Adam Driver

Adam Douglas Driver
Adam Douglas Driver
HakkındaAdam Douglas Driver
(19-11-1983)19-11-1983 (yaşı 36)
San Diego, Kaliforniya, ABD
İkametBrooklyn, New York, ABD
MeslekAktör
Aktif Yıllar2009-
BurcuAkrep

Adam Driver San Diego, Kaliforniya doğumlu bir Amerikan aktördür. Adam Driver yeni StarWars serilerinde Kylo Ren adlı karakteri canlandırmaktadır. 19 Kasım 1983 doğumlu olan aktör 11 Eylül saldırıları sonrası Amerikan ordusuna girmiş ve 2 yıl 8 ay orduda humbaracı olarak görev yapmıştır. Orduda görev yaparken dağ bisikleti ile yaptığı bir kaza sonucu göğüs kafesini kırmış ve gitmesi gereken Irak görevine gidememiştir.

Adam Driver ve Aktörlük Kariyeri

Adam Driver askerden ayrıldıktan sonra University of Indianapolis okulunun tiyatro fakültesine girmiştir fakat 1 sene sonra Juilliard School okulunun drama bölümüne transfer olmuştur. Bu okuldan 2009 yılında mezun olan Adam, New York’a giderek Broadway prodüksiyonlarında görev almaya başlamıştır. Aktörlük yaparken geçimini sağlamak için aynı zamanda restoranlarda garsonluk da yapmıştır. “You Don’t Know Jack” TV filmi ve bazı TV serilerinde de boy gösteren Adam, Clint Eastwood’un 2011 yapımı “J.Edgar” filminde oynadıktan sonra yapımcıların dikkatini çekmeye başlamıştır.

Adam driver

Adam Driver

2012 yılında HBO’nun “Girls” adlı komedi serilerinde başrol oynayan Adam, 3 tane Emmy Ödülü almıştır. Steven Spielberg’in “Lincoln” ve Noah Baumbach’ın “Frances Ha” adlı filmlerinde de önemli rollerde oynamıştır.

Nisan 2014’de Adam Driver’ın yeni Star Wars serilerinde “Kylo Ren” adlı karakteri canlandıracağı kesinleşmiştir. “Star Wars VII -Force Awakens” adlı yeni seride başarılı bir performans gösteren Adam, 2017 yılında piyasaya sürülmesi planlanan Star Wars VIII filminde de yine aynı karakteri canlandıracaktır. Adam Daisy Ridley gibi şöhrete Star Wars filmi sayesinde ulaşmıştır.

Adam Driver’ın Kariyeri

Julliard’dan mezun olduktan sonra The Unusuals adlı TV dizisinde ilk oyunculuk kariyerine başlayan Adam, daha sonra Law & Order, You Don’t Know Jack ve The Wonderful Maladys gibi dizilerde oynamıştır. 2010 yılında bir Broadway oyunu olan Mrs. Warren’s Profession’da da rol alan Adam, 2011 yılında kariyerini yeni bir boyuta taşıyacağı HBO’nun Girls adlı dizisinde baş rol oynama fırsatını yakalamıştır. Girls dizisindeki başarılı performansıyla bir Steven Spielberg prodüksiyonu olan Lincoln filmi kadrosuna girmeyi başaran oyuncu sonrasında Inside Llewyn Davis ve This Is Where I Leave You filmlerinde oynamıştır. Bu filmlerdeki oyunculuk performansı sayesinde Star Wars: The Force Awakens’de Kylo Ren rolünü kapmıştır.

Adam Driver Hakkında Kısaca Bilgiler

 • Annesi ve babası küçük yaştayken boşanmıştır. Kendisi 7 yaşındayken annesiyle beraber Indiana’ya taşınmıştır.
 • Ortaokul ve liseyi Mishawaka, Indiana’da okumuştur.
 • Üvey babası Baptist papaz’dır. Adam dini bir ortamda yetişmiş ve sık sık kiliselerde şarkı söylemiştir.
 • New York’da bulunan Juilliard üniversitesine ilk kez başvurduğunda kabul edilmemiştir. Bu yüzden Hollywood’a gitmeye karar vermiş ama arabası bozulunca Indiana’ya dönmeye karar vermiştir.
 • 11 Eylül olayları yüzünden Amerikan ordusuna katılmıştır. Orduda 3 yıla yakın görev yapan Adam, geçirdiği kazadan sonra askerlik görevini bırakma kararı almıştır.
 • Brooklyn Heights, New York’ta yaşamaktadır.
 • Girls adlı dizide Adam Sackler rolünü oynamıştır.
 • 1.89 metre boyundadır.
 • Küçük yaşlardayken kiliselerde şarkı söylemiştir.
 • Kendisine ait performansları kesinlikle oturup izlemez.
 • Joanne Tucker ile Amerikan ordusunda tanışmış ve 2013 yılında evlenmiştir.
 • Kylo Ren karakterinin hikaye gereği doğum adı Ben Solo’dur. Han Solo’nun oğlu Kylo ilk filminde babasını öldürür.
 • Adam Driver Kylo Ren karekterinin kullandığı maskeden nefret ettiğini söylemiştir.