Actonel, kalsiyum ve D vitamini

Gerek Actonel gibi rizedronat sodyum içeren reçeteli ilaçlar gerek reçetesiz alınan Kalsiyum ve D vitamini takviyeleri, kemik erimesine karşı koruma sağlar. Osteoporoz, kemik yoğunluğunun azalmasının yani kemik erimesinin tıptaki adıdır. Yoğunluğu azalan kemikler çok daha kolay kırılır. Doktorunuz kemik yoğunluğunuzu arttırmak için nasıl bir tedavi uygulayacağına karar verirken birçok faktörü göz önünde bulundurur.

Actonel’in etkileri ve faydaları

Actonel, kemik çözünmesini engelleyerek kemik kaybını yavaşlatan, bifosfonat sınıfı bir ilaçtır. Kemikler, eski dokunun çözünmesi ve yeni dokunun dış katmana yerleşmesi suretiyle sürekli olarak yenilenir. Yaşlandıkça, eski kemiklerin çözünme hızı artar, bu da kemik erimesi riskini arttırır. Actonel gibi bifosfonatlar bu işlemi yavaşlatır. 

D vitamini ve kalsiyum takviyelerinin faydaları 

Vücudunuzdaki kalsiyumun büyük kısmı kemiklerde depolanır, bu da kemik dokuyu sağlamlaştırır. Vücudunuz kalsiyumu kas, sinir sistemi ve kalp çalışmasını düzenlemede de kullanır. İnsan vücudu besin yoluyla alınan kalsiyumun hepsini sindiremez. D vitamini ince bağırsaktaki kalsiyum emilimini arttırır. D vitamini ve kalsiyum takviyelerini birlikte kullanarak vücudunuzdaki kalsiyum emilimini arttırabilirsiniz. Fakat tek seferde 500 miligramdan fazla kalsiyum sindirilemez. Bu yüzden kalsiyum takviyelerini birkaç doza bölerek gün içerisinde farklı saatlerde almalısınız.

Faydaların karşılaştırılması

Hem bifosfonatlar hem de D vitamini ve kalsiyum, kemik yoğunluğunu arttırır. Bu iki seçeneği de birlikte kullanmak en doğru seçenektir çünkü yeteri kadar D vitamini olmadığında yeterli kalsiyum emilimi sağlanamayacak, yeteri kadar kalsiyum olmadığında da bifosfonat grubu ilaçlar etkisini gösteremeyecektir. 19 – 50 yaş arası insanlar için günlük 1000 miligram kalsiyum, 50 yaş üstü kadın ya da 71 yaş üstü erkekler için günlük 1200 miligram D vitamini alımı yeterli olacaktır. Kan testleri ölçümünde, 1 litre kanda yer alan 50 nanomollük D vitamini yeterli bir seviyedir. Actonel, kalsiyum emilimini azaltır. Bu yüzden Actonel ve kalsiyum takviyesini gün içerisinde aynı zamanda almayın. İkisinin arasında en az yarım saat bırakın. 

Dikkate alınması gerekenler

Actonel’in bazı can sıkıcı yan etkileri bulunur. Mide ekşimesi ve mide yanması bunlardan birkaçıdır. Bu yüzden ilacı kullandıktan sonraki yarım saat boyunca dik durmak ve bol su tüketmek oldukça önemlidir. Actonel ve diğer bifosfonatlar çene kemiğinde doku ölümüne ya da sıradışı kalça kırıklarına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuz Actonel kullanmayı bırakmanızı ve tedaviye kalsiyum ve D vitamini ile devam etmenizi öngörecektir. Yüksek kan basıncı gibi kalp rahatsızlıklarının tedavisinde beta bloker ya da kalsiyum kanalı blokerleri ve benzeri ilaçlar kullanıyorsanız kalsiyum takviyesine Doktor onayı olmadan başlamayın. Çünkü kalsiyum bu ilaçlarla etkileşime girebilir ve sağlığınıza olumsuz etkide bulunabilir.

Vitaminler hakkında aklınıza takılan her türlü soruyu uzman yorum olarak sorabilirsiniz.