ADHD için 5-HTP kullanımı

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD), küçük çocuklarda en yaygın teşhis edilen davranış problemidir. Dikkatini toplama yetersizliği, hiperaktivite ve dikkat ile ilişkili dürtüsellik evde ve okulda işlevsellik problemlerine yol açabilir. Yayınlanma süresi boyunca ADHD’nin belirli nedenleri bilinmemektedir. Belirli nörotransmitterlerin düşük seviyeleri ADHD semptomlarına katkı sağlayabilir.

ADHD

National Institutes of Health’e göre, okul çağındaki çocukların yüzde üç ila beşi ADHD ile teşhis edilmektedir. Erkekler kızlardan daha yaygın teşhis edilmektedir. ADHD’li bir çocuk odaklanamayabilir. Bu durum zayıf okul performansı, zor organize olma veya bir görevi tamamlama ve doğrudan iletişim problemleri olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca, çocuk hiperaktif olabilir, hareketsiz kalamayabilir, daima kıpırdanabilir ve sürekli yüksek sesle oyun oynayabilir. ADHD, yaygın şekilde söze karışarak bekleyememek olarak da ortaya çıkabilir. İlaç ve davranış tedavisi, okul ve ev yaşamı ayrımını yönetmek için kullanılır.

5-htp

5-HTP (5-hidroksitriptofan), Serotonin ve melatonin içeren nörotransmitterler için perkürsör olan amino asit triptofandan üretilen bir üründür. 5-HTP ile takviye, bu transmitterlerin üretimini artırabilir. ADHD’li çocukların beyinlerinde, beynin korumak istediği aktivite seviyesini elde etmek için ortamdaki uyarıyı arayan yetersiz uyarı olabilir.

Etkililik

Billy J. Cahley, Ph.D. ve sertifikalı klinik beslenme uzmanına göre; 5-HTP, ADHD’li ve ilgili davranış bozukluklarına sahip çocukların semptomlarını iyileştirebilir. ADHD’ye karşı çeşitli genetik bileşen olduğu görüldüğünden, bütün çocuklar 5-HTP’den yararlanamayacaktır. 5-HTP ile takviye değişmemektedir ve ADHD’yi tedavi etmek için doktorunuz tarafından reçeteli ilaçların etkililiğini değiştirebilir.

Güvenlilik

5-HTP, vücut tarafından doğal olarak üretilir ve dozları azaltmak için düşük oranda alındığında sağlıklı bireylerde güvenlidir. Kullanımdan önce çocuğunuzun doktoruna danışın ve kesinlikle doz kılavuzuna bağlı kalın. Birçok nörotransmitterin türevlendirildiği amino asitleri içeren yüksek proteinli diyet, takviye riski içermeyen ADHD tedavisine de yardımcı olabilir.