Adaçayının sağlığımıza faydaları

Adaçayı uzun ömürlü bir bitki. Yani yetiştiği yerlerde neredeyse yılın tüm zamanı onu bulmak mümkün. Bizim ülkemizde de adaçayına özellikle kıyı bölgelerde çok rastlanıyor. Adaçayı kullanımının aslında birkaç yolu var. Bazen adından da anlaşılacağı gibi çay olarak kaynatılıp içiliyor, bazense adaçayı yapraklarından yağ üretiliyor. Biz çoğunlukla adaçayının sadece çay kısmıyla ilgileniyoruz. Özellikle soğuk kış günlerinde bağışıklığımızı güçlendiren adaçayını içerek tüketmeyi seviyoruz.

Adaçayı yüzyıllardır geleneksel bir ilaç olarak da kullanılıyor. Günümüzde de hala birçok hastalık ya da sorun için adaçayı öneriliyor. Kısacası adaçayı aktarların bir numaralı ilaçlarından. Öncelikle bir sakinleştirici. Yani stresi ve sıkıntıyı alıyor, kaygıyı, endişeyi yok ediyor. Ayrıca idrar söktürücü özelliği de var. Bunun dışında bir de balgam söktürücü olarak kullanılıyor. Hafızayı güçlendirdiği de söyleniyor. Üstelik hem bir iltihap sökücü, hem bir antioksidan, hem de mikroplara karşı koruyor. Adaçayı bin derde deva desek yeridir. Yaz kış fark etmez, adaçayı içmeyi alışkanlık haline getirmenin sağlığımızı koruduğu kesin. Hele de Stres ve sıkıntının başrolde olduğu günlük hayatımız için epey faydalı gibi görünüyor. Ama dozu kaçırmamakta da fayda var.

Adaçayı antioksidan mı?

Antioksidanlar metabolizmadaki zararlı maddeleri atıyor. Zararlı maddelerse vücudu hasta etmek için fırsat bekliyor. Bu durumda antioksidan maddeler tüketmek sağlığımızı korumak açısından çok önemli. Üstelik antioksidanlar vücudumuzu temizledikleri için erken yaşlanmayın ölüyor, kanser ve kalp sorunlarından korunmamıza yardım ediyor. Adaçayı da antioksidanların başında geliyor. 

Diyabet hastalarına da faydalı

Adaçayı, diyabet hastalarına iyi gelen bitkiler arasında. Yapılan son araştırmalara göre adaçayını demleyerek çay haline getirip içmek tip 2 diyabete iyi geliyor. Vücutta hızlıca artan glikoz miktarı adaçayı sayesinde düşüşe geçiyor. Diyabetin zararlı etkileri hafifliyor. 

Adaçayı nasıl hazırlanır?

Adaçayının tadı normal çay gibi değil. Hafif acımsı bir tadı var. Ama yine de uzmanlar sağlığımız için adaçayı içmemizin faydalı olacağını söylüyorlar. Cilt sorunlarından diş problemlerine kadar birçok sağlık sorununa faydası var. Eğer adaçayı ağaçlarının bulunduğu bir yerde yaşamıyorsanız aktarlardan ya da marketlerden kurutulmuş adaçayı yapraklarından satın alarak evde adaçayı hazırlayabilirsiniz. Adaçayı bazen riskli bir bitki olabiliyor. Bu yüzden çeşitli sağlık sorunlarınız varsa doktorunuza danışmadan içmeyin ve ölçülü tüketmeye çalışın.

Uzmanlara göre adaçayı yaprakları hem taze hem de kurutulmuş olarak kaynatılabilir. Kurutulmuş yapraklardan kullanacaksanız daha fazla yaprak kullanmalısınız. Çayınızın demlenme süresini isteğinize göre ayarlayın. Ayrıca tadı size fazla acı geliyorsa içine bir miktar bal ekleyebilirsiniz. İşte evde birkaç dakikada hazırlayabileceğiniz adaçayı tarifi:

Bir fincan kaynamış suyun içine 2 ya da 3 yaprak kurutulmuş adaçayı atın. 10 dakika dinlenmesini bekleyin. Suyunu süzün ve için. 

Soğuk algınlığı belirtileri göstermeye başladıysanız, özellikle de boğazınız acıyorsa adaçayı sizin için biçilmiş kaftan. Günde bir bardak adaçayı içebilirsiniz. Ama çocuğunuza içirecekseniz ölçünüz yarım bardak olmalı. Daha fazlası onun için zararlı olabilir. Ayrıca unutmayın, 2 yaşından küçük çocukların adaçayına bal eklemeyin. Çünkü bal onların bağışıklık sistemi için zararlı. Ağrıyan boğazınız için adaçayını içebileceğiniz gibi gargara yaparak da kullanabilirsiniz.

Adaçayının yan etkileri

Adaçayının anne sütünü kestiği söyleniyor. Bu nedenle emziren bir anneyseniz doktorunuza danışmadan adaçayı içmemelisiniz. Tabii ki hatırlatalım, bu yüksek dozlar için geçerli. 

Adaçayı ilaçlarla etkileşime geçerek çeşitli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle özellikle kronik bir hastalığı olanlar adaçayı içmeden önce doktorlarına danışmalı. 

Hatırlatalım, aklınıza takılan her türlü sağlık sorununuz hakkında ayrıntılı bilgi için uzman doktorlarımızdan yardım alabilirsiniz.