksidatif strese karşı korunan L-carnitinenin, laboratuvar hayvanlarında uzun hareketli egzersiz periyoduyla indirgendiği bulunmuştur. Araştırmalarda; egzersiz, daha fazla fizyolojik stresi etkileyen daha yüksek ortam sıcaklıklarında yapıldığında L-carnitinenin özellikle koruyucu olduğu gözlemlenmiştir. Egzersizin stresli etkileri azaltıldığında; L-carnitine adrenal yorgunluğu önlemeye yardımcı olur ve adrenal direncinizi artırabilir. İnsanlardaki bu preliminer sonuçları doğrulamak için ileri çalışmalar gerekmektedir.

Metabolizma

Kitap yazarı ve beslenme uzmanı Brigitte M. Britton’a göre; L-carnitine takviyesi kullandığınızda, metabolizmanız hızlanabilir ve bu durum belirli türde yağları yakmanıza yardımcı olur. L-carnitine, hücrelerinizin enerji üreten mitokondriye getirdiği kahverengi yağın yakılması zor çökeltilerini oluşturan uzun zincirli yağ asitlerini bir araya getirir. L-carnitine, bu yağların yakılmasına yardımcı olarak kilo kaybına katkı sağlar. İdeal kilonuza ulaşmak ve bu kilonuzu korumak adrenal stresi azaltır.

Kronik Yorgunluk

Maryland Medical Center Üniversitesine göre; L-carnitine, kronik yorgunluk sendromunun tedavisi için yardımcı doğal bir takviyedir. Kronik yorgunluk sendromu; şiddetli yorgunluk, huzursuz uyku, duydurum değişiklikleri, beyin bulanması ve düşük derecede ateşle nitelendirilir. Kesin nedeni bilinmemektedir ancak bir virüsten kaynaklandığına inanılmaktadır. Bu durumun immün sistem üzerinde azalan etkilerinden dolayı kronik yorgunluk sendromunda adrenal yorgunluk ortaya çıkmaktadır. Günlük 500 mg – 1,000 mg L-carnitine dozları, hücresel enerji üretimini destekler ve semptomların azalmasına yardımcı olabilir.