Adet öncesi gerginliği ve dizlerde hassasiyet

Adet öncesi gerginliğiyani premenstrual sendrom(adet) öncesi kadınlarda sık sık görülen bir durum. Adet öncesi sendromunun sebepleri hala tam olarak bilinmiyor olsa da yapılan bazı araştırmalara göre adet öncesi sendromu vücuttaki östrojen ve progesteron hormonu seviyesinin dengesini bozmakta olduğu kesin. Eğer dizlerinizdeki hassasiyet adet geçirdikten sonra da devam ediyorsa bu konuyu doktorunuzla görüşmenizde fayda var. 

Adet öncesi gerginliğin tanımı 

İngiliz Medikal Dergisi’nin yaptığı araştırmalara göre adet öncesi gerginliği: şiddetli baş ağrıları, yüzde ve ellerde gözle görünür ödemler, kilo alma, astım, eklem ve kas ağrıları,  ellerde katılık ve karında şişkinlik gibi birçok farklı belirtiye yol açabilir. Bu belirtilerin hepsi adetin başlamasıyla birlikte yok olsa da menstrual akışın son evrelerinde tekrarlanma yatkınlığına sahiptir. Adetlerini düzensiz ya da gecikmeli yaşayan kadınlar adet öncesi sendromunun belirtilerini daha şiddetli geçirmektedir. Bel ağrısı ile birlikte dizlerde hassasiyet ve eklem kaynaklı çeşitli problemler adet öncesi sendromu geçiren kadınlarda oldukça sık rastlanılan durumlardır.  

Kadın sağlığı ile ilgili bazı kaynaklar adet öncesi sendromunun sebebini hormonsal değişiklikler, gerilim, duygusal problemler ve beyindeki kimyasal değişiklikler gibi sebeplere bağlamakta.  Ancak her kadın farklı sayıda ve şiddette kişisel adet öncesi sendromu belirtisi yaşadığı için bu belirtilerin vücut ile olan ilişkileri maalesef bilinmemekte.  Bunun bir sonucu olarak, bir kadının dizindeki hassasiyetin sebebi eklem şişmesiyken, başka bir kadının dizindeki hassasiyetin sebebi, siyatik sinirlerin çevresindeki kasların iltihaplanması olabilir. Eğer diz ağrılarınız adet döngüsü sonrası hala devam ediyorsa, bunun sebebi muhtemelen eklem iltihabı,  tendon iltihabı ya da bir sakatlıktır.

Adet öncesi gerginliği için ne yapılmalı?

Kadın sağlığı ile ilgili birçok kaynağa göre doğru beslenme, besin takviyeleri ve progesteron tedavisi gibi önlemlerle adet öncesi sendromu belirtilerinin şiddetini azaltmak mümkün.  Bunu iddia etmek için daha fazla kanıt gerekse de  tereyağı, süt ve peynir gibi hayvansal gıdaların içerisinde bulunan ve çiftlik hayvanlarından arta  kalan hormonların sizin doğal hormon döngünüz ile etkileşime girmesi oldukça olasıdır. Bu yüzden adet öncesi sendromu belirtileriniz düzelene kadar süt ve süt ürünleri tüketmemeniz sizin için en doğru tercihtir. Karında şişmeler ve ödem oluşumları diz ağrılarınızı daha katlanılmaz hale getirebileceğinden bu dönem sırasında tuzlu besinler tüketmekten uzak durmanız sağlığınız açısından en doğru karardır.

Adet öncesi gerginlikten kurtulabilir miyiz?

Dizinizdeki hassasiyet adet döneminiz sonrasında da devam ediyorsa kesinlikle doktorunuza danışın.  Bazı kaynaklara göre baker kisti,  kesecik iltihabı, kronik gidişli deri tüberkülozu,  eklem iltihabı, iliotibial bant sendromu, diz kapağı çıkığı, sakatlıklar, Osgood Schlatter hastalığı, Menisküs yırtığı ve burkulmalar diz ağrılarına yola açan sebepler arasındadır. 

Adet öncesi gerginliği hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman yorum yazın