Açlık Hissi Nedir ? Nasıl Yatışır ?

Sizin de canınız sık sık şekerli ya da yağlı bir yiyeceği istiyor mu? Ah şimdi bir tabak baklava olsa ya da koca bir hamburger yesem diye geçiriyor musunuz içinizden? Bir yandan da kilo alıyorsunuz. Sağlığınızın elden gitmesi de cabası. Bazı zamanlarda duygusal ya da fiziksel nedenlerle iştahımız daha çok açılır. Canımız olmadık yemekler ister. Tokluk hissini korumak zor. Bakalım canımızın en çok istediği yiyecekler nelermiş.

Şeker

Şekerin bizdeki etkisi inanılmaz. Şekerli yiyecekleri hepimiz çok seviyoruz ve canımız da sık sık istiyor. Bir tatlı gördüğümüzde dayanamıyoruz. Şekere karşı bu ilgimiz şekerin içindeki maddelerden geliyor. Açlık hissinizi yatıştırmak için önerimiz içindekiler kısmını okumanız. İçindekiler kısmında şu maddelerden görüyorsanız uzak durmalısınız:

Şeker, bal, mısır şekeri, mısır şurubu, meyve suyu konsantresi, glikoz, laktoz, şurup, esmer şeker.

Hazır gıdalar

Her ne kadar markete gittiğinizde abur cubur reyonu sizi kendine çekiyor olsa da hazır paketli gıdalardaki tehlikenin farkında olmalısınız. İçlerindeki kimyasallar canınızın onları istemesine neden oluyor. Bu yiyeceklere karşı oluşan açlık hissinden kaçınmak için de bakalım neleri satın almamalısınız:

• Konserve yiyecekler

• Beyaz unla yapılan ekmek, pasta, kurabiye ve tüm diğer hamur işleri

• Cips gibi yüksek kalorili yağlı ürünler

• Dondurulmuş gıdalar

• Paketli kek ve kurabiyeler

• İşlenmiş et

• Kahvaltılık gevrek

Fast food

Fast food’ların içinde bağımlılık yaratan kimyasallar ve hormonlar var. İşte fast food restoranlarının da her gün binlerce insanla dolup taşmasının nedeni bu.

Açlık hissini tetikleyenler

Açlık hissi her türlü zararlı gıdayı yememize neden olabiliyor. Bu nedenle açlık hissini tetikleyecek hareketlerden uzak durmalıyız. Örneğin:

Markete aç gitmek. Yapılan en büyük hatalardan biri markete aç gitmek. Aç karnına markete gidersiniz,  yiyecekleri görünce açlık hissi daha da artar. Siz de hepsini alıp bir güzel yersiniz. Açlık hissinin yatıştırmak market alışverişiniz öncesinde biraz atıştırmalısınız. Ayrıca market alışverişinizi düzene sokarsanız da açlık hissinizi yatıştırmaya yardım edersiniz. Örneğin bir alışveriş listesi yapın ve alışverişi yapacağınız zamanı önceden belirleyin.

Kahvaltıyı atlamak. Anneniz kahvaltının en önemli öğün olduğunu söylerken haklıydı. Metabolizmanızın hızlanması ve vücudunuzun gün içinde daha fazla kalori yakması için kahvaltı şart. Sıkı bir kahvaltıyla gün içinde oluşacak açlık hissi de daha aza inecek. Üstelik daha fazla kalori yakarak.

Sağlıksız beslenme. Açlık hissini tetikleyen alışkanlıklardan biri de sağlıksız yiyeceklerle beslenmeyi huy haline getirmek. Bir yiyeceği görürseniz eninde sonunda canınız ister. Yani masanızda açılmamış bir çikolata paketi varsa eninde sonunda açlık hissi galip gelecek. Bu yüzden açlık hissine yenilmemek için zararlı yiyecekleri etrafınızda bulundurmayın.

Açlık hissini yatıştırmanın yolları

Düzenli yiyin. Günde 4 – 5 öğün azar azar yerseniz açlık hissinin de yatıştığını göreceksiniz. Böylece canınız olmadık zamanlarda sağlıksız yiyecekler istemeyecek, kan şekeriniz de gün içerisinde düşmeyecek.

Egzersiz yapın. Egzersiz yapmanız endorfin salgılamanızı sağlıyor. Böylece açlık hissi azalıyor. Açlık hissinizin arttığı zamanlarda egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirirseniz sağlığınızı korumuş olursunuz.

Stresi yenin. Yemek yememize neden olan en önemli etkenlerden biri de psikolojik nedenler. Stres de bu noktada başı çekiyor. Stresi azaltmak için yemek yemek yerine başka şeylere yönelin. Örneğin 10 dakika yürüyüş yapın, müzik dinleyin. Ama açlık hissine yenilmeyin.